nogi kobiety z zaznaczonym na czerwono bólem podbicia stopy
Zdrowie i uroda Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 49165 razy

Ból podbicia w stopie – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Ból pobicia w stopie nie jest objawem jednoznacznym, ponieważ może wskazywać na całkowicie niegroźne dolegliwości lub na poważniejsze choroby. W praktyce ból podbicia stopy dotyczy zarówno samego śródstopia, jak i pięty.

Spis treści


  1. Przyczyny bólu podbicia w stopie
  2. Leczenie zależy od przyczyny
  3. Profilaktyka bólu podbicia stopy

Istnieje wiele przyczyn bólu stóp, z czego część to kwestie genetyczne, a inne wrodzone lub związane z działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych. Ból podbicia w stopie może być spowodowany zarówno nieodpowiednim obuwiem, jak i płaskostopiem, a także ostrogami piętowymi, haluksami i grzybicą stóp.

Przyczyny bólu podbicia w stopie

Istnieje wiele przyczyn bólu podbicia stopy, dlatego tak ważna jest diagnostyka. Tylko na tej podstawie można stwierdzić, czy dana dolegliwość jest poważna, czy też nie ma powodów do obaw.

Przetrenowanie, zbyt długie chodzenie

Osoby prowadzące siedzący tryb życia, które nagle zdecydują się na długą wycieczkę, chodzenie po górach lub zwiedzanie miast, mogą odczuwać różne dolegliwości, w tym zakwasy oraz ból podbicia w stopie. Ten ostatni objaw nie jest więc raczej poważny i może pojawić się także u sportowców, którzy aktywnie trenują.

Płaskostopie

Kolejną, poważniejszą już, przyczyną bólu podbicia w stopie jest płaskostopie. Najczęściej chodzi o płaskostopie nabyte, które spowodowane jest przez źle dobrane obuwie, nadmierne obciążanie stóp (na przykład w trakcie pracy stojącej), a także przez nadwagę i osłabienie więzadeł. Czasami płaskostopie jest dolegliwością wrodzoną. Warto zaznaczyć, że problem płaskostopia bywa poważny, ponieważ uniemożliwia chodzenie i stanie, a tym samym zaburza życie codzienne i zawodowe. Bardzo ważne jest podjęcie leczenia, które polega na stosowaniu specjalnych ortez, unikaniu stania i chodzenia przez pewien czas (oczywiście chodzi o ograniczenie tego typu pracy, a nie całkowity bezruch), fizykoterapia. Dodatkowo chorym podaje się leki, a w niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Kup w aptece: Wkładki ortopedyczne

Ostrogi piętowe

Kolejną przyczyną bólu podbicia w stopie, a dokładniej w rejonie pięt, są ostrogi piętowe. Przypadłość ta najczęściej spowodowana jest nieodpowiednim obuwiem – twardym, obcisłym – a także noszeniem wysokich obcasów, pracą stojącą oraz otyłością. Ostrogi piętowe można leczyć dzięki specjalnym zabiegom, na przykład rozbijaniu za pomocą fali uderzeniowej. Stosowane są również inne metody leczenia i zabiegi, w większości dosyć bolesne, ale skuteczne.

Haluksy

Haluksy co prawda dotyczą deformacji palców, jednak mogą oddziaływać na całe stopy i powodować ból na ich całej długości. Do najważniejszych przyczyn haluksów należą otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, a także nadwaga. Leczenie może polegać na noszeniu specjalnych nakładek na palce, magnetoterapii, laseroterapii i zabiegach chirurgicznych.

Grzybica stóp

Grzybica stóp powodowana jest przede wszystkim przez nieprzestrzeganie higieny, a także przez używanie cudzych rzeczy, takich jak ręczniki lub klapki. Dodatkowo niestety grzybicą można zarazić się np. na basenie. Dolegliwość ta powoduje swędzenie, a czasami także ból podbicia w stopie. Oczywiście w przypadku grzybicy leczenie jest raczej proste i skuteczne, ponieważ stosuje się maści i spraye, które całkowicie pomagają pozbyć się tych dolegliwości.

Sprawdź ofertę: Preparaty na grzybicę

Nieodpowiednio dobrane obuwie

Źle dobrane buty sprawiają, że mogą pojawić się problemy z chodzeniem. Złym rozwiązaniem jest kupowanie zbyt ciasnych lub zbyt szerokich butów. Nie należy także nosić obuwia bardzo ciężkiego lub chodzić często na wysokim obcasie. Szczególne znaczenie ma odpowiednie dobranie butów w przypadku pracy stojącej, na przykład w hali magazynowej, fabryce lub sklepie.

Leczenie zależy od przyczyny

Leczenie bólu podbicia stopy zależy oczywiście od tego, co spowodowało tę dolegliwość. W niektórych przypadkach pomagają okłady, maści i leki przeciwbólowe, a w innych konieczne są ortezy lub wkładki ortopedyczne czy zabiegi chirurgiczne. W wielu przypadkach pomagają także inne rodzaje zabiegów, w tym: masaże, rehabilitacja, laseroterapia, magnetoterapia i fala uderzeniowa. Wszystko musi odbywać się pod kontrolą lekarza, aby zadziałać na przyczynę dolegliwości.

Powiązane produkty

Profilaktyka bólu podbicia stopy

Profilaktyka opiera się przede wszystkim na noszeniu odpowiednio dobranych butów, higienie stóp, a także dbaniu o to, aby nie pojawiały się poważne urazy i kontuzje. Dodatkowo szczególne znaczenie ma dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną – chodzi o to, aby trochę się poruszać, jednak nie przeciążać organizmu. Bieganie i inne sporty należy wdrażać stopniowo.

Przeczytaj również: Objawy płaskostopia podłużnego. Jakie ćwiczenia należy wykonywać?

Bibliografia

  1. B. Babik, Częstość występowania płaskostopia u dorosłych mężczyzn i kobiet, praca magisterska, Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.

  2. M. Łukowicz i in., Ocena skuteczności laseroterapii niskoenergetycznej i fonoforezy w leczeniu objawów ostrogi piętowej, „Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Inżynieria Biomedyczna” nr 15, 2009.

  3. E. Pietraszko, Ocena występowania bólu u pacjentów przebywających w oddziale ortopedii, „Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej” nr 3, 2017.

  4. M. Walasik, S. Gałęcki, Z. Dudkiewicz, Efektywność zabiegów z wykorzystaniem pozaustrojowej fali uderzeniowej (ESWT) u pacjentów z ostrogami piętowymi, „Kwartalnik Ortopedyczny” nr 2, 2013.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij