Rodzaje chorób psychicznych
Zdrowie i uroda Agata Muchowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 41980 razy

Rodzaje chorób psychicznych

Choroby psychiczne mogą mieć różne podłoże i przebieg. Czasami o ich pojawieniu się decyduje genetyka, a czasami doprowadza do nich nadużywanie środków psychoaktywnych lub przebywanie w destrukcyjnym środowisku. Niezależnie od tego, kluczowa dla skutecznego leczenia jest odpowiednia diagnoza.

Spis treści


  1. Czym są choroby psychiczne?
  2. Jakie są powody chorób psychicznych?
  3. Objawy chorób psychicznych
  4. Choroby psychiczne: rodzaje
  5. Jak leczyć choroby psychiczne?

Choroby psychiczne mogą dotknąć każdego człowieka, niezależnie od jego wieku i płci. Niezwykle trudno je zdiagnozować ze względu na nieswoiste objawy. Gdy zachowanie bliskiej nam osoby nas niepokoi, najlepiej udać się po poradę do specjalisty. Im wcześniej wykryta choroba psychiczna, tym większa szansa na jej wyleczenie.

Kup w aptece: Preparaty na układ nerwowy

Czym są choroby psychiczne?

Choroby psychiczne to ogólne określenie zaburzeń o podłożu psychicznym, które utrudniają funkcjonowanie w środowisku, powodują cierpienie i mają negatywny wpływ na relacje międzyludzkie. Zdiagnozowanie ich i leczenie jest niezwykle trudne, mogą bowiem mieć różną etiologię i niespecyficzne objawy. 

Osoby chore bardzo często nie zdają sobie sprawy ze swoich dolegliwości. Wręcz przeciwnie, myślą, że problem tkwi w otoczeniu, a one są jedynie ofiarą. Nieleczone choroby psychiczne mogą doprowadzić do niejednej tragedii. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na wszystkie, nawet najmniejsze objawy choroby psychicznej i zareagować w odpowiednim momencie.

Sprawdź: Schizofrenia – jakie są jej objawy i przyczyny?

Jakie są powody chorób psychicznych?

Choroby psychiczne miewają różne podłoże. Mogą je wywoływać np.:

  • czynniki genetyczne,

  • zaburzenia w ilości neuroprzekaźników,

  • uraz bądź choroby mózgu,

  • substancje narkotyczne,

  • traumatyczne zdarzenia życiowe,

  • czynniki środowiskowe.

Choroby i zaburzenia psychiczne mogą pojawić się w różnym wieku. Niektóre, takie jak autyzm lub zaburzenia osobowości, można zauważyć już w latach dziecięcych. Inne, takie jak schizofrenia bądź choroba dwubiegunowa, dotykają starszej młodzieży lub ludzi dorosłych. 

Niektóre rodzaje chorób psychicznych są niezależne od naszego trybu życia, natomiast na pojawienie się innych mamy wpływ. Bardziej narażone na choroby psychiczne są osoby, które prowadzą niehigieniczny tryb życia, nadużywają alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Nie bez znaczenia są też czynniki środowiskowe. Mogą to być szykany ze strony rówieśników lub współpracowników albo funkcjonowanie w patologicznej rodzinie.

Powiązane produkty

Objawy chorób psychicznych

Choroby psychiczne pojawiają się w różnym wieku i charakteryzują je różne, często niespecyficzne objawy. Wszystko zależy od schorzenia, z którym pacjent się boryka. Warto więc zwracać uwagę na wszelkie zachowania odbiegające od normy. Najpopularniejszymi objawami chorób psychicznych są:

  • zaburzenia myślenia,

  • urojenia,

  • omamy słuchowe lub wzrokowe,

  • nieadekwatne stany uczuciowe, nadwrażliwość,

  • alienacja.

Bywa, że osoba chora porusza wiele tematów naraz i łączy zupełnie niezwiązane ze sobą wątki. Trudno zrozumieć, jaki jest cel jej wypowiedzi. Ten sposób mówienia potocznie nazywany jest „sałatą słowną”, czyli schizofazją.

Kolejnym objawem są urojenia. Pacjenci cierpiący z powodu urojeń mogą np. mieć wrażenie, że ktoś ich obserwuje, śledzi i chce im zrobić krzywdę. Przeczucia te nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. 

W przebiegu choroby psychicznej mogą pojawiać się omamy. Mogą one przyjmować postać wzrokową lub słuchową. Osoby chore widzą rzeczy, których w rzeczywistości nie ma, i słyszą głosy, które czasami zmuszają je do konkretnych zachowań. 

O chorobie psychicznej może świadczyć także zbyt duża wrażliwość na wszelkie stany emocjonalne lub odwrotnie, apatia, brak zainteresowania otoczeniem oraz alienacja społeczna.

Warto wiedzieć: Przyczyny, objawy i leczenie neurastenii

Choroby psychiczne: rodzaje

Gdybyśmy mieli wymienić wszystkie choroby i zaburzenia psychiczne, lista byłaby bardzo długa. Ogólnie ujmując, można je jednak podzielić na następujące typy:

  • zaburzenia nerwicowe,

  • zaburzenia osobowości,

  • zaburzenia nastroju,

  • organiczne zaburzenia psychiczne,

  • psychozy.

Do zaburzeń nerwicowych zaliczają się wszelkie lęki i fobie. Chory jest ich świadomy, jednak zachowania lękowe są od niego niezależne. Zaburzenia osobowości natomiast to psychopatia bądź inne zachowania antyspołeczne, np. osobowość borderline lub osobowość schizoidalna. 

Jeśli chodzi o najczęstsze choroby psychiczne, wymienić można zaburzenia nastroju. Zalicza się do nich np. depresję lub chorobę afektywną dwubiegunową. Najpoważniejszym rodzajem schorzeń psychicznych są psychozy. Pacjenci często nie potrafią ocenić własnego stanu, mają zaburzone poczucie rzeczywistości, przez co mogą być niebezpieczni dla siebie i dla otoczenia.

Przeczytaj również: Schizofrenia paranoidalna - przyczyny, objawy i leczenie

Jak leczyć choroby psychiczne?

Podstawą jest odpowiednia i szybka diagnoza. Niestety, ze względu na niespecyficzne objawy, jest to niezwykle trudne i niekiedy wymaga obserwacji w szpitalu. Problemem jest też to, że osoby chore często nie są świadome swojego stanu lub obwiniają o niego stres, problemy bądź inne, niezależne czynniki.

Leczeniem opisywanych problemów ze zdrowiem psychicznym zajmuje się psychiatra. Sposób leczenia zależy od rodzaju schorzenia. Czasami wystarczy farmakoterapia połączona z psychoterapią oraz zmianą środowiska. W przypadku poważniejszych chorób, np. różnego rodzaju psychoz, konieczny jest pobyt w szpitalu. 

Wczesne wykrycie choroby i prawidłowe leczenie daje pacjentowi nadzieję na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Kluczem jest konsekwentna terapia, stosowanie zaleceń lekarza i unikanie sytuacji destrukcyjnych. Ważne jest też wsparcie ze strony bliskich.

Sprawdź ofertę: Leki na uspokojenie

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów warto jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i leczenie. Nieleczone choroby psychiczne nie tylko negatywnie oddziałują na komfort życia pacjenta i najbliższych mu osób, ale także mogą stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Bibliografia

  1. S. Cahalan, Zrozumieć szaleństwo, Filia, Poznań 2021.

  2. E.R. Kandel, Zaburzony umysł: co nietypowe mózgi mówią o nas samych, Copernicus Center Press, Kraków 2021.

  3. M. Talarowska, D. Moczulski, D. Strzelecki, Zaburzenia osobowości: Czy muszę coś o nich wiedzieć, Medical Tribune Polska, Warszawa 2021.

  4. A. David, Spojrzenie w otchłań: neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów, Znak literanova, Kraków 2020.

  5. M. Krzystanek, Archipelagi psychofarmakologii: sztuka farmakoterapii w psychiatrii, Termedia, Poznań 2020.

  6. J. Morrison, Diagnoza psychiatryczna: praktyczny podręcznik dla klinicystów, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2020.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij