żylaki w ciąży. kobieta pokazuje nogę z żylakami
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1943 razy

Jak można zmniejszyć uciążliwy problem żylaków w ciąży?

Jedną z częstych dolegliwości u kobiet w ciąży są pojawiające się żylaki i, co się z nimi wiąże, uczucie zmęczonych stóp, a nawet dolegliwości bólowe. Żylaki można najczęściej zauważyć w okolicach kostek, łydek, na podudziach lub po wewnętrznej stronie ud. Tzw. pajączki są następstwem zwiększającej się wagi przyszłej mamy. Mogą przybierać barwę czerwoną, fioletową lub ciemnoniebieską.

Spis treści


  1. Profilaktyka przeciw żylakom
  2. Jak można zapobiegać żylakom w ciąży?
  3. Fizjoterapia dla kobiet w ciąży zmagających się z żylakami

Żylaków, niezależnie czy pojawiają się w ciąży, czy poza nią, nie można lekceważyć. Utrudniają bowiem przepływ krwi w żyłach i mogą prowadzić do niebezpiecznej w skutkach zakrzepicy. Wraz z widocznymi pajączkami ciężarne coraz częściej odczuwają drętwienie nóg, pojawiają się obrzęki, a w zaawansowanych przypadkach nawet silny ból. Warto pamiętać, że żylakom można zapobiegać, stosując profilaktykę, a jeśli zmiany zaczną być widoczne, warto je zniwelować domowymi sposobami.

Kup w aptece: Środki na żylaki

Profilaktyka przeciw żylakom

Kobiety w ciąży powinny mieć świadomość, że wraz ze zwiększającą się masą ciała są narażone na pojawienie się żylaków. Właśnie dlatego powinny wprowadzić zdrowe nawyki do codziennego trybu życia, m.in.:

  • zwiększyć ruch na świeżym powietrzu. Wystarczą spacery lub odpowiednio dobrane ćwiczenia dla ciężarnych;

  • zdrowo się odżywiać;

  • kontrolować wagę, co jest podstawą profilaktyki. Przyszła mama nie powinna w ciąży przytyć więcej niż 12 kg. Oczywiście waga jest sprawą bardzo indywidualną, ale jedzenie za dwie osoby często prowadzi do nadwagi, a nawet do otyłości, której ciężko jest pozbyć się po porodzie;

  • unikać długotrwałego siedzenia.

Żylakom i pajączkom można przeciwdziałać, nosząc odpowiednio dobrane rajstopy i pończochy uciskowe, dostępne w aptekach czy w specjalistycznych sklepach. Oczywiście nie każda ciężarna jest narażona na żylaki, ale w wielu przypadkach wzrastające ciśnienie krwi, wydzielanie progesteronu, a także wzrost masy ciała powodują obrzęki, co sprzyja powstaniu schorzenia. Obrzęki pojawiają się szczególnie latem na skutek wysokiej temperatury, więc w ciepłych miesiącach warto dodatkowo stosować maści poprawiające krążenie i masaże nóg. Temperatura sprawia bowiem, że nasze żyły rozszerzają się i więcej krwi zalega w naczyniach krwionośnych. Właśnie dlatego wspomniane pończochy i rajstopy uciskowe są dla kobiet w ciąży bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto, aby były dobrze dobrane i dopasowane.

Przeczytaj również: Zabieg skleroterapii żylaków - wskazania i skuteczność

Jak można zapobiegać żylakom w ciąży?

Podstawą profilaktyki przeciwżylakowej jest dbanie o zdrowy styl życia i kontrolowanie masy ciała. Ważne jest również, aby:

  • utrzymywać elastyczności żył poprzez przyjmowanie witaminy C;

  • unikać dźwigania ciężkich przedmiotów;

  • nosić płaskie obuwie;

  • masować regularnie stopy i łydki;

  • stosować na zmianę zimną i ciepłą wodę pod prysznicem;

  • unikać nadmiaru soli w diecie;

  • pić dużo płynów.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, poza ćwiczeniami dla ciężarnych bardzo dobre efekty daje pływanie.

Powiązane produkty

Fizjoterapia dla kobiet w ciąży zmagających się z żylakami

Profilaktyka jest najlepszą formą zapobiegania i walki z żylakami w ciąży, dlatego warto zadbać o pielęgnację jeszcze przed pojawieniem się pajączków na nogach. Wielu lekarzy zaleca noszenie pończoch uciskowych już od trzeciego miesiąca ciąży. Żylaki wpływają na komfort codziennego funkcjonowania. Objawy zmęczonych nóg narastają, przez co pojawia się niechęć do aktywności fizycznych, co tylko potęguje problem. W takich przypadkach warto zdecydować się na fizjoterapię, ponieważ zdrowa mama to również zdrowe dziecko, które się w niej rozwija. Zaniedbania, jeśli chodzi o wagę w ciąży, powodują kolejne problemy. Wiele kobiet boryka się po porodzie z otyłością, a co się z tym wiąże – z pogorszonym samopoczuciem fizycznym i psychicznym oraz ze znacznie obniżoną kondycją.

Ciężarnym, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań medycznych, zaleca się:

Bibliografia

  1. K. Różnowska, Sposób na żylaki, Wydawnictwo Nowa, 2012.

  2. M. Ciurzyński, P. Pruszczyk, M. Kostrubiec, Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, Wydawnictwo Medical Tribune, 2021.

  3. D. Szukiewicz, Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij