ból stóp od spodu podczas chodzenia zaznaczone na czerwono
Zdrowie i uroda Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 17232 razy

Bolące stopy – przyczyny bólu, sposoby leczenia

Bolące stopy w większości przypadków związane są ze zwichnięciami lub urazami, jednak czasami ból jest objawem haluksa, płaskostopia lub ostrogi piętowej. W poważniejszych przypadkach konieczne okazują się więc dokładna diagnostyka i odpowiednie leczenie.

Spis treści


  1. Bolące śródstopie podczas chodzenia – wysiłek i nadmierna aktywność fizyczna
  2. Bolące stopy i obrzęk – płaskostopie
  3. Ostrogi piętowe, czyli bolące pięty
  4. Haluksy, czyli ból palców
  5. Inne przyczyny bólu stóp
  6. Diagnostyka
  7. Leczenie

Stopy mogą boleć w różnych miejscach. Czasami ból występuje tylko w okolicach śródstopia, w innych przypadkach najbardziej odczuwany jest dyskomfort w rejonie pięt lub w palcach. W zdecydowanej większości przypadków bolące stopy to niegroźna, chociaż męcząca, dolegliwość. Zdarza się jednak, że konieczne są dalsze badania diagnostyczne oraz dokładne leczenie i korzystanie z pomocy specjalistów.

Kup w aptece: Akcesoria do terapii haluksów

Bolące śródstopie podczas chodzenia – wysiłek i nadmierna aktywność fizyczna

Bolące stopy często są wynikiem nadmiernego wysiłku fizycznego, wielogodzinnego chodzenia, treningów, wycieczek. Obecnie wiele osób funkcjonuje na co dzień w pozycji siedzącej, a podczas wyjazdów, górskich wycieczek lub uprawiania innego rodzaju aktywności dochodzi do nadmiernego przeciążenia mięśni. W takich sytuacjach może pojawić się ból śródstopia w czasie chodzenia, a także zmęczenie. Niekiedy obecne są skurcze, otarcia i pęcherze. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas odpoczynek i moczenie stóp w wodzie ze specjalną solą.

Sprawdź ofertę: Sole do stóp

Bolące stopy i obrzęk – płaskostopie

Kolejną możliwą przyczyną bólu stóp jest płaskostopie, popularnie nazywane platfusem. Dolegliwość ta jest spowodowana deformacją stopy, a jej konsekwencją okazuje się ból w trakcie chodzenia oraz obrzęk. Płaskostopie w zdecydowanej większości przypadków jest nabyte, a więc spowodowane przez chodzenie w nieodpowiednim obuwiu, pracę stojącą lub niezdrowy styl życia. Najważniejszymi objawami płaskostopia są ból i obrzęk stóp, które utrudniają zarówno chodzenie, jak i stanie. Warto wiedzieć, że płaskostopie można wyleczyć dzięki rehabilitacji, natomiast w bardziej zaawansowanych stanach konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Sprawdź ofertę: Wkładki ortopedyczne

Powiązane produkty

Ostrogi piętowe, czyli bolące pięty

Ostroga piętowa to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, powodująca ból w czasie chodzenia, a często także stania i ogólnego poruszania się. Główną przyczyną ostrogi piętowej jest zapalenie, spowodowane nieodpowiednim obuwiem, przeciążeniem organizmu oraz wysoką masą ciała. Ostroga piętowa często pojawia się u osób uprawiających sporty, głównie takie jak bieganie, tenis oraz siatkówka. Pomocy najlepiej szukać u ortopedy. Bardzo skuteczne jest rozbijanie ostrogi falą uderzeniową – to jednak bolesny i kosztowny zabieg. Duże znaczenie ma noszenie wygodnego i miękkiego obuwia, a także chodzenie na rehabilitację i masaże.

Haluksy, czyli ból palców

Haluksy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości stóp, polegająca na koślawym ustawieniu palucha i jego deformacji. Haluksy często są nabyte, na przykład ze względu na źle dobrane i nieodpowiednie obuwie, wielogodzinną pracę stojącą. Powstawaniu haluksów dodatkowo sprzyjają reumatoidalne zapalenie stawów, nadwaga oraz osłabienie mięśni i więzadeł stopy. Leczenie może polegać na stosowaniu nieinwazyjnych nakładek na palec, ćwiczeniach i rehabilitacji, a w poważniejszych przypadkach konieczne okazują się magnetoterapia i leczenie laserowe. W zaawansowanym stanie przydaje się zabieg chirurgiczny.

Inne przyczyny bólu stóp

Do innych przyczyn bólu stóp należą stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia, a także reumatoidalna choroba zwyrodnieniowa stawów. Dodatkowo stopy mogą boleć ze względu na nadmierny wysiłek fizyczny lub upadek.

Diagnostyka

Bolące stopy należy odpowiednio zdiagnozować. W niektórych przypadkach można zrobić to samodzielnie, na przykład na podstawie dotychczasowych doświadczeń lub po prostu ostatniej aktywności. Chodzi tutaj o sytuację, gdy stopy bolą ze względu na nadmierny wysiłek fizyczny, długotrwałe chodzenie. W innych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza, który dokładnie zdiagnozuje daną dolegliwość.

Przeczytaj również: Ból podbicia w stopie - przyczyny, leczenie, profilaktyka

Leczenie

Leczenie zależy od konkretnego przypadku i przyczyny bólu. W niektórych sytuacjach wystarczą odpoczynek, okłady lub stosowanie maści przeciwbólowych. W innych konieczne są zabiegi, rehabilitacja, laseroterapia lub magnetoterapia. Czasami niezbędne okazuje się leczenie operacyjne. Wiele nabytych dolegliwości stóp związanych jest z nieodpowiednią higieną i noszeniem niewygodnego, uciskającego lub za ciasnego obuwia. Właśnie dlatego w tym kontekście bardzo ważna jest profilaktyka. Warto pamiętać o ścieraniu naskórka gromadzącego się na stopach (głównie na piętach i pod palcami).

Kup w aptece: Środki do peelingu w aptece

Bibliografia

  1. J. Artkop, E. Kolczyńska, S. Kowalska, Deformacje i defekty płytki paznokciowej stóp, „Long-Term Care Nursing”, nr 1, 2019.

  2. M. Łukowicz i in., Ocena skuteczności laseroterapii niskoenergetycznej i fonoforezy w leczeniu objawów ostrogi piętowej, „Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Inżynieria Biomedyczna”, nr 15, 2009.

  3. E. Szczygieł, Ocena przydatności klinicznej badania plantokonturograficznego i pedobarograficznego w diagnostyce płaskostopia, rozprawa doktorska, http://dl.cm-uj.krakow.pl:8080/dlibra/publication/1133/edition/1133?language=pl, 2019.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij