zabieg na żylaki
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3204 razy

Zabieg skleroterapii żylaków – wskazania i skuteczność

Skleroterapia to jedna ze skutecznych metod walki z żylakami i pajączkami. Zabieg jest bezbolesny, małoinwazyjny, a pierwsze efekty są widoczne natychmiast. Dowiedz się, jak przebiega. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii?

Spis treści


  1. Obliteracja – na czym polega zabieg?
  2. Wskazania do zabiegu skleroterapii
  3. Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii
  4. Działania niepożądane zabiegu skleroterapii
  5. Efekty i zalecenia po zabiegu skleroterapii

Skleroterapia (obliteracja) to zabieg zamykania żył, którego początki w medycynie sięgają XIX wieku. Metoda jest małoinwazyjna, bezbolesna i skuteczna. Wykonanie obliteracji poprzedza badanie ultrasonograficzne z funkcją Dopplera. Wskazaniami do zabiegu są m.in. żylaki i tzw. pajączki. Pierwsze efekty rozjaśnienia naczyń widoczne są natychmiast po podaniu leku. Całkowity czas zamykania żył wynosi do kilku miesięcy. Zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania przez pacjenta.

Kup w aptece: Środki na żylaki

Obliteracja – na czym polega zabieg?

Obliteracja, nazywana też skleroterapią, jest zabiegiem polegającym na iniekcji do światła żyły substancji, która spowoduje jej zamknięcie. W zależności od wskazania stosowany jest siarczan sodowy tetradecylu, roztwory glukozy, sole jodu, ałun chromowy glicerolu lub polidokanol. Zabieg jest szybki, małoinwazyjny i bezbolesny. Nie wymaga również podania znieczulenia. Zgłaszane dolegliwości bólowe w trakcie iniekcji mogą świadczyć o wylewaniu się leku poza światło żyły. Dlatego też zabieg powinien być prowadzony pod kontrolą USG. Skleroterapia najczęściej stosowana jest w przypadku naczyń o średnicy większej niż 3 mm.

Celem skleroterapii jest uszkodzenie śródbłonka wyściełającego żyłę. Chwilę po podaniu leku dochodzi do skurczów naczyń krwionośnych i obrzęku komórek śródbłonka, który zaczyna się stopniowo złuszczać. Po kilku dniach następuje etap tzw. skrzepliny. W procesie tworzenia włókien kolagenu z czasem światło żyły zaczyna zarastać nową tkanką łączną. W ostatnim procesie włóknienia dochodzi do naturalnego zamknięcia żyły.

Sprawdź ofertę: Suplementy z kolagenem

Wskazania do zabiegu skleroterapii

Zabieg skleroterapii jest stosowany w przypadku:

Zabieg skleroterapii w zależności od zaawansowania zmiany i wskazania może być stosowany samodzielnie lub jako uzupełnienie np. do zabiegu chirurgicznego.

Powiązane produkty

Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii

Bezwzględne przeciwwskazania do zabiegu:

  • uczulenie na środek iniekcyjny,

  • zatorowość płucna,

  • zakrzepica żył głębokich,

  • aktywna infekcja ogólnoustrojowa,

  • zakażenie skóry lub tkanek w okolicy iniekcji.

Względne przeciwwskazania do zabiegu:

  • ciąża lub okres karmienia piersią,

  • miażdżyca tętnic dolnych,

  • zakrzepica żył powierzchownych,

  • ryzyko wystąpienia alergii,

  • zaburzenia neurologiczne.

Działania niepożądane zabiegu skleroterapii

Najczęściej spotykane skutki uboczne zabiegu zamykania żył:

  • podanie leku poza światło żyły,

  • stan zapalny żyły, najczęściej występuje na niewielkim odcinku żyły,

  • reakcja alergiczna, zwykle w postaci miejscowego zaczerwienienia, świądu i niewielkiego obrzęku,

  • reakcja przedawkowania w postaci objawów złego samopoczucia, bólu głowy i klatki piersiowej, ciemnego zabarwienia moczu.

U niektórych pacjentów na skutek zabiegu skleroterapii mogą pojawić się zmiany skórne w postaci przebarwień. Do ich wykształcenia może dojść nawet po upływie kilku miesięcy od przeprowadzenia obliteracji. Najczęściej powstają na skutek stanu zapalnego lub pęknięcia żyły. Pacjent powinien mieć świadomość, iż może dojść do nawrotu zmian i konieczności powtórzenia zabiegu po około 3 latach.

Przeczytaj również: Skurcze łydek - możliwe przyczyny i leczenie

Efekty i zalecenia po zabiegu skleroterapii

Pierwsze efekty zabiegu w postaci rozjaśnienia pękniętych naczyń lub żylaków widoczne są natychmiast po wstrzyknięciu leku. Całkowity czas wchłaniania żyły lub naczyń trwa do 6 miesięcy. Rekonwalescencja po zabiegu powinna wynosić 7 dni. W pierwszym tygodniu należy unikać długich spacerów, a okolicę poddaną zabiegowi chronić przed promieniowaniem UV. Kluczowa dla efektów jest kompresjoterapia. Opaski lub podkolanówki uciskowe należy nosić według zaleceń lekarza, jednak nie krócej niż trzy tygodnie. Regularna kompresja poprawia efekty leczenia, minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań lub nawrotów. Bardzo ważna w okresie rekonwalescencji jest aktywność fizyczna. Należy unikać jednostajnego i długiego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej. Przez miesiąc po zabiegu nie wolno korzystać z sauny, opalać się i brać gorących kąpieli.

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. P. Andrejuk i in., „Ocena wczesnych wyników leczenia chirurgicznego owrzodzeń żylnych kończyn dolnych”, „Polski Przegląd Chirurgiczny”, 2016, 88,4, str. 309–317.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij