Spis treści
- Torbiel – co to jest i dlaczego powstaje?
- Rodzaje torbieli
- Objawy torbieli
- Diagnostyka i leczenie torbieli
Torbiele dzieli się na kilka rodzajów, zależnie od miejsca lokalizacji. Te najczęściej diagnozowane to rzekome, prawdziwe, krwotoczne i włosowe. Ich obecność nie zawsze manifestuje się objawami, które mogą wpływać na samopoczucie chorego. Pierwsze symptomy pojawiają się dopiero wtedy, gdy cysta urośnie do większych rozmiarów. Podpowiadamy, kiedy zgłosić się do lekarza z niepokojącymi objawami i jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować torbiele.
Kup w aptece: Kompresy na zimno na torbiele
Torbiel – co to jest i dlaczego powstaje?
Czym jest torbiel? Torbiel to termin określający przestrzeń wypełnioną galaretowatą masą lub płynem. Może pojawić się w dowolnym wieku i niemal w każdym miejscu w organizmie. Torbiele, nazywane też cystami, najczęściej spotyka się w obrębie narządów miąższowych, lecz nie jest to reguła.
Z torbielami mogą zmagać się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Niektóre zmiany okazują się nowotworowymi. Wiele przypadków zdiagnozowanych torbieli u kobiet obejmuje jajniki (torbiel skórzasta jajnika, torbiel ciałka żółtego i inne) lub piersi. Torbiele charakterystyczne dla mężczyzn to np. torbiel włosowa oraz torbiele najądrza i jądra. Cysty mogą tak naprawdę pojawić się niemal wszędzie. Mogą również występować zarówno pojedynczo, jak i mnogo.
Sprawdź: Czym grozi torbiel na jajniku? Najczęstsze objawy
Przyczyny powstawania torbieli nierzadko ciężko określić, ponieważ sprzyja im szereg czynników. Są to m.in. predyspozycje genetyczne. Reszta przyczyn to np. urazy mechaniczne, przeciążenia oraz infekcje.
Przeczytaj również: Torbiel na nerce - czy jest groźna? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Rodzaje torbieli
W zależności od lokalizacji wyróżnia się wiele rodzajów torbieli, jednak najważniejszy podział obejmuje:
-
torbiele prawdziwe – inaczej torbiel prosta. Są otoczone nabłonkiem powstałym na skutek tworzenia się cysty;
-
torbiele rzekome – nie są otoczone nabłonkiem, a innym rodzajem tkanki;
-
torbiele krwotoczne – na przykład krwotoczna torbiel na jajniku, charakterystyczne dla jajników, powstają podczas owulacji.
W medycynie opisuje się też inne rodzaje cyst, np. torbiel włosową (umiejscowioną w dolnej części pleców), torbiel Bakera, lokalizującą się w dole podkolanowym, a także torbiel korzeniową, związana z korzeniami zębów.