diosmina
Zdrowie i uroda Paulina Znajdek-Awiżeń
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 15246 razy

Diosmina – jak stosować na pajączki i żylaki?

Preparaty z diosminą od wielu lat cieszą się ogromną popularnością wśród pacjentów borykających się z niewydolnością żylną. Najważniejsze wskazania do jej stosowania obejmują: żylaki kończyn dolnych, uczucie ciężkości nóg oraz chorobę hemoroidalną. Z poniższego artykułu dowiesz się czym jest diosmina i jak należy ją stosować. 

Spis treści: 

  1. Diosmina – czym jest i jak działa?
  2. Diosmina – lek czy suplement?
  3. Diosmina, jak stosować? Dawkowanie diosminy.
  4. Jak stosować diosminę na pajączki i żylaki?

Diosmina – czym jest i jak działa? 

Diosmina jest organicznym związkiem pochodzenia roślinnego, należącym do flawonoidów. W 1925 roku została po raz pierwszy wyodrębniona z liści trędownika bulwiastego (Scrophularia nodosa). Do lecznictwa wprowadzono ją oficjalnie 1971 roku. Początkowo izolowano ją głównie z różnych gatunków owoców cytrusowych, natomiast obecnie pozyskiwana jest przede wszystkim na drodze półsyntezy z innego związku flawonoidowego o zbliżonych właściwościach – hesperydyny.  

Działanie lecznicze diosminy było do tej pory przedmiotem licznych badań, które potwierdzają jej wysoki potencjał terapeutyczny. Związek ten wykazuje aktywność przeciwzapalną oraz antyoksydacyjną. Wykazano, że diosmina szczególnie korzystnie wpływa na stan naczyń żylnych. Zwiększa ich napięcie, uszczelnia i poprawia mikrocyrkulację. Usprawnia ponadto drenaż limfatyczny i ogranicza przepuszczalność drobnych naczyń włosowatych.  Przekłada się to na znoszenie obrzęków, uczucia ciężkości i zmęczenia nóg, a także nocnych skurczów.   

Mechanizm działania diosminy związany jest m.in. z hamowaniem uwalniania mediatorów stanu zapalnego (tromboksan A2, prostaglandyna E2), co z kolei jest wynikiem blokowania aktywności enzymów takich jak: cyklooksygenaza i lipooksygenaza.   

Diosmina – lek czy suplement? 

Ponieważ wiele osób zastanawia się, czy diosmina jest lekiem przeciwzakrzepowym, warto odpowiedzieć na to pytanie. Otóż preparaty diosminy nie są klasyfikowane jako preparaty przeciwzakrzepowe, ale flebotoniczne. Oznacza to, że wykazują korzystny wpływ na żyły.  

Na rynku farmaceutycznym mamy do dyspozycji diosminę lek proponowaną przez co najmniej kilku producentów lub diosminę w formie suplementów diety. Skuteczność tej pierwszej potwierdzona jest badaniami. Rejestracja leku gwarantuje wysoką jakość oraz skuteczność. Suplement natomiast, w myśl definicji, nie leczy, a jedynie uzupełnia zapotrzebowanie na dany składnik. Mając do wyboru lek lub suplement, zdecydowanie lepiej sięgać po ten pierwszy.   

Warto także zwrócić uwagę, że dostępna w sprzedaży diosmina może występować w różnych postaciach: niezmienionej lub zmikronizowanej. Proces mikronizacji pozwala na uzyskanie diosminy w formie cząstek wielkości ok. 2 mikronów (naturalnie substancja ta występuje w postaci cząsteczek  o wielkości ok. 20 mikronów). Dzięki temu jej wchłanianie w jelitach jest znacznie ułatwione.

Przeczytaj także: Dieta na pękające naczynka

Czy diosmina jest bezpieczna? 

Od blisko dekady stosowanie preparatów z diosminą jest bardzo powszechne. Nasuwa się więc pytanie, czy diosmina jest bezpieczna? Choć oficjalnie za taką się ją uznaje, należy pamiętać, że tak jak każdy lek lub suplement diety może powodować pewne działania niepożądane lub wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi.  

Do rzadko obserwowanych skutków ubocznych należą dolegliwości gastryczne (nudności, wymioty, biegunka), które jednak całkowicie ustępują po odstawieniu preparatu. Grupą pacjentów, którzy powinni zachować ostrożność podczas przyjmowania diosminy są osoby z podwyższonym ryzykiem krwotoków, osoby na stałe przyjmujące leki przeciwzakrzepowe oraz chorzy po udarach. Nie jest wskazane jej przyjmowanie na krótko po zabiegach chirurgicznych. Diosmina może ponadto wpływać na metabolizm diklofenaku oraz metronidazolu, zwiększając ich stężenie w ustroju.  

Przeczytaj więcej na temat: Hemoroidy, objawy, przyczyny, leczenie 

Powiązane produkty

jak stosować? Dawkowanie diosminy 

Standardowa dzienna dawka diosminy wynosi od 500 do 1000 mg. Dawkowanie uzależnione jest od wskazań.  

  • przewlekła niewydolność żylna: zwykle 1000 mg raz na dzień (lub w dwóch dawkach podzielonych po 500 mg) przez okres ok. 4-5 tygodni (najlepiej podczas posiłku); 

  • zaostrzenie objawów choroby hemoroidalnej: 1000 mg 3 razy dziennie przez cztery dni, a następnie 1000 mg 2 razy dziennie przez 3 dni (najlepiej podczas posiłku); w celu podtrzymania efektu leczniczego preparat może być stosowany w dawce 500 mg przez kolejne dwa miesiące.  

Jak stosować diosminę na pajączki i żylaki? 

Diosmina należy do często stosowanych preparatów na żylaki i hemoroidy. Żylaki i tzw. „pajączki” są jednymi z częstszych powodów sięgania po diosminę. Bardzo często objawom tym towarzyszy uczucie ciężkości nóg, zwłaszcza w porach wieczornych. Lek z diosminą stosowany w dawce 500-1000 mg na dzień może przynieść zauważalną ulgę już w zaledwie kilka tygodni. Wprawdzie nie zniweluje istniejących już żylaków i pajączków, jednak może zapobiegać powstawaniu nowych. Warto także dodać, że poza preparatami doustnymi diosmina dostępna jest także w formie żelów do smarowania. 

Przeczytaj więcej na temat: Pajączki, objawy, przyczyny, leczenie

Diosmina na hemoroidy, czy pomaga? 

Jednym ze wskazań do stosowania preparatów jest choroba hemoroidalna, w przypadku której stanowią one uzupełnienie miejscowego leczenia środkami o działaniu znieczulającym i przeciwzapalnym (maści doodbytnicze i czopki). Poza tym, diosmina na hemoroidy może być także stosowana w celu zapobiegania nawrotom tej choroby, jako istotny element profilaktyki.  

Bibliografia

Basista-Sołtys K., Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania diosminy w chorobie hemoroidalnej. Postępy Fitoterapii  3/2014, s. 184-186,

Chudek J., Ziaja D., Stosowanie preparatów zmikronizowanej diosminy w leczeniu przewlekłej choroby żylnej: raz czy dwa razy na dobę? Chirurgia Polska 2011, 13, 2,132–135.  


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij