tabletki z witaminą d3
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 19437 razy

Na co pomaga witamina D3?

Witamina D3 należy do związków chemicznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Przede wszystkim odpowiada za budowę kości, zwłaszcza w okresie, kiedy organizm znajduje się w fazie intensywnego wzrostu. Ma także działanie antynowotworowe. Jakie są rodzaje witaminy D3 i jak utrzymać jej prawidłowy poziom?

Spis treści


  1. Czym jest witamina D3?
  2. Na co pomaga witamina D3?
  3. Czy witamina D3 pomaga w odchudzaniu?
  4. Suplementacja witaminy D3 – działania niepożądane

Witamina D3 to substancja rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że jest najlepiej przyswajana w organizmie w tej formie. Właśnie dlatego warto zadbać o dietę, w której będą obecne produkty zawierające tę substancję, m.in. tłuste ryby. Za co odpowiada witamina D3?

Czym jest witamina D3?

Witamina D3, czyli cholekalcyferol, jest substancją, która występuje naturalnie w organizmach zwierzęcych. Warto pamiętać, że do grupy witamin D zaliczamy też jej roślinny odpowiednik, czyli witaminę D2. Ponieważ witaminy z grupy D nie rozpuszczają się w wodzie, najlepiej wchłaniają się z produktów bogatych w tłuszcze, np. z tłustych ryb, a w formie suplementu w postaci kapsułek, również wypełnionych tłuszczem. Preparaty z witaminą D3 dostępne są w aptece bez recepty.

Sprawdź także: Witamina d dla dzieci – jaka jest najlepsza?

Na co pomaga witamina D3?

Witamina D3 w organizmie powstaje w reakcji cholesterolu ze światłem słonecznym, dlatego jej suplementacja wskazana jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień wyraźnie się skraca i zmniejsza się podaż naturalnego światła słonecznego. W niektórych strefach geograficznych, np. tam, gdzie występują noce polarne, witamina D3 jest jednym z podstawowych suplementów diety. Dlaczego jest tak ważna? Ponieważ jest niezbędna do prawidłowego wzrostu kości i zębów. Zalecana jest nie tylko najmłodszym, ale również kobietom w ciąży. Odpowiada za wchłanianie wapnia i fosforu przez komórki, więc charakterystycznymi efektami niedoboru są:

  • zahamowanie wzrostu u dzieci,

  • zwiększona podatność na występowanie próchnicy,

  • osteoporoza u dorosłych. 

Stwierdzono, że witamina D3 ma działanie antybakteryjne i stymuluje układ immunologiczny, wobec czego organizm ma zwiększoną odporność na infekcje i zakażenia. Stosuje się ją także jako profilaktykę nowotworów, dlatego o prawidłowy poziom powinny dbać szczególnie osoby w grupie zwiększonego ryzyka. 

Witamina D3 reguluje ponadto pracę układu sercowo-naczyniowego i wspiera układ nerwowy. Jest substancją czynną preparatów wspierających efektywny sen

Sprawdź także: Suplementacja witaminy D u dzieci

Powiązane produkty

Czy witamina D3 pomaga w odchudzaniu?

Można spotkać się z opiniami, że witamina D3 pomaga w odchudzaniu. Warto pamiętać, że jej suplementacja nie powoduje utraty wagi, mimo że osoby z otyłością mają często obniżony poziom witaminy D3. Kojarzenie tej substancji z wagą może wynikać z faktu, że niedobory witaminy D3 bezpośrednio wpływają na poziom hormonów, a te – na zaburzenia procesów metabolicznych. Właściwsze byłoby więc twierdzenie, że prawidłowa wartość witaminy D3 jest istotna dla właściwego funkcjonowania organizmu, w tym dla zachodzących w nim procesów metabolicznych, które jeśli są zaburzone, sprzyjają m.in. otyłości.

Suplementacja witaminy D3 – działania niepożądane

Mimo dużego znaczenia diety produktami spożywczymi bardzo trudno pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3 w trakcie całego roku. Szczególnie jej brak odczuwany jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy synteza tej substancji w organizmie jest znacznie utrudniona z racji ograniczonej ekspozycji na słońce. Decydując się na suplementację, warto jednak przestrzegać zalecanych dziennych dawek preparatów dostępnych bez recepty, ponieważ nadmiar witaminy D3 może powodować działania niepożądane. Warto pamiętać, że naddatek witaminy D3 nie jest wydalany wraz z moczem, ponieważ witaminy z grupy D nie rozpuszczają się w wodzie. Właśnie z tego powodu może dojść do tzw. hiperwitaminozy, której objawy to: biegunka, nudności, a nawet wymioty. Najgroźniejszym skutkiem przedawkowania witaminy D3 jest hiperkalcemia, czyli odkładanie się wapnia w tkankach.

Sprawdź ofertę: Witamina D dla dzieci

Właśnie dlatego warto skonsultować suplementację ze specjalistą, który zleci określenie poziomu witaminy D3, ponieważ dzienna dawka substancji różni się w zależności od wieku i indywidualnych potrzeb organizmu. Leczenie niedoborów zwykle polega na przyjmowaniu zwiększonych dawek na początku kuracji i zmniejszonych na etapie stabilizacji poziomu witaminy D3 w organizmie.

Przeczytaj również: Na co pomaga witamina B12?


A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Karmańska, Wielokierunkowe działanie witaminy D3, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Łódź 2021.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij