mężczyzna z bólem kręgosłupa
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 6803 razy

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

W 90% przypadków ból krzyża spowodowany jest czynnikami mechanicznymi. Najczęściej wynika z przeciążenia, urazu, uszkodzenia krążka lub utraty ruchomości mięśni przykręgosłupowych w wyniku braku aktywności fizycznej. Dolegliwość ma charakter przewlekły i tendencję do nasilania.   

Spis treści


  1. vCzynniki sprzyjające bólowi kręgosłupa
  2. Brak aktywności a bóle krzyża
  3. Zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe a bóle krzyża
  4. Dyskopatia a ból kręgosłupa lędźwiowego
  5. Choroby ogólnoustrojowe a ból krzyża
  6. Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego

W większości przypadków, bo aż w 90%, za ból kręgosłupa lędźwiowego odpowiedzialne są czynniki mechaniczne. Ból jest uporczywy i promieniujący, a jego nasilenie zmniejsza się stopniowo przez około 6 tygodni. Niestety dolegliwość ma charakter przewlekły i często nawraca w najmniej spodziewanych momentach. 

Kup w aptece: Leki na bóle pleców i kręgosłupa

Czynniki sprzyjające bólowi kręgosłupa

Wskazuje się na kilka czynników zwiększających ryzyko rozwoju dolegliwości bólowych kręgosłupa o podłożu chorobowym. Są to m.in.: 

  • czynniki genetyczne, 

  • otyłość lub nadwaga, 

  • wiek powyżej 65 roku życia, 

  • przebyte złamania w obrębie kręgosłupa, 

  • osteoporoza, 

  • zaburzenia metaboliczne, 

  • choroby zapalne jelit, 

  • praca wymagająca długiego przebywania w jednej pozycji, 

  • ciąża, 

  • reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów, 

  • długotrwały stres, 

  • choroby psychiczne prowadzące do nadmiernego napięcia lub przykurczów mięśni. 

Brak aktywności a bóle krzyża

Brak aktywności fizycznej prowadzi do osłabienia mięśni przykręgosłupowych, co sprzyja ich przeciążeniu i zwiększa ryzyko powstawania urazów, np. podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Bólom krzyża szczególnie sprzyja długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej. 

Warto wiedzieć: Ból pleców podczas siedzenia – przyczyny i sposoby na bóle pleców

Powiązane produkty

Zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe a bóle krzyża

Zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa powstają na skutek licznych mikrourazów (podczas pracy fizycznej, uprawiania sportu, przybierania niewłaściwej postawy). Szczyt zachorowań przypada na 60 rok życia, jednak zwyrodnienie może rozwinąć się również u młodych osób. Początkowo ból jest mało wyczuwalny i nie wpływa na pogorszenie jakości życia pacjenta. Postępujące zmiany zwyrodnieniowe, prowadzące do degradacji krążków kręgosłupa, z czasem są przyczyną nagłego, ostrego i przeszywającego bólu. Dolegliwość ma charakter stały lub napadowy i uaktywnia się w pozycji stojącej. 

Sprawdź także: Co na ból kręgosłupa sprawdza się najlepiej?

Dyskopatia a ból kręgosłupa lędźwiowego 

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego nazywana też dyskopatią powoduje ucisk na korzenie rdzeniowe, rdzeń kręgowy i naczynia krwionośne. W rezultacie chory odczuwa silny ból lędźwi, promieniujący do kończyn dolnych. Dolegliwość ma różną intensywność w zależności od przyjmowanej pozycji. W zaawansowanej postaci przepuklina prowadzi też do drętwienia nóg i stóp. Dyskopatia odcinka lędźwiowego prowadzi do trudności w swobodnym poruszaniu się chorego. 

Sprawdź ofertę: Leki na ból mięśni i stawów

Choroby ogólnoustrojowe a ból krzyża

Ból kręgosłupa lędźwiowego może wskazywać na choroby ogólnoustrojowe, np. zapalenie pęcherza, schorzenia przewodu pokarmowego, schorzenia ginekologiczne. Początkowo dolegliwość pojawia się w dolnej części brzucha, a następnie zaczyna promieniować do dolnego odcinka pleców i pachwin. Ból w przebiegu chorób ogólnoustrojowych często ma charakter napadowy. Niekiedy dolegliwości towarzyszą wymioty, nudności i ból głowy. 

Sprawdź ofertę: Leki na ból głowy

Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego 

Diagnostyka bólu krzyża opiera się na dokładnym wywiadzie z pacjentem i badaniu m.in. za pomocą młoteczka neurologicznego. Specjalista ocenia zakres ruchu kręgosłupa i kończyn dolnych. W przypadku podejrzenia zmian zapalnych, zwyrodnieniowych lub pourazowych, konieczne jest poszerzenie diagnostyki o badania obrazowe – RTG, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. 

Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego zależy od intensywności dolegliwości i przyczyn. Dobierane jest indywidualnie do pacjenta, jednak zwykle ma charakter złożony i polega na zastosowaniu farmakoterapii i rehabilitacji. Celem sesji z rehabilitantem jest wyrobienie przez pacjenta nawyku regularnej aktywności fizycznej, która jest podstawą profilaktyki zdrowego kręgosłupa. W celu przywrócenia pełnej sprawności stosowane są również zabiegi kinezyterapii i fizykoterapii, m.in.: ultradźwięki, laseroterapia, TENS, krioterapia, jonoforeza. W przypadku gdy ból lędźwi jest objawem chorób ogólnoustrojowych, leczenie powinno mieć charakter kompleksowy. 

Przeczytaj również: Jak wykonywać ćwiczenia na kręgosłup w pracy, domu, w ciąży i u dzieci?

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. M. Szmyrka-Kaczmarek, K. Kowalewski, Bóle kręgosłupa w schorzeniach reumatycznych, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2010, nr 6, s. 75–85.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij