starsza kobieta dotyka opuchnięte stopy siedząc na krześle. jeden czarny but ściągnięty ze stopy
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 113134 razy

Skuteczne sposoby na opuchnięte stopy

Opuchnięte stopy są częstą dolegliwością osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Zdarza się jednak, że świadczą o chorobach układu krążenia. Obrzęki nóg mogą występować również u osób, które nadużywają soli w codziennej diecie. Istnieje kilka domowych sposobów na zmniejszenie tych dolegliwości. Warto zastosować je przed udaniem się do lekarza.

Spis treści


  1. Przyczyny opuchniętych stóp
  2. Diagnozowanie puchnięcia stóp
  3. Domowe sposoby na opuchnięte stopy

Puchnące stopy mogą powodować niepokój, dlatego ważne jest ustalenie przyczyny tej dolegliwości. Pierwszym objawem jest gwałtowny skurcz mięśni, który może powodować ból. Czasem towarzyszy mu gorączka. W takiej sytuacji warto skontaktować się z lekarzem. Opuchnięte stopy to częsta przypadłość kobiet w ciąży oraz przed miesiączką.

Przyczyny opuchniętych stóp

Opuchnięte stopy to objaw, który może świadczyć o poważniejszych chorobach, dlatego nie warto go lekceważyć. Towarzyszą chorobom związanym z nerkami, wątrobą, układem moczowym czy alergiami pokarmowymi. Puchnięcie stóp bywa też reakcją alergiczną na stosowane kosmetyki.

Kup w aptece: Kosmetyki do stóp i dłoni

Stopy mogą puchnąć z powodu wielu przyczyn, ale najczęściej wynika to z zaburzenia proporcji pomiędzy ciśnieniem krwi w żyłach a objętością płynów znajdujących się w organizmie, w naczyniach. Problemy dotyczą także sprawnego usuwania ich z organizmu. Do najważniejszych czynników powodujących opuchnięcie stóp można zaliczyć:

  • zwiększone ciśnienie hydrostatyczne,

  • utrudniony przepływ limfy w układzie krwionośnym,

  • zmniejszone ciśnienie onkotyczne osocza.

Te czynniki mogą występować równocześnie lub niezależnie od siebie, jednak w każdym wypadku powodują opuchnięcie stóp.

U osób powyżej 40. czy 50. roku życia pojawia się niekiedy przewlekła niewydolność żylna. U miesiączkujących kobiet opuchnięte stopy są obserwowane przed miesiączką, a po jej zakończeniu samoistnie ustępują. Może mieć to związek z wydzielanymi w trakcie cyklu menstruacyjnego hormonami.

Do rzadziej występujących przyczyn puchnięcia stóp można zaliczyć:

Ważne jest, aby potrafić znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy i włączyć odpowiednie leczenie.

Przeczytaj również: Bolące stopy - przyczyny bólu, sposoby leczenia

Diagnozowanie puchnięcia stóp

W diagnozowaniu tego typu objawów ważne jest znalezienie przyczyny, w szczególności w sytuacji, kiedy trzeba wykluczyć niebezpieczne choroby, wymagające pilnej interwencji lekarskiej. Znalezienie powodu puchnięcia stóp pomoże w dobraniu jak najlepszej metody leczenia. Istotne jest ustalenie, czy pojawia się ono regularnie, występuje w dwóch kończynach jednocześnie oraz czy towarzyszą mu dodatkowe objawy.

Do diagnozowania przyczyny puchnięcia stóp wykorzystuje się wiele badań. Jednym z nich jest USG Doppler żył kończyn dolnych, które obrazowo przedstawi stan żył i przepływ krwi w ich obrębie. Dla uzupełnienia wyników można wykonać badania z krwi oraz moczu. Podejrzewając choroby wątroby, warto wykonać próby wątrobowe, a w przypadku chorób nerek zbadać kreatyninę. Obrzęki stóp mogą świadczyć również o zaburzonej gospodarce cukrowej, dlatego diagnostykę warto rozszerzyć o sprawdzenie poziomu glukozy we krwi.

Opuchnięcie stopy może pojawić się w wyniku urazu, zwichnięcia, złamania czy stłuczenia kończyny. Wtedy diagnostyka jest o wiele łatwiejsza.

Przeczytaj również: Ból podbicia w stopie - przyczyny, leczenie, profilaktyka

Powiązane produkty

Domowe sposoby na opuchnięte stopy

Leczenie opuchniętych stóp można rozpocząć w domu. Przede wszystkim należy unikać chodzenia w opiętych spodniach, getrach czy rajstopach, ponieważ utrudniają one krążenie krwi. Jeśli obrzęki pojawiają się regularnie, warto zastosować rajstopy przeciwobrzękowe. W przypadku długiego bezruchu należy wykonywać ćwiczenia rozluźniające czy wzmacniające, jak uginanie kolan czy stawanie na palcach.

Odwodnienie organizmu może wpływać na pojawienie się opuchlizny stóp, w szczególności latem, kiedy temperatury są bardzo wysokie. Bardzo ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody czy niesłodzonej herbaty ziołowej. Nawodniony organizm łatwiej oczyszcza się z toksyn, a żyły lepiej pracują. Nadmiar soli w diecie także sprzyja występowaniu opuchnięć, dlatego warto ją ograniczyć lub wyeliminować z diety.

Siedzący tryb życia sprzyja pojawianiu się opuchnięć w kończynach dolnych. Jako codzienną aktywność fizyczną zaleca się wchodzenie po schodach, spacerowanie po nierównej powierzchni czy napinanie mięśni łydek. Dobrymi rodzajami aktywności są pływanie lub jazda na rowerze, które nie obciążają stawów i można je wykonywać niemalże przez cały rok.

W aptekach są dostępne żele lub maści, które pomagają w zmniejszeniu opuchlizny stóp. Mają w składzie wyciąg z kasztanowca i arniki górskiej. Doustnie sprawdzają się produkty z diosminą.

Bibliografia

  1. A. Fetzner, Oczyszczanie limfy. Podstawa detoksu organizmu, Wydawnictwo Vital, Białystok 2020.

  2. J. Jaworek, Podstawy fizjologii medycznej, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.

  3. W. Noszczyk, Chirurgia: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij