stopa mężczyzny z zaznaczonym na czerwono płaskostopiem podłużnym
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4558 razy

Objawy płaskostopia podłużnego. Jakie ćwiczenia należy wykonywać?

Zniekształcenia stóp mogą utrudniać chodzenie, a także powodować ból. Płaskostopie podłużne to dolegliwość, na którą cierpi co czwarty Polak. Najczęściej powstaje w wyniku urazu, źle dobranego obuwia, chorób neurologicznych czy nieprawidłowej budowy kości. Leczenie polega na systematycznym wykonywaniu ćwiczeń zalecanych przez fizjoterapeutę, które mają na celu zahamowanie rozwoju tego schorzenia.

Spis treści


  1. Co to jest płaskostopie podłużne?
  2. Jakie są przyczyny płaskostopia podłużnego?
  3. Rozpoznanie płaskostopia podłużnego
  4. Płaskostopie podłużne – objawy
  5. Leczenie płaskostopia podłużnego

Leczenie płaskostopia podłużnego trwa długi czas. Najlepsze efekty można osiągnąć, systematycznie i dokładnie wykonując odpowiednie ćwiczenia. Mają one na celu wzmocnienie więzadeł i mięśni, a także korektę nieprawidłowego ułożenia łuku na podeszwie stopy. W leczeniu pomocne jest stosowanie kinesiotapingu, który pomaga w szybszym osiągnięciu celu.

Kup w aptece: Wkładki ortopedyczne

Co to jest płaskostopie podłużne?

Płaskostopie jest zniekształceniem stopy, które polega na obniżeniu lub całkowitej utracie zniesienia fizjologicznego wysklepienia stopy. Wyróżnia się dwa rodzaje płaskostopia:

  • podłużne,

  • poprzeczne.

Płaskostopie podłużne często jest związane z koślawością pięty. Polega ono na obniżeniu środka stopy, gdzie można zaobserwować uciekanie pięty na boki. Ta deformacja jest bardzo popularna i może dotyczyć nawet jednej czwartek społeczeństwa. Płaskostopie poprzeczne przez dłuższy czas może zostać niezauważone. Polega ono na znacznym poszerzeniu stopy oraz zaburzeniami w jej elastyczności.

Prawidłowo zbudowana stopa, podpierając się podłożem, styka się z nim jedynie w kilku miejscach nazywanych punktami podparcia. Piąta oraz przednia część stopy z palcami mają za zadanie utrzymanie sylwetki w pionie, dzięki czemu pozwala całemu ciału na wykonywanie prawidłowych ruchów podczas chodzenia czy biegania. Wszelkie odstępstwa i dysfunkcje w funkcjonowaniu narządu ruchu wpływają na całą postawę.

Sprawdź: Jak leczyć płaskostopie poprzeczne?

Jakie są przyczyny płaskostopia podłużnego?

Wszelkie wady stóp mogą rozwijać się na kilka sposobów. Głównie wynikają ze stosowania nieprawidłowego obuwia, zbyt dużej masy ciała, uszkodzenia narządów ruchu oraz błędów w chodzeniu. Wśród przyczyn płaskostopia podłużnego wyróżnia się:

  • nadmierną wiotkość stawów,

  • obniżone napięcie mięśniowe wskutek chorób na tle neurologicznym,

  • niewydolność mięśni, głównie piszczelowego tylnego,

  • choroby reumatoidalne, np. RZS,

  • przebyte złamania, zwichnięcia i inne urazy mechaniczne,

  • nieprawidłowości w budowie kości.

Istnieją także przyczyny spowodowane genetyką, które powodują deformacje stopy. Płaskostopie jest zjawiskiem naturalnym u małych dzieci, do 5. roku życia, ponieważ wtedy wykształca się prawidłowe formowanie kształtu stopy. W przypadku kiedy dziecko po upływie tego wieku ma źle wykształcone stopy, konieczne jest podjęcie kroków w kierunku rehabilitacji narządu ruchu.

Przeczytaj również: Bolące stopy - przyczyny bólu, sposoby leczenia

Rozpoznanie płaskostopia podłużnego

Płaskostopie najczęściej nie powoduje konkretnych dolegliwości, dlatego ciężko je rozpoznać. Może natomiast pojawiać się męczliwość przy chodzeniu oraz ból stóp. Płaskostopie podłużne może powodować koślawość pięt oraz kolan, dlatego może powodować ból podczas chodzenia. Dolegliwości bólowe mogą obejmować także kręgosłup, więc w celu rozpoznania tego schorzenia konieczne jest wykonanie kilku niezbędnych badań.

W pierwszej kolejności należy udać się na badanie manualne wykonane przez specjalistę, który oceni stan stóp oraz ich budowę. W przypadku stwierdzenia bądź podejrzenia nieprawidłowości zaleca się wykonanie badania obrazowego, jakim jest zdjęcie rentgenowskie. Prześwietlenie najczęściej wykonuje w pozycji stojącej, podczas naturalnego obciążenia stóp. W przypadku rozszerzenia diagnostyki lekarz może zalecić wykonanie USG lub rezonansu magnetycznego, które jednoznacznie wskażą przyczynę dolegliwości, jakie odczuwa pacjent.

Płaskostopie podłużne – objawy

Podczas diagnozowania płaskostopia podłużnego warto zwrócić uwagę na objawy, jak:

  • modzele i odciski powodujące dyskomfort,

  • ból w okolicy stóp,

  • zwiększone rogowacenie podeszwy,

  • nadmierne pocenie się stóp, częste infekcje grzybicze,

  • haluksy,

  • nieprawidłowe stawianie stopy charakteryzujące się nierównomiernym ścieraniem butów,

  • nadwrażliwość podeszwy stopy podczas chodzenia.

W przypadku pojawienia się przynajmniej jednego z tych objawów warto poszerzyć diagnostykę.

Sprawdź ofertę: Akcesoria do terapii haluksów

Leczenie płaskostopia podłużnego

Wady stóp, w tym płaskostopie podłużne, najłatwiej leczyć, wykonując odpowiednie ćwiczenia. Są one dobierane indywidualnie przez fizjoterapeutę na podstawie badań. W fizjoterapii najważniejsze jest regularne i dokładne wykonywanie ćwiczeń, które wzmacniają strukturę stóp oraz ich mobilność. Podczas wizyty fizjoterapeuta pokazuje ćwiczenia, które należy wykonywać w domu. Powinny one trwać około 30 minut.

Leczenie płaskostopia podłużnego powinno być kompleksowe, na kilku płaszczyznach. Wtedy efekty będą najbardziej widoczne. W rehabilitacji ważne są masaże, kinesiotaping, aktywność fizyczna odciążająca stopy, np. pływanie, dobór odpowiedniego obuwia oraz chodzenie po różnych powierzchniach, jak piasek, mata z wypustkami, kamienie, trawa czy dywan. Podczas ćwiczeń ważna jest różnorodność. W wielu przypadkach stosuje się wkładki na płaskostopie do obuwia, które zahamują dalszy rozwój schorzenia.

Bibliografia

  1. A. Bac i inni, Fizjoterapia w dysfunkcjach stopy i stawu skokowo-goleniowego, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.

  2. E. Mikołajewska, „Praktyczna fizjoterapia & Rehabilitacja”, styczeń 2018.

  3. D. Białoszewski, Fizjoterapia w ortopedii, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2014.

  4. P. Winczewski, Profilaktyka i korygowanie płaskostopia, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2018.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij