dziecko zażywające witaminę D
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 913 razy

Witamina D dla dzieci – jaka jest najlepsza?

Witamina D często nazywana jest witaminą słońca. D3 to związek chemiczny, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a zwłaszcza najmłodszych. Witamina ta odpowiada za budowę kości, dlatego jej prawidłowy poziom jest tak ważny, kiedy dziecko intensywnie rośnie. Sprawdź, które preparaty najlepiej sprawdzają się dla dzieci.

Spis treści


  1. Czy niedobory witaminy D są niebezpieczne?
  2. Rodzaje witaminy D
  3. Jaka witamina D jest najlepsza dla dzieci i niemowląt?
  4. Czy witamina D3 ma działania niepożądane

Niedobory witaminy D3 oznacza zaburzenia w gospodarce wapniowo-fosforanowej co prowadzi do demineralizacji kości, które osłabione są podatniejsze na uszkodzenia. Na właściwy poziom tej witaminy należy zwrócić uwagę zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy czas ekspozycji słonecznej jest znacznie krótszy.

Czy niedobory witaminy D są niebezpieczne?

Witamina D3 powstaje naturalnie w organizmie człowieka w wyniku reakcji cholesterolu ze światłem słonecznym. Właśnie dlatego często ten związek określa się witaminą słońca. Odpowiada za wchłanianie wapnia i fosforu przez komórki, więc charakterystycznymi efektami niedoboru są zahamowanie wzrostu u dzieci i zwiększona podatność na występowanie próchnicy. Dziecko jest też bardziej podatne na infekcje i zakażenia, ponieważ witamina D3 wykazuje również działanie antybakteryjne i stymuluje układ immunologiczny. Substancja ta oddziałuje w zasadzie na cały organizm, dlatego prawidłowe jej stężenie w organizmie jest ważne zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Rodzaje witaminy D

Warto pamiętać, że pod zwyczajowo używaną nazwą witamina D, kryją się w zasadzie dwie witaminy:

  • witamina D2 – obecna w grzybach i drożdżach,

  • Witamina D3 – która pochodzi z produktów zwierzęcych i jest syntezowana przez ludzki organizm. To właśnie witaminę D3 należy suplementować w okresie jesienno-zimowym, ponieważ poprawia funkcjonowanie kości, mięśni, a także wspiera układ nerwowy.

Przeczytaj również: Czy witamina B6 jest ważna dla organizmu? Jaką wybrać?

Powiązane produkty

Jaka witamina D jest najlepsza dla dzieci i niemowląt?

Niemowlęta pobierają niezbędne witaminy i minerały z mlekiem matki. Jeśli kobieta dba o prawidłową i zbilansowaną dietę, dziecko otrzymuje dokładnie to, czego potrzebuje. Dodatkowo systematyczne kontrole u pediatry, który ocenia stan zdrowia dziecka i jego prawidłowy rozwój pozwalają szybko wykryć niedobory danego składnika. Lekarz przypomina też rodzicom o potrzebie suplementacji witaminy D, kiedy nasz organizm wytwarza jej mniej z powodu ograniczonej ekspozycji na promienie słońca.

Kiedy dziecko przechodzi na mleko modyfikowane, dostępne w aptekach produkty również gwarantują zbilansowaną dietę. Mleka dedykowane są do wieku dziecka i dopasowane do potrzeb jego organizmu, aby zapewnić optymalny rozwój, ale też nie powodować działań niepożądanych. Producenci mają w swojej ofercie mleka również dla dzieci z alergiami pokarmowymi czy nietolerancją laktozy lub glutenu.

Przeczytaj: Mleko modyfikowane dla alergika

Zdarzają się jednak sytuacje, w których dodatkowa suplementacja witamin i minerałów jest konieczna. Najczęściej dotyczy to właśnie witaminy D3. Należy pamiętać, że podanie dziecku jakiegokolwiek preparatu o działaniu leczniczym warto skonsultować ze specjalistą, który pomoże określić sposób dawkowania i czas podawania preparatu. Dla dzieci najlepiej sprawdzają się preparaty w płynie, np. w postaci kropli do doustnego podawania, które można stosować już od pierwszego dnia życia malucha, jeśli jest taka potrzeba.

U małych dzieci ze zdiagnozowanymi dużymi niedoborami tej substancji dawkę można stopniowo zwiększać, ale tylko pod kontrolą specjalisty. Płynna formuła ułatwia przyswajanie witaminy i jej wchłanianie przez organizm. W miarę rozwoju dziecka i wraz z przechodzeniem na stałe pokarmy warto zwrócić uwagę, aby produkty dodawane do jadłospisu były bogate właśnie w witaminę D3.

Czy witamina D3 ma działania niepożądane

Decydując się na suplementację, warto jednak przestrzegać zalecanych dziennych dawek preparatów dostępnych bez recepty, ponieważ nadmiar witaminy D3 może powodować działania niepożądane. Przede wszystkim witamina D3 rozpuszcza się w tłuszczach, a nie w wodzie, dlatego jej nadmiar nie zostanie wydalony z organizmu wraz z moczem. Konsekwencją nadmiar jej w organizmie jest tzw. hiperwitaminoza, której objawy to:

Najgroźniejszym skutkiem przedawkowania witaminy D3 jest hiperkalcemia, czyli odkładanie się wapnia w tkankach, dlatego warto skonsultować suplementację ze specjalistą, który najpierw zleci określenie poziomu witaminy D3.

A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

A. Karmańska, Wielokierunkowe działanie witaminy D3, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Łódź 2021.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij