Metody leczenia płaskostopia
Zdrowie i uroda Agata Muchowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2261 razy

Metody leczenia płaskostopia

Płaskostopie jest jedną z najpopularniejszych deformacji stóp. Może być spowodowane urazem, chorobą lub noszeniem niewłaściwego obuwia. Niezależnie jednak od podłoża problemu wymaga diagnostyki i odpowiedniego leczenia.

Spis treści


  1. Czym jest płaskostopie?
  2. Rodzaje płaskostopia
  3. Jak leczyć płaskostopie?
  4. Konsekwencje nieleczonego płaskostopia

Płaski ślad stopy na piasku, ból, problem z doborem obuwia – to oznacza, że możemy mieć płaskostopie. Im wcześniej udamy się do specjalisty, tym większa szansa, że terapia przyniesie oczekiwane skutki. Warto to zrobić, gdyż nieleczone płaskostopie może nam skutecznie uprzykrzyć życie.

Kup w aptece: Sprzęt medyczny i rehabilitacyjny

Czym jest płaskostopie?

Zdrowa stopa ma kształt łuku, zaś stopa z płaskostopiem, jak sama nazwa wskazuje, jest płaska. Nieleczone płaskostopie może być przyczyną różnych schorzeń, m.in. zapalenia więzadeł lub torebek stawowych czy obrzęków stóp, uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie. Płaskostopie może mieć różne podłoże i może się pojawić niezależnie od wieku i płci, choć bardziej narażone na nie są kobiety, ze względu na noszenie niewygodnych butów na wysokim obcasie.

Co ciekawe, każdy z nas rodzi się z płaskostopiem. Z wiekiem, wraz z rozwojem dziecka, w większości przypadków stopa zaczyna przybierać prawidłowy kształt. Bywa jednak, że tak się nie dzieje. Mamy wówczas do czynienia z płaskostopiem wczesnodziecięcym. W tym przypadku należy odwiedzić ortopedę, który zdecyduje o odpowiedniej metodzie leczenia. Im szybciej wdrożone zostanie leczenie, tym większa szansa na sukces.

Płaskostopie może się też pojawić u osób dorosłych. Jego przyczynami mogą być:

  • niewydolność stawów, więzadeł i mięśni stopy,

  • uraz,

  • zbyt duże obciążenie stopy,

  • nadwaga,

  • niewygodne obuwie.

Płaskostopie można poznać po bólu stopy, obrzęku utrudniającym chodzenie i dotykaniu całą stopą podłoża. Ból z czasem może się przenieść na całą kończynę dolną. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i wczesne rozpoczęcie leczenia.

Przeczytaj również: Ból podbicia w stopie - przyczyny, leczenie, profilaktyka

Rodzaje płaskostopia

Można wyróżnić dwa rodzaje płaskostopia:

  • podłużne,

  • poprzeczne.

Płaskostopie podłużne polega na obniżeniu się łuku stopy tak, że w całości dotyka ona podłoża. Płaskostopie poprzeczne natomiast powoduje poszerzenie się stopy i utratę elastyczności. Jego powodem może być m.in. koślawy paluch, który powoduje przeciążenie śródstopia, lub tzw. palce młotkowate, powstałe przez noszenie za ciasnych butów. Pierwszymi symptomami płaskostopia mogą być pojawiające się coraz częściej odciski i nagniotki. Następnie pojawiają się pieczenie i ból, który w skrajnych przypadkach może nawet skutecznie ograniczyć codzienne funkcjonowanie.

Jeśli płaskostopie nie jest uwarunkowane genetycznie bądź nie jest skutkiem schorzenia czy urazu, można starać się go uniknąć. Podstawę w profilaktyce płaskostopia stanowi noszenie wygodnego, stabilnego obuwia dopasowanego do rozmiaru stopy. Zbyt duże lub małe buty mogą powodować przeciążenia w różnych częściach stopy i nieprawidłowy nacisk na podłoże, co w konsekwencji może doprowadzić do bólu i deformacji stopy. To samo dzieje się, gdy buty mają zbyt wysoki obcas. Najlepsze dla naszych stóp są buty z miękką podeszwą amortyzującą wstrząsy. Optymalny obcas to ten 4-centymetrowy. Zapewnia on prawidłowe nachylenie stopy.

Sprawdź również: Objawy płaskostopia podłużnego. jakie ćwiczenia należy wykonywać?

Powiązane produkty

Jak leczyć płaskostopie?

Popularnym testem na płaskostopie jest odciśnięcie mokrej stopy na odpowiednim podłożu lub piasku. Jeśli stopa ma kształt łuku, oznacza, że jej budowa jest prawidłowa. Jeśli natomiast odbija się cała stopa, oznacza to płaskostopie. W tym wypadku należy udać się do ortopedy i do fizjoterapeuty. Przeciwdziałanie problemowi bowiem powinno być uzupełnione przez fizjoterapię. Leczenie płaskostopia przynosi najlepszy efekt u dzieci. Czasami nawet pozwala całkowicie wyeliminować schorzenie. W przypadku dorosłych sprawa jest bardziej skomplikowana. Konieczna jest konsekwentna rehabilitacja, która ma skutkować odciążeniem newralgicznych punktów na stopie. Odpowiednie ćwiczenia na płaskostopie można robić samodzielnie w warunkach domowych.

Pomocne w leczeniu są też specjalne wkładki na płaskostopie poprzeczne do obuwia, maty korekcyjne z wypustkami lub kinesiotaping, czyli specjalistyczne taśmy. Kluczem do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów są konsekwencja i regularność wykonywanych ćwiczeń.

Gdy płaskostopie jest bardzo zaawansowane, lekarz może zadecydować o leczeniu operacyjnym. Polega ono na osteotomii. Jest to przecięcie kości śródstopia i zwężenie stopy.

Dowiedz się więcej: Jak leczyć płaskostopie poprzeczne?

Konsekwencje nieleczonego płaskostopia

Prawidłowa diagnoza i szybko podjęte leczenie płaskostopia są konieczne, aby zachować sprawność i uniknąć przykrych konsekwencji. Nieleczone płaskostopie może bowiem zwiększyć ryzyko powstania:

Płaskostopie może nam także uniemożliwić zakup obuwia. Wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ na jakość życia i skutecznie mogą utrudnić codzienną aktywność.

Leczenie ma szczególne znaczenie w przypadku płaskostopia wczesnodziecięcego. Dziecięce kości i stawy dopiero się rozwijają, więc są stosunkowo elastyczne i można im łatwiej przywrócić prawidłowy kształt. Zaniedbane płaskostopie u dziecka może prowadzić do deformacji stóp, problemów z chodzeniem i uprawianiem sportów oraz bólami nóg, bioder i kręgosłupa, które w przyszłości mogą powodować degenerację tych części ciała.

Dlatego jeśli zauważymy u siebie bądź u dziecka objawy płaskostopia, należy niezwłocznie udać się do ortopedy, aby uniknąć przykrych i bolesnych konsekwencji.

Warto wiedzieć: Czym różnią się wkładki na płaskostopie poprzeczne i podłużne?

Bibliografia

  1. D. Czaprowski, J. Leszczewska, Stopy płaskie: efekt czy przyczyna funkcjonalnych zaburzeń w obrębie kończyn dolnych u dzieci?, Forum, Poznań 2014.

  2. A. Skulimowska, Ostre płaskostopie, czyli uszkodzenie mięśnia piszczelowego tylnego, „Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja”, Forum, Poznań 2019.

  3. K. Słonka, L. Hyla-Klekot, Profilaktyka i terapia stopy płasko-koślawej, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, Opole 2012.

  4. P. Winczewski, Profilaktyka i korygowanie płaskostopia: zabawy i gry ruchowe aktywizujące mięśnie stóp, Harmonia, Gdańsk 2018.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij