Torbiel Bakera – leczenie domowe, fizjoterapia, operacja
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 53896 razy

Torbiel Bakera – leczenie domowe, fizjoterapia, operacja

Nieleczona torbiel Bakera bywa przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości i stwarza ryzyko powikłań dotyczących biomechaniki stawu, dlatego warto możliwie wcześnie zająć się guzem podkolanowym. Terapia obejmuje wiele metod, których dobór uzależniony jest od objawów, wielkości i lokalizacji zmiany.

Spis treści


  1. Co to jest torbiel Bakera?
  2. Torbiel Bakera – leczenie domowe
  3. Torbiel Bakera – rehabilitacja i operacja

W początkowej fazie choroby stosuje się leczenie zachowawcze i fizjoterapię, których celem jest przede wszystkim odciążenie stawu i opanowanie źródła nadmiernej produkcji płynu śródstawowego, stanowiącego treść cysty. Czasem niezbędna jest operacja, po której prowadzi się rehabilitację.

Kup w aptece: Środki na urazy

Co to jest torbiel Bakera?

Torbiel Bakera, zwana też torbielą podkolanową, to twór o charakterze zamkniętym, wypełniony galaretowatą lub płynną treścią, która powoduje wybrzuszenie różnych rozmiarów w dole podkolanowym, zwykle wyczuwalne przez skórę. Do niefizjologicznego pojawienia się torbieli dochodzi najczęściej w wyniku problemów ze stawem kolanowym, takich jak stan zapalny czy uszkodzenia chrząstek. Ryzyko powstania cysty zwiększają także choroby przewlekłe, w tym dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Torbiel Bakera nierzadko występuje też u sportowców i osób z nadwagą, którzy ze względu na styl życia narażają aparat ruchu na znaczne obciążenia i mikrouszkodzenia. Mechanizm powstawania zmiany polega na wytworzeniu zbyt dużej ilości płynu stawowego i gromadzeniu się go w przestrzeniach międzytkankowych lub też na tworzeniu przepuklin w słabszych miejscach torebki stawowej.

Sprawdź także: Co stosować na bolące kolana?

Torbiel Bakera wyglądem przypomina guzek powodujący ból, najczęściej podczas aktywności. Stanowi ona także przyczynę ograniczenia ruchomości stawu i zaburzenia mechaniki chodu. Wraz z powiększaniem się jej rozmiarów dolegliwości mogą się nasilać. Czasem dochodzi do perforacji cysty, w efekcie czego pęknięta torbiel Bakera prowokuje uczucie drętwienia podudzia i bolesność łydki. W zależności od przyczyny charakter torbieli i dolegliwości, jakich można doświadczyć na skutek jej obecności, mogą się nieco różnić. Leczenie warto podjąć możliwie szybko ze względu na ryzyko powikłań dotyczących przede wszystkim biomechaniki stawu.

Warto wiedzieć: Skurcze łydek – możliwe przyczyny i leczenie

Torbiel Bakera – leczenie domowe

Torbiel Bakera w kolanie leczy się w zależności od kilku czynników, m.in. wielkości, rodzaju, lokalizacji zmiany i nasilenia objawów. W początkowej fazie, kiedy guz nie stwarza problemów z lokomocją, nie wywołuje bólu i nie przeszkadza w życiu codziennym, stosuje się metody zachowawcze w celu zatrzymania produkcji płynu i uwalniania go do przestrzeni międzystanowej. Jednym z ważniejszych zaleceń jest ograniczenie aktywności fizycznej oraz obciążenia kolana. W tym celu nie tylko warto zrezygnować z treningów na siłowni czy spacerów z psem, ale także należy unikać podnoszenia i dźwigania ciężarów w domu. Nie są wskazane także prace w pozycji klęku. Ostrożność należy zachować, chodząc po schodach. Dobrze jest natomiast stosować elewację kończyny dolnej podczas odpoczynku.

Warto wiedzieć: Jakie ćwiczenia rozciągające można wykonywać w domu?

Torbiel Bakera pod kolanem pozytywnie reaguje na schładzanie. W tym celu można wykonywać masaż kostkami lodu bądź stosować zimne okłady z żelu. Zamiast kompresów typu ice pack można przykładać mrożonki. Domową krioterapię warto wykonywać kilka razy w ciągu dnia, nie dłużej niż 10–15 minut. Zimne kompresy można ponadto urozmaicić o roślinne wyciągi. W leczeniu torbieli Bakera ziołami sprawdza się m.in. rumianek. Również okłady z kapusty czy nagietka cieszą się uznaniem.

Przeczytaj również: Skręcenie stawu kolanowego i uszkodzenie więzadeł

Powiązane produkty

Torbiel Bakera – rehabilitacja i operacja

O ile domowe sposoby na torbiel Bakera są cenne w leczeniu lekkich stanów, to w bardziej zaawansowanych guzach niezbędna jest szeroka rehabilitacja, uwzględniająca różne zabiegi fizykoterapeutyczne oraz ćwiczenia ruchowe. Domowe metody mogą wówczas stanowić uzupełnienie terapii zasadniczej. Na torbiel Bakera pod kolanem zaleca się przede wszystkim ultradźwięki, a także fonoforezę, czyli zabieg polegający na miejscowym przezskórnym wprowadzaniu leku, np. przeciwzapalnego, metodą ultradźwiękową. Cenna jest też magneto- i elektroterapia różnego rodzaju. Rehabilitacja obejmuje ponadto masaż głęboki okolicy kolana i podudzia, przyspieszający resorpcję torbieli i regenerację tkanek, oraz kinesiotaping, czyli dynamiczne plastrowanie o działaniu m.in. odciążającym aparat ruchu i usprawniającym przepływ krwi i limfy. W leczeniu niezbędna jest kinezyterapia, tzw. leczenie ruchem.

Zestaw ćwiczeń, dobrany indywidualnie do stanu zdrowia przez fizjoterapeutę, ma na celu rozciągnięcie przykurczonych i wzmocnienie osłabionych mięśni, poprawę stabilizacji tułowia i czucia głębokiego, a także odzyskanie sprawności kończyny. W terapii torbieli Bakera oraz w ramach jej profilaktyki uwzględnia się również edukację zdrowotną na temat ergonomii pracy fizycznej. Czasem jednak konieczny może być zabieg chirurgiczny, uwalniający struktury stawu od patologicznych zmian. Operacja torbieli Bakera daje zwykle szybkie i trwałe efekty, ale mimo to wymaga rehabilitacji pooperacyjnej, która zbytnio nie odbiega od ogólnie przyjętych procedur po zabiegach artroskopii kolana.

Kup w aptece: Opaski elastyczne

Bibliografia

  1. A. Bauer, M. Wiecheć, Przewodnik metodyczny po wybranych zabiegach fizykalnych, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2005.

  2. A. Dziak, Z. Rusin, Traumatologia sportowa, Centralny Ośrodek Sportu, Warszawa 2000.

  3. A. Jasik, E. Marcinowska-Suchowierska, Bóle stawów u osób w wieku podeszłym, „Postępy Nauk Medycznych” 2011, nr 5.

  4. W. Marciniak, A. Szulc, Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja, PZWL, Warszawa 2003.

  5. T. Mika, W. Kasprzak, Fizykoterapia, PZWL, Warszawa 2013.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij