nogi dzieci stojących na wkładkach na płaskostopie do butów na drewnianej podłodze
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 11395 razy

Czym różnią się wkładki na płaskostopie poprzeczne i podłużne?

Płaskostopie, zwane potocznie platfusem, jest deformacją stóp, która objawia się jako ich obniżone fizjologicznie wysklepienie. Jest wadą łuku stopy, stąd funkcjonują określenia schorzenia jako płaskostopia podłużnego lub poprzecznego.

Spis treści


  1. Płaskostopie poprzeczne
  2. Jakie metody można stosować, aby wyeliminować płaskostopie u dzieci lub zmniejszyć jego uciążliwość wśród dorosłych?
  3. Płaskostopie podłużne – inne rodzaje wkładek
  4. Jak można leczyć płaskostopie podłużne?

Za pomocą specjalistycznych wkładek lub wyprofilowanego obuwia można zwiększyć obciążenie stopy, niwelując przeciążenie kości śródstopia, a tym samym unieść łuk poprzeczny. Leczenie płaskostopia zawsze powinna poprzedzać dokładna diagnostyka. Dopiero następnym krokiem jest zatrzymanie postępu deformacji lub próba cofnięcia już istniejących objawów. W ramach terapii ważne są regularnie prowadzone ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, oklejanie stawu skokowego i stopy elastycznym plastrem oraz stosowanie wkładek korygujących. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się chirurgiczne korygowanie kości stopy.

Kup w aptece: Wkładki ortopedyczne

Płaskostopie poprzeczne

Płaskostopie poprzeczne jest odbiegającą od normy budową stopy. Nie traktuje się go jako jednostki chorobowej, ponieważ zazwyczaj nie wywołuje bólu, ale widoczna jest deformacja stopy. Pojawia się zwłaszcza u kobiet i osób starszych. Przypadłość ta charakteryzuje się tym, że stopa, zamiast opierać się na pierwszej kości śródstopia, opiera się na kości drugiej i trzeciej, przez co łuk poprzeczny nie jest widoczny. Natomiast widoczne zgrubienia tworzą się na drugiej i trzeciej głowie kości śródstopia i są charakterystyczną cechą tej deformacji. Mimo że często nie wywołują bólu jako takiego, to pojawiają się problemy z doborem obuwia, a źle dobrane buty (bez odpowiednich wkładek) mogą przyczyniać się do dyskomfortu i szybszego męczenia się stóp. Przyczyny płaskostopia poprzecznego mogą być wrodzone lub nabyte. Deformacja może być spowodowana nadwagą, osłabieniem więzadeł i torebek stawowych, urazami, ale też zmianami hormonalnymi i chorobowymi. Płaskostopie poprzeczne jest skutkiem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) lub tzw. palucha koślawego. Również noszenie butów na obcasach wpływa na pojawienie się z wiekiem tej deformacji.

Sprawdź ofertę: Artykuły do rehabilitacji deformacji stopy

Jakie metody można stosować, aby wyeliminować płaskostopie u dzieci lub zmniejszyć jego uciążliwość wśród dorosłych?

Aby zatrzymać skutki płaskostopia poprzecznego, warto poprawić ruchomość oraz stabilność stopy, stosując specjalistyczne wkładki i podkładki, m.in.:

  • wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne,

  • podkładki pod palce młotkowate,

  • podkładki metatarsalne żelowe,

  • wkładki ortopedyczne na płaskostopie,

  • wkładki wymienne,

  • wkładki ortopedyczne miękkie, zaawansowane i indywidualne.

Leczenie płaskostopia jest możliwe tylko u dzieci, kiedy kości są jeszcze w fazie rozwoju. W tym celu konieczne jest stosowanie odpowiednich ćwiczeń. Wśród dorosłych najlepszą metodą walki z płaskostopiem jest noszenie odpowiednich wkładek lub rehabilitacja, która chroni przed dalszymi zniekształceniami łuku stopy.

Powiązane produkty

Płaskostopie podłużne – inne rodzaje wkładek

Płaskostopie podłużne charakteryzuje się obniżeniem przyśrodkowego łuku stopy. Charakterystycznym objawem jest pełen kontakt stopy z podłożem, co bardzo łatwo zauważyć na podstawie zostawionych śladów bosej stopy. Deformacja jest wynikiem spłaszczenia sklepienia poprzecznego, które poszerza stopę oraz powoduje wyraźną utratę jej elastyczności. Przyczyną płaskostopia podłużnego są najczęściej wady genetyczne, zaburzenia związane z funkcjonalnością struktur narządu ruchu, nadmierną masą ciała, nieprawidłowo dopasowanym obuwiem z niewłaściwą wkładką, ale też chodzeniem na wysokich obcasach.

Objawami płaskostopia podłużnego mogą być dolegliwości bólowe, szczególnie w strefie podbicia, ale też zwiększone rogowacenie podeszwy w okolicy śródstopia, niekomfortowe modzele i uciski. Charakterystyczne są także zaburzenia chodu. Często dzieci z tą wadą mają problem z bieganiem i niektórymi ćwiczeniami ruchowymi, ponieważ stopy szybciej się męczą i są wyraźnie tkliwe.

Sprawdź także: Ból podbicia w stopie – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Jak można leczyć płaskostopie podłużne?

W terapii płaskostopia konieczne są regularne ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie osłabionych struktur. Treningi można prowadzić samodzielnie po konsultacji z fizjoterapeutą. Dobre efekty dają masaże stóp, plastry do oklejania, a także aktywność odciążająca i trening. Dzieci z tą deformacją powinny często chodzić boso. Należy również, jak w przypadku płaskostopia poprzecznego, pamiętać o odpowiednio dobranych wkładkach, które nosi się cały czas w każdym obuwiu, ponieważ zapobiegają zmęczeniu stóp. Przy tej deformacji ważne są szerokie i wygodne buty, które nie powodują ucisku. Można stosować też tzw. klin przeciwko płaskostopiu podłużnemu.

Przeczytaj również: Metody leczenia płaskostopia

Bibliografia

  1. W. Karnafel, Zespół stopy cukrzycowej, Wydawnictwo lekarskie PZWL, 2010.

  2. M. Klamczyńska Ciupińska, Podologia, Wydawnictwo PZWL, 2012.

  3. P. Winczewski, Profilaktyka i korygowanie płaskostopia, Wydawnictwo Harmonia, 2006.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij