bolący kręgosłup
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1093 razy

Co na ból kręgosłupa sprawdza się najlepiej?

Ból kręgosłupa należy do częściej występujących przypadłości, które wymagają poszerzonej diagnostyki i ustalenia przyczyny. Dolegliwość może występować z objawami towarzyszącymi, jak sztywność czy problemy z poruszaniem się, ponieważ ból może promieniować do pośladka, a nawet łydki. Sprawdź, co najlepiej sprawdza się na bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Spis treści


  1. Co na ból kręgosłupa przy chorobie zwyrodnieniowej?
  2. Co na bolący kręgosłup przy lumbago?
  3. Co zrobić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

Ból kręgosłupa może być odczuwany na różnym odcinku. Do najczęściej występujących zalicza się jednak ten w odcinku lędźwiowym. Zwykle jest wynikiem przeciążenia lub urazu, ale jeśli występuje bez wyraźnej przyczyny, może być objawem poważnej choroby. Co na ból kręgosłupa sprawdzi się najlepiej?

Co na ból kręgosłupa przy chorobie zwyrodnieniowej?

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa rozwija się w wyniku postępującej deformacji krążków międzykręgowych i stawów kręgowych. Ich osłabienie wpływa na destabilizację kręgosłupa. Uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego błony maziowej i tkanek okołostawowych. Przyczyną schorzenia są często długotrwałe przeciążenia kręgosłupa, ale zdarza się też, że pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Objawami choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa są m.in.: mrowienie, drętwienie, uczucie sztywności, osłabienie siły mięśni, ból, i postępujące ograniczenie ruchomości.

Kup w aptece: Leki na ból pleców oraz kręgosłupa

Ból kręgosłupa w przebiegu choroby zwyrodnieniowej może utrudniać normalne funkcjonowanie. W doraźnym łagodzeniu dolegliwości zastosowanie mają leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, które zawierają np. meloksykam. Substancja czynna ma działanie przeciwbólowe i dodatkowo przeciwzapalne, dlatego może być stosowana przy chorobie zwyrodnieniowej, reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także przy stanach zaostrzenia choroby. Ważne, aby przestrzegać zasad dotyczących dawkowania, które są opisane w załączonej do opakowania ulotce. Leki dostępne bez recepty służą do doraźnego łagodzenia bólu i nie można ich stosować dłużej niż to wskazane w ulotce, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.

Warto wiedzieć: Ból pleców podczas siedzenia. Przyczyny i sposoby na bóle pleców.

Co na bolący kręgosłup przy lumbago?

Lumbago to ból okolicy lędźwiowej, którego przyczyną może być przeciążenie kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa, stenoza kanału kręgowego, przepuklina krążka międzykręgowego, kręgozmyk lub złamanie w wyniku osteoporozy. To dotkliwy ból, którego doświadczyła znaczna część populacji. Pacjenci opisują go jako przeszywający lub powalający. Pojawia się przy próbie schylenia, w trakcie podnoszenia się, a nawet w trakcie skręcania ciała. Jeśli dolegliwości mają lekkie bądź umiarkowane nasilenie również można zastosować leki zawierające meloksykam. Konieczny jest także odpoczynek i odciążenie kręgosłupa.

Przeczytaj również: Bolące stopy - przyczyny bólu, sposoby leczenia

Powiązane produkty

Co zrobić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

Ból na odcinku lędźwiowym kręgosłupa może utrudniać normalne funkcjonowanie, ponieważ odczuwamy go w każdej pozycji. Może pojawić się, kiedy jesteśmy w ruchu, ale także, gdy siedzimy, a nawet leżymy. Dlatego tak ważne jest określenie jego przyczyny, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Jeśli ma związek z siedzącym trybem pracy, warto zadbać o wygodne krzesło, ale też właściwą poduszkę ortopedyczną do siedzenia. Przyczyną może być też zbyt miękki materac łóżka. Dolegliwość może pojawić się niezależnie od tego, czy jesteśmy aktywni fizycznie, czy nie.

Co na ból kręgosłupa sprawdzi się najlepiej poza lekami przeciwbólowymi, które dostępne są bez recepty? Przede wszystkim odpoczynek i odciążenie. Pamiętajmy, że kręgosłup stanowi szkielet całego ciała, w związku z czym dźwiga też nadmiar kilogramów w przypadku nadwagi i otyłości. Dlatego profilaktyką bólu kręgosłupa jest dbałość o prawidłową masę ciała i silną sylwetkę. W odciążeniu kręgosłupa ogromną rolę mają silne mięśnie, dlatego warto zadbać o włączenie do codziennych czynności aktywności fizycznej i ćwiczeń na zdrowy kręgosłup. Również kobiety, które planują ciążę, powinny traktować tego typu ćwiczenia jako codzienną rutynę, aby właściwie przygotować swój organizm do nadchodzących miesięcy. Profilaktyką zdrowego kręgosłupa są też ćwiczenia rozciągające i rozluźniające mięśnie, ponieważ często ból, który nazywamy bólem kręgosłupa, faktycznie wynika z nadmiernego spięcia mięśni, do którego może dochodzić nawet na skutek stresu.

Sprawdź ofertę: Stabilizatory, usztywniacze i ortezy na plecy

W przypadku urazu lub przeciążenia sprawdzą się też maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, które może wetrzeć w uszkodzone miejsca. Jeśli ból jest wynikiem ucisku na nerw, warto zastosować plastry o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym. Osoby uprawiające ćwiczenia siłowe są również narażone na przeciążenia kręgosłupa. Mimo silnych mięśni, jeśli zaczynają odczuwać dolegliwości bólowe, warto odciążyć lędźwie, stosując odpowiednie pasy do niektórych ćwiczeń.

Sprawdź także: Jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia na plecy?

A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij