kobieta mająca żylaki i pajączki na nogach
Zdrowie i uroda Anna Gilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 8375 razy

Pajączki na nogach – jak skutecznie się ich pozbyć?

Pajączki na nogach stanowią częsty i istotny defekt estetyczny, z którym zgłasza się do gabinetów lekarskich wiele kobiet. To głównie one cierpią na problemy natury naczynkowej, ale warto pamiętać, że pajączki na nogach nie są wyłącznie problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Ich pojawienie się to sygnał ostrzegawczy przed dalszym rozwojem choroby przewlekłej niewydolności żylnej kończyn (PNŻ). W artykule omówiono przyczyny pojawiania się pajączków na kończynach dolnych, sposoby zapobiegania teleangiektazjom, a także domowe oraz specjalistyczne sposoby leczenia i usuwania pajączków śródskórnych.   

Spis treści:


  1. Pajączki na nogach, teleangiektazje, skąd się biorą? 
  2. Leczenie pajączków na nogach 
  3. Usuwanie pajączków na nogach: metody 
  4. Jak zapobiegać powstawaniu pajączków na nogach? 

Pajączki na nogach, teleangiektazje, skąd się biorą? 

Pajączki na nogach, zwane inaczej pajączkami śródskórnymi lub teleangiektazjami to poszerzone do średnicy 1 mm drobne naczynia śródskórne (żyły, naczynia włosowate i tętnice), leżące w powierzchownych warstwach skóry. Uwidaczniają się one jako brunatnoczerwone albo niebieskosine zmiany, przypominające pajączki i miotełki. Ich lokalizacja obejmuje najczęściej:  

  • uda,  

  • podudzia, 

  • doły podkolanowe, 

  • stopy i okolice kostek. 

Na początku mogą pojawiać się pojedynczo, stopniowo rozrastając się w całe sieci. Pajączki na nogach są zazwyczaj pierwszym, początkowym etapem rozwoju choroby przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Zdarza się jednak, że mogą pojawiać się później, np. już po pojawieniu się żylaków. PNŻ sprzyja pojawianiu się stanów zapalnych żył głębokich, których konsekwencją może być niebezpieczna dla życia zakrzepica żylna.  

Teleangiektazje kończyn dolnych pojawiają się na skutek nieprawidłowości w powierzchownym układzie żylnym. Mogą one powstać przez: ucisk, niedrożność i zwężenie naczyń żylnych lub upośledzenie czynności zastawek żylnych. Uniemożliwiają właściwy odpływ krwi, co skutkuje jej zaleganiem w naczyniach. To z kolei prowadzi do nadciśnienia żylnego i powoduje poszerzenie naczyń oraz powstanie pajączków.  

 Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia pajączków na nogach, należą: 

  • uwarunkowania genetyczne,

  • płeć żeńska, która cierpi na nie aż 4 razy częściej,

  • wiek,

  • zwiększona masa ciała i otyłość,

  • zmiany w gospodarce hormonalnej, np. w przebiegu ciąży,

  • tryb życia, w tym: palenie papierosów, korzystanie z sauny, częste chodzenie na wysokich obcasach oraz noszenie obcisłych ubrań, w szczególności mocno uciskających podkolanówek,

  • tryb pracy, czyli długotrwała pozycja stojąca lub siedząca. 

Przeczytaj również: Pajączki, pękające naczynka na twarzy – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Leczenie pajączków na nogach 

Po zaobserwowaniu u siebie pajączków na nogach należy udać się do chirurga naczyniowego lub flebologa, który wykona niezbędne badania, w tym USG Dopplera układu żylnego, a następnie pokieruje leczeniem. 

Leki na pajączki na nogach 

Skuteczny lek na pajączki na nogach powinien: wzmacniać ściany naczyń włosowatych oraz zmniejszać ich kruchość i stan zapalny, a także poprawiać mikrokrążenie. W tym celu stosuje się leki flebotropowe, przepisane przed lekarza. Są one najskuteczniejsze w zapobieganiu pojawiania się kolejnych pajączków oraz wspomagają inne metody leczenia.  

W farmakoterapii pajączków na nogach stosuje się głównie następujące substancje: 

  • flawonoidy, do których należy diosmina i hesperydyna, a także rutyna,

  • saponiny (zawarte m.in. w wyciągu z kasztanowca), np. escyna, ruscyna, ruskozyd. 

Przy problemach z pajączkami i żylakami lekarz może także zalecić, stosowanie leków: rozrzedzających krew, przeciwzapalnych oraz moczopędnych. 

Przeczytaj również: Diosmina w leczeniu żylaków 

Maści na pajączki na nogach 

Maści na pajączki na nogach to kolejna z metod wspomagających terapię pajączków, są to nierzadko te same preparaty, co na żylaki Poza nimi miejscowo stosuje się także żele i kremy, zawierające substancje aktywne o działaniu: 

  • przeciwzakrzepowym, 

  • przeciwzapalnym, 

  • przeciwobrzękowym, 

  • poprawiającym ukrwienie skóry, 

  • kojącym. 

W przypadku objawów uczulenia po zastosowaniu preparatów na skórę, należy zasięgnąć porady lekarza. 

Powiązane produkty

Usuwanie pajączków na nogach: metody 

Usuwanie pajączków na nogach z punktu widzenia medycznego nie jest konieczne. Wykonuje się je głównie ze względów estetycznych. Można je wykonać za pomocą laseroterapii najlepiej dedykowanym laserem neodymowo-jagowym lub skleroterapii. Należy pamiętać, że usunięcie pajączków na nogach nie chroni przed pojawieniem się nowych zmian naczyniowych.  

Laseroterapia polega na dostarczeniu do naczynka skupionej wiązki światła laserowego o odpowiedniej długości fali, w celu jego termicznej koagulacji. Odbywa się to bez uszkodzenia struktur otaczających. 

Skleroterapia polega na niszczeniu pajączków przez wstrzyknięcie specjalnej substancji, powodującej zniszczenie śródbłonka żyły i prowadzi do jej zwłóknienia. Wyróżnia się skleroterapię tradycyjną oraz piankową. 

Jak zapobiegać powstawaniu pajączków na nogach? 

Profilaktyka powstawania pajączków na nogach i rozwoju PNŻ powinna być prowadzona zarówno w życiu codziennym, jak i podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Do prostych działań zapobiegających powstawaniu teleangiektazji na nogach należą: 

  • dieta mająca na celu: zapobieganie nadwadze, zaparciom oraz wzmacnianie naczyń żylnych poprzez dostarczenie potrzebnych substancji odżywczych. Należy spożywać m.in.: dużo warzyw i owoców o czerwono-niebieskim zabarwieniu, tłuste ryby morskie, siemię lniane, żółtka jaj, orzechy i otręby; 

  • regularna aktywność fizyczna, która obejmuje ćwiczenia minimum 3 razy w tygodniu po 30-45, takie jak: pływanie, gimnastyka, jazda na rowerze czy taniec, a nawet szybki marsz czy nordic walking. Najprostsze ćwiczenia to np.: wysokie unoszenie kolan podczas marszu w miejscu we wzrastającym tempie oraz naprzemienne stanie na palcach i piętach z rękami wzdłuż tułowia; 

  • wykształcenie nawyków takich jak, m.in.: częsta zmiana pozycji nóg, wykonywanie niewielkich ćwiczeń pobudzających przepływ krwi, wypoczynek z nogami uniesionymi o około 15 cm powyżej poziomu serca, czyli tzw. drenaż ułożeniowy, noszenie medycznych rajstop przeciwżylakowych (kompresjoterapia), unikanie alkoholu, w szczególności białego wina oraz wysokich temperatur (opalania, sauny i solarium). 

Bibliografia

Noszczyk W., Żylaki i inne choroby żył i kończyn dolnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, s. 37-39, 54, 61-62, 122-123,

Malinowska S., Mlosek R. K., Likwidowanie problemów naczyniowych kończyn dolnych współpraca lekarza z kosmetologiem, Kosmetologia Estetyczna 1/2015/vol. 4, s. 65-68.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij