skurcz łydki
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 8774 razy

Skurcze łydek – możliwe przyczyny i leczenie

Długotrwały skurcz łydki uniemożliwia ruchomość nogi. Atak jest nagły i często bardzo bolesny. Zazwyczaj powstaje na skutek intensywnego wysiłku fizycznego. Skurcze łydki mogą też wskazywać na niedobory składników mineralnych lub choroby. Sprawdź, jakie są przyczyny skurczu łydek.

Spis treści


  1. Zaburzenia elektrolitowe jako przyczyna skurczu łydek
  2. Przyczyny skurczu łydek
  3. Jak zniwelować skurcze łydek?

Skurcze łydek to bardzo bolesne napięcia mięśni o różnej etiologii. Mają charakter napadowy i najczęściej pojawiają się na skutek intensywnej aktywności fizycznej. Bardzo często towarzyszą też kobietom w ciąży. Występujące samoistnie, mogą wskazywać na niedobory niektórych składników odżywczych lub rozwój określonych chorób.

Zaburzenia elektrolitowe jako przyczyna skurczu łydek

Skurcze łydek bardzo często powstają w następstwie niedoboru pierwiastków mineralnych. Ubytek magnezu lub potasu jest przyczyną charakterystycznych objawów klinicznych w postaci: nerwowości, nadpobudliwości, łatwego męczenia się, wypadania włosów, łamliwości paznokci, jak również bolesnych skurczów łydek. Niedobór magnezu zwiększa aktywność mediatorów zapalnych, które uszkadzają m.in. naczynia krwionośne mięśni, i zaburza przewodnictwo nerwowe, co objawia się napadowymi skurczami. Natomiast niedobór potasu zaburza funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego.

Kup w aptece: Magnez i potas

Przyczyny skurczu łydek

Oprócz częstych zaburzeń elektrolitowych wskazuje się również na inne możliwe przyczyny nagłych skurczy łydek, takie jak m.in.:

  • ciąża,

  • mocznica,

  • niedoczynność tarczycy,

  • zaburzenia neurologiczne (są odpowiedzialne za skurcze łydek w nocy i mogą wynikać z niedokrwienia mięśni na skutek nieustabilizowanej cukrzycy, problemów naczyniowych lub zaburzenia pracy neuronów ruchowych),

  • miażdżyca,

  • żylaki,

  • przewlekła niewydolność żylna,

  • zmiany ciśnienia żylnego,

  • zmęczenie mięśni intensywną aktywnością fizyczną lub przetrenowaniem, co sprzyja wydzielaniu hormonów biorących udział m.in. w regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej,

  • przyjmowanie środków moczopędnych przyspieszających utratę składników elektrolitowych,

  • nadmiar kawy, która wypłukuje pierwiastki mineralne,

  • nadużywanie alkoholu,

  • cukrzyca,

  • siedzący tryb życia i zakładanie nogi na nogę, co zaburza prawidłowy przepływ krwi do włókien mięśni łydek.

Przeczytaj również: Drętwienie łydek - przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości

Powiązane produkty

Jak zniwelować skurcze łydek?

Nie ma jednego i skutecznego sposobu na skurcze mięśni łydek. Kluczowe jest zdiagnozowanie źródła problemu i podjęcie działań, które zapobiegną nawracaniu bolesnych ataków. Warto przyjrzeć się diecie i zadbać o prawidłową podaż składników odżywczych. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na niedobór magnezu lub potasu szybką poprawę przyniesie suplementacja pierwiastków. Należy jednak pamiętać, że zarówno witaminy, jak i składniki mineralne są lepiej przyswajane przez organizm jako składniki produktów spożywczych. Dlatego ewentualna syntetyczna suplementacja w celu uzupełnienia ich braku powinna być krótkotrwała. Pomocna w łagodzeniu dolegliwości jest również suplementacja kompleksu witaminy B, której niedobór również sprzyja skurczom mięśni. Dieta powinna być zróżnicowana, lekkostrawna, bogata w warzywa, owoce i ryby. Kluczowe jest prawidłowe nawadnianie organizmu i wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie.
Kobiety w ciąży borykające się ze skurczami łydek powinny pamiętać o wygodnym obuwiu i regularnej aktywności fizycznej. Bardzo ważny jest również rodzaj odzieży. Pojawianiu się skurczów sprzyja noszenie bardzo obcisłych spodni, które zaburzają prawidłową cyrkulację krwi w mięśniach. Ulgę zmęczonym nogom przyniesie spoczynek ze stopami uniesionymi do góry. To pozycja, która przywraca prawidłowe krążenie w kończynach dolnych.

Sprawdź ofertę: Elektrolity

W przypadku osób trenujących często nawracające skurcze mogą być objawem niedoboru elektrolitów, niedostatecznego poziomu nawodnienia, ale też braku rozgrzewki czy rozciągania po zakończonej aktywności. Co zrobić w przypadku ataku? W chwili wystąpienia skurczu najszybszym sposobem jego przerwania jest rozciągnięcie mięśnia poprzez przyciągnięcie palców stóp w kierunku kolana.

Warto wiedzieć: Skurcz mięśni w wodzie – przyczyny, skutki i zapobieganie skurczom podczas pływania

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij