Noga z widocznymi żyłami
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 99451 razy

Zapalenie żył – jak objawia się choroba?

Zapalenie żył najczęściej dotyczy kończyn dolnych, choć może także rozwinąć się w dowolnym odcinku układu naczyniowego organizmu. Choroba wywołuje zespół różnorodnych dolegliwości, których rodzaj i nasilenie zależą od głębokości zajętych stanem zapalnym żył. Objawy zwykle mają charakter miejscowy.

Zwykle w przebiegu zapalenia żył doświadcza się bolesnych zgrubień, zaczerwienienia skóry oraz miejscowej tkliwości. Zapalenie żył głębokich z kolei najczęściej jest przyczyną obrzęków kończyny, bólu spoczynkowego i zwiększonego ocieplenia.

Spis treści


  1. Zapalenie żył powierzchniowych - objawy
  2. Zapalenie żył głębokich - objawy
  3. Zapalenie żył - powikłania

Zapalenie żył powierzchownych – objawy

Zapalenie żył powierzchniowych zlokalizowane jest najczęściej w obrębie kończyn dolnych, choć może również dotyczyć dowolnego odcinka układu żylnego organizmu. W jego przebiegu doświadcza się zespołu uciążliwych dolegliwości o różnym nasileniu, które mogą wpływać na jakość codziennego funkcjonowania, zwłaszcza związanego z aktywnością fizyczną, powodując dyskomfort podczas chodzenia i odpoczynku.

Kup w aptece: Leki na żylaki

Zapalenie żył kończyn dolnych może dotyczyć zdrowych żył powierzchniowych, jednak najczęściej występuje ono w żyłach zmienionych żylakowato. Ryzyko rozwinięcia się choroby jest też większe u osób posiadających cewniki dożylne, np. wenflony. Czynnikiem sprzyjającym bywa również nieprawidłowa aseptyka w miejscu wprowadzenia cewnika. Zakrzep w naczyniu, który stanowi przyczynę choroby, powoduje miejscowy ból i powstanie dolegliwości takich jak:

  • zaczerwienienie, 

  • wrażliwość na dotyk, 

  • obrzęk.

Pod skórą w okolicy zmienionego chorobowo miejsca bądź wzdłuż zajętych zakrzepem segmentów żył powierzchniowych wyczuwalne jest zgrubienie lub stwardnienie. Zapalenie żył tego typu przeważnie nie stanowi zagrożenia dla życia. Stan wiąże się jednak z ryzykiem powikłań zakrzepowo-zatorowych i sprzyja pojawieniu się dodatkowych objawów ze względu na możliwość rozszerzenia się na żyły głębokie. Bez względu na lokalizację zakrzepu, choroba powoduje ten sam charakter dolegliwości. Zapalenie żył w ręce, choć rzadko spotykane, może wywoływać ból i inne reakcje związane z odczynem zapalnym, a dodatkowo trudności w funkcjonowaniu kończyny górnej.

Przeczytaj również: Żylaki nóg – jak sobie z nimi poradzić?

Zapalenie żył głębokich – objawy

Zapalenie żył głębokich, podobnie jak powierzchniowych, najczęściej dotyczy żył znajdujących się w kończynach dolnych, ale dodatkowo może wywołać zatorowość płucną.

Objawów zapalenia żył głębokich na ogół doświadcza się w okolicy podudzia. Z tego powodu w ramach profilaktyki należy unikać długiego unieruchomienia nóg, którego wynikiem jest brak skurczu mięśni łydek. Choroba rozwija się najczęściej w ukryciu i postępuje powoli, dlatego pierwsze symptomy mogą zostać niezauważone. Dodatkowo objawy zapalenia żył głębokich są mało charakterystyczne. W przebiegu stanu pojawiają się głównie ból i zwiększone napięcie mięśni.

W zależności od wysokości powstania zakrzepu w naczyniu można zauważyć rozległy obrzęk. Jest on zlokalizowany na ogół w okolicy kostki, na całym podudziu, a nawet udzie. Zapalenie żył w nodze może być przyczyną zwiększonego ocieplenia skóry w okolicy zakrzepu. Stan ten wynika nie tylko z miejscowego odczynu zapalnego, ale też zwiększonego przepływu krwi w naczyniach włosowatych i nadmiernego wypełnienia żył powierzchownych, które przejmują część funkcji odprowadzających od chorej żyły głębokiej, obarczając ją w ten sposób i umożliwiając krążenie. Zakrzepowe zapalenie żył głębokich może objawiać się też poprzez zasinienie stopy i podudzia, co związane jest z zaburzeniem krążenia żylnego i niedotlenieniem tkanek w tej okolicy. W jego przebiegu mogą pojawić się też dolegliwości ogólne, takie jak tachykardia i gorączka.

Sprawdź także: Skuteczne sposoby na opuchnięte stopy

Powiązane produkty

Zapalenie żył – powikłania

Zapalenie żył głębokich może powodować tzw. zespół pozakrzepowy. Stanowi ono zwykle następstwo nieleczonej choroby i manifestuje się przez zespół różnych powikłań. Wynikają one przede wszystkim z niewydolności zastawek żylnych i zwapnienia skrzeplin utrudniających odpływ krwi z naczynia i zwiększonego ciśnienia w jego wnętrzu, co przyczynia się do rozwoju wtórnych żylaków. Późnymi objawami zapalenia żył głębokich są m.in. zwłóknienia tkanki podskórnej i miejscowa zmiana charakteru skóry. Jej powierzchnia staje się cienka, napięta i błyszcząca. Często przybiera brunatne zabarwienie.

Sprawdź ofertę: Leki na serce i układ krążenia

Poza tym chora osoba może skarżyć się na uczucie ciężkości nóg, które nasila się podczas długiego chodzenia czy stania. Zespół pozakrzepowy bywa też przyczyną owrzodzeń podudzi. Jednak jednym z najgroźniejszych powikłań zapalenia żył głębokich jest zatorowość płucna. Jeśli zablokowaniu ulegnie naczynie płucne, można doświadczyć nagłego kłującego bólu w klatce piersiowej, który nasila oddychanie. Mogą pojawić się też duszności. Rozległy zator często bywa przyczyną utraty przytomności i trudności w oddychaniu.

Przeczytaj również: Jak można zmniejszyć uciążliwy problem żylaków w ciąży?

Bibliografia

  1. L. Bieniaszewski i in., Zakrzepica żył powierzchniowych, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2018, nr 2.

  2. W.Z. Tomkowski, Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w gabinecie lekarza rodzinnego, Via Medica, Gdańsk 2010.

  3. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005.

  4. J. Windyga i in., Zasady rozpoznawania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, „Hematologia” 2010, nr 2.

  5. M.Z. Wojtukiewicz i in., Wytyczne dotyczące profilaktyki i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u chorych na nowotwory poddawanych leczeniu zachowawczemu, „Onkologia w Praktyce Klinicznej” 2016, nr 3.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij