Czy torbiel stanowi zagrożenie dla zdrowia? Rodzaje, objawy i sposoby leczenia cyst
Zdrowie i uroda Ewa Żuchowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 85341 razy

Czy torbiel stanowi zagrożenie dla zdrowia? Rodzaje, objawy i sposoby leczenia cyst

Torbiel, nazywana też cystą, to przestrzeń wypełniona patologiczną treścią. Może pojawić się na każdym obszarze ciała, jednak najczęściej lokalizuje się na jajnikach, piersiach, wątrobie, trzustce oraz nerkach. Torbiele rzadko kiedy wymagają leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. Zazwyczaj poddaje się je obserwacji, a działania medyczne uzależnia od wielkości cysty i jej potencjalnego zagrożenia dla zdrowia.

Spis treści


  1. Torbiel – co to jest i dlaczego powstaje?
  2. Rodzaje torbieli
  3. Objawy torbieli
  4. Diagnostyka i leczenie torbieli

Torbiele dzieli się na kilka rodzajów, zależnie od miejsca lokalizacji. Te najczęściej diagnozowane to rzekome, prawdziwe, krwotoczne i włosowe. Ich obecność nie zawsze manifestuje się objawami, które mogą wpływać na samopoczucie chorego. Pierwsze symptomy pojawiają się dopiero wtedy, gdy cysta urośnie do większych rozmiarów. Podpowiadamy, kiedy zgłosić się do lekarza z niepokojącymi objawami i jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować torbiele.

Kup w aptece: Kompresy na zimno na torbiele

Torbiel – co to jest i dlaczego powstaje?

Czym jest torbiel? Torbiel to termin określający przestrzeń wypełnioną galaretowatą masą lub płynem. Może pojawić się w dowolnym wieku i niemal w każdym miejscu w organizmie. Torbiele, nazywane też cystami, najczęściej spotyka się w obrębie narządów miąższowych, lecz nie jest to reguła.

Z torbielami mogą zmagać się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Niektóre zmiany okazują się nowotworowymi. Wiele przypadków zdiagnozowanych torbieli u kobiet obejmuje jajniki (torbiel skórzasta jajnika, torbiel ciałka żółtego i inne) lub piersi. Torbiele charakterystyczne dla mężczyzn to np. torbiel włosowa oraz torbiele najądrza i jądra. Cysty mogą tak naprawdę pojawić się niemal wszędzie. Mogą również występować zarówno pojedynczo, jak i mnogo.

Sprawdź: Czym grozi torbiel na jajniku? Najczęstsze objawy

Przyczyny powstawania torbieli nierzadko ciężko określić, ponieważ sprzyja im szereg czynników. Są to m.in. predyspozycje genetyczne. Reszta przyczyn to np. urazy mechaniczne, przeciążenia oraz infekcje.

Przeczytaj również: Torbiel na nerce - czy jest groźna? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Rodzaje torbieli

W zależności od lokalizacji wyróżnia się wiele rodzajów torbieli, jednak najważniejszy podział obejmuje:

  • torbiele prawdziwe – inaczej torbiel prosta. Są otoczone nabłonkiem powstałym na skutek tworzenia się cysty;

  • torbiele rzekome – nie są otoczone nabłonkiem, a innym rodzajem tkanki;

  • torbiele krwotoczne – na przykład krwotoczna torbiel na jajniku, charakterystyczne dla jajników, powstają podczas owulacji.

W medycynie opisuje się też inne rodzaje cyst, np. torbiel włosową (umiejscowioną w dolnej części pleców), torbiel Bakera, lokalizującą się w dole podkolanowym, a także torbiel korzeniową, związana z korzeniami zębów.

Powiązane produkty

Objawy torbieli

Torbiel jajnika lub jakakolwiek inna cysta rzadko daje sygnały świadczące o swojej obecności. W większości przypadków torbiele nie dają żadnych objawów, a cały proces przebiega bezobjawowo. Chory odczuwa niepokojące symptomy dopiero w momencie rozwoju torbieli i powiększenia się jej rozmiarów, lub jej pęknięcia. Wśród najczęstszych objawów torbieli wymienia się:

  • obrzęki – pojawiają się one szczególnie przy torbielach pod kolanem lub w kolanie;

  • bóle – dolegliwości bólowe są bardzo różne i zależą od lokalizacji torbieli;

  • zaczerwienienie skóry – nadwrażliwość skóry i towarzyszące jej zaczerwienienie pojawiają się zazwyczaj gdy dojdzie do pęknięcia torbieli. Kiedy ma miejsce pęknięcie torbieli, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza;

  • nieplanowane krwawienia z dróg rodnych, obserwowane, kiedy u pacjentki występują torbiele jajników.

Chory, który zmaga się z pękniętą torbielą, może mieć też gorączkę lub dreszcze. Objawy te oznaczają występowanie stanu zapalnego. W takim przypadku chory wymaga pomocy medycznej.

Diagnostyka i leczenie torbieli

Torbiele rozpoznaje się zazwyczaj podczas badania ultrasonograficznego. Badanie USG umożliwia określenie wielkości, kształtu oraz rodzaju treści, którą cysta jest wypełniona. Czasem wykonuje się też RTG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Łagodnych i niewielkich torbieli zazwyczaj nie leczy się, choć lekarz, zależnie od przyczyny powstania torbieli może zaproponować terapię farmakologiczną, na przykład leki przeciwbólowe, w celu zmniejszenia objawów towarzyszących torbieli, takich jak ból. Cysty poddaje się obserwacji. W przypadku torbieli, które rosną lub zmienia się ich kształt, wdraża się leczenie, często operacyjne.

Bibliografia

  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020, s. 788.

  2. G. Ćwik, W. Krupski, G. Wallner, Diagnostyka i leczenie torbieli rzekomych i guzów torbielowatych trzustki – na podstawie materiału własnego oraz przeglądu literatury, „Journal of Ultrasonography”, nr 13, s. 263281.


Wybór redakcji