drętwiejąca łydka
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 27648 razy

Drętwienie łydek – przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości

Epizodyczne drętwienie łydek najczęściej powstaje na skutek długotrwałego pozostawania w jednej pozycji. Przewlekła dolegliwość może jednak wskazywać na patologiczne zmiany w pracy organizmu, a w szczególności układu nerwowego. Przewlekłe drętwienie kończyn może wskazywać również na zakażenie boreliozą.

Spis treści


  1. Czym jest drętwienie łydek?
  2. Przyczyny drętwienia łydek
  3. Borelioza a drętwienie kończyn dolnych
  4. Sposoby na drętwienie łydek

Drętwienie łydek, opisywane przez pacjentów również jako uczucie mrowienia, może powstawać w następstwie wielu przyczyn. Dyskomfort wynika z zaburzeń przewodnictwa nerwowego w nogach lub uszkodzenia nerwów. W zależności od źródła drętwienie może mieć charakter epizodyczny lub przewlekły.

Kup w aptece: Leki na układ nerwowy

Czym jest drętwienie łydek?

Drętwienie łydek to charakterystyczna dolegliwość objawiająca się zaburzeniami czucia i mrowieniem. Osoba je odczuwająca ma wrażenia kłucia igłami. Niektórzy pacjenci wskazują również na inne dolegliwości towarzyszące, np. pieczenie i napadowy ból miejscowy. Zaburzenie to powstaje w wyniku nieprawidłowego przewodnictwa nerwowego, ucisku na nerw lub uszkodzeń nerwowych. Uczucie drętwienia najczęściej ma charakter napadowy i wysoką intensywność. Ostre drętwienie mija jednak bardzo szybko. Zupełnie odmienną postać ma mrowienie przewlekłe. Ma małą intensywność i utrzymuje się długi czas. Mrowienie epizodyczne nie wymaga konsultacji z lekarzem. Niepokój natomiast powinny wzbudzić przewlekłe i postępujące odrętwienia z poważnym zaburzeniem czucia.

Przyczyny drętwienia łydek

Najczęstsze przyczyny drętwienia łydek to:

  • ucisk na nerw w wyniku długotrwałego przebywania w tej samej pozycji (zakładanie nogi na nogę, siedzenie na nodze podłożonej pod pośladek, długotrwałe stanie w miejscu);

  • zaburzenie funkcjonowania nerwów na skutek urazów mechanicznych, oparzenia, odmrożenia;

  • zaburzenia pracy układu krwionośnego i choroby pokrewne, np. miażdżyca;

  • niedokrwienie kończyn dolnych na skutek zamykania światła naczyń;

  • zaburzenia pracy centralnego układu nerwowego;

  • przewlekłe choroby zapalne;

  • choroby autoimmunologiczne, np. nadczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane;

  • zaburzenia psychiczne, np. nerwica; nerwobóle, depresja;

  • parestezje;

  • błędy żywieniowe – niedobory witamin i składników mineralnych niezbędnych do zachowania funkcjonalności układu nerwowego, m.in.: witamin z grupy B, witaminy A, C i D, cynku, potasu, wapnia;

  • brak aktywności, co skutkuje niedotlenieniem mięśni;

  • urazy kręgosłupa;

  • dyskopatia;

  • uszkodzenia struktur mięśni łydki.

Drętwienie łydek nie jest chorobą samą w sobie, a dolegliwością powstającą na skutek działania innych czynników. Oprócz wyżej wspomnianych przyczyn uczucie mrowienia może być również objawem zaburzeń elektrolitowych, zatrzymania płynów w organizmie lub odwodnienia.

Sprawdź także: Co na ból kręgosłupa sprawdza się najlepiej?

Powiązane produkty

Borelioza a drętwienie kończyn dolnych

Drętwienie kończyn dolnych może być również objawem boreliozy. Jest to dolegliwość, która pojawia się po wystąpieniu charakterystycznego rumienia wędrującego. Brak leczenia skutkuje rozwinięciem się zakażenia ogólnego i rozwojem innych dolegliwości. Powikłaniem są m.in. zaburzenia układu nerwowego i zapalenia pojedynczych mięśni, co objawia się przewlekłymi napadami drętwienia kończyn dolnych. Ponadto zakażenie może przenieść się na stawy i wywołać w nich odczyn zapalny, co powoduje silny ból.

Przeczytaj również: Skurcze łydek - możliwe przyczyny i leczenie

Sposoby na drętwienie łydek

W przypadku napadowego drętwienia ulgę przyniesie unoszenie kończyny i intensywny masaż łydki. Przewlekłe mrowienie wymaga konsultacji lekarskiej i rozpoznania źródła problemu. Diagnostyka jest złożona i obejmuje zarówno badania laboratoryjne, jak i obrazowe. Wskazana jest również konsultacja u ortopedy i neurologa. W przebiegu chorób zwyrodnieniowych lub urazów układu nerwowego pomocna jest rehabilitacja. W przypadku zaburzeń krążenia stosowane są środki farmakologiczne usprawniające cyrkulację krwi. Niekiedy niezbędne jest jednak przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. R. Piotrkowska i in., Zachowania zdrowotne wśród pacjentów z przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych, „Medycyna Rodzinna”, 2019, 22, (3),  str. 131–135.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij