Kobieta przygotowująca mleko dla dziecka w kuchni
Mama i dziecko Roksana Krysa
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1833 razy

Mleko modyfikowane dla alergika

Nawet wybór najlepszego na rynku mleka modyfikowanego dla niemowlaka nie gwarantuje, że będzie ono dla niego odpowiednie. Nie sposób bowiem przewidzieć reakcji organizmu, a alergia może pojawić się zawsze. Co zrobić, jeśli mleko modyfikowane dla niemowląt uczula dziecko? Jak wybrać zamiennik i na co zwracać uwagę?

Spis treści:


  1. Rozpoznanie alergii u dzieci
  2. Jakim mlekiem karmić niemowlę z alergią?
  3. Mleko modyfikowane dla alergika - jaki ma skład?
  4. Jak długo należy podawać mleko modyfikowane dla alergików?

Rozpoznanie alergii u dzieci

Mimo dość ograniczonego jadłospisu u niemowląt, wcale nie tak łatwo o rozpoznanie u nich alergii pokarmowej, ponieważ w niektórych przypadkach można ją pomylić z alergią kontaktową, np. przy wystąpieniu objawów skórnych. Wówczas można podejrzewać zarówno uczulenie na jakiś składnik, który pochodzi z diety, jak i na detergenty, np. ze środków piorących czy myjących dla dziecka.

Jednak alergie pokarmowe dają nie tylko odczyny skórne w postaci, najczęściej, skazy atopowej, ale także objawy ze strony układu pokarmowego. Najczęściej są to:

  • zaparcia,

  • kolki,

  • brak apetytu,

  • wzdęcie i napięcie brzucha,

  • wymioty/ulewanie,

  • bóle brzucha.

Mogą się również pojawiać objawy ze strony układu oddechowego, takie jak nieżyt nosa.

W przypadku dzieci karmionych wyłącznie mlekiem, najczęściej spotykanym uczuleniem jest alergia na białka mleka krowiego, które są jednym z najczęściej oddziałujących alergenów. Najczęściej uczulenie powoduje kazeina, która stanowi 80% białek mleka i jest odporna na działanie bardzo wysokich temperatur oraz enzymów trawiennych. Oznacza to, że w celu zniwelowania objawów alergii należy całkowicie wyeliminować produkty zawierające kazeinę z diety dziecka. Czasem bowiem buduje się tolerancję pokarmową poprzez stymulowanie układu odpornościowego minimalną dawką alergenu. W tym wypadku jest to jednak niewskazane, ponieważ alergię będzie wywoływać zarówno niewielka ilość, jak i obróbka cieplna mleka -  kazeina jest bowiem odporna na takie warunki. Alergia może dotyczyć także białek serwatkowych, stanowiących 20% wszystkich białek w mleku oraz laktozy, co może wynikać z wrodzonego niedoboru laktazy – enzymu do trawienia laktozy, czyli cukru mlecznego.

U dzieci karmionych piersią pierwszym krokiem jest dieta eliminacyjna stosowana przez matkę, z kolei w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym dla niemowląt następuje konieczność znalezienia innej mieszanki, która będzie pozbawiona białek mleka krowiego lub laktozy, ale jednocześnie bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Przeczytaj również: Skaza białkowa u dziecka, jak ją rozpoznać?

Jakim mlekiem karmić niemowlę z alergią?

Mleko modyfikowane dla niemowląt, oparte na mleku krowim, również może powodować alergię. Oznacza to, że u dziecka z jej objawami konieczne jest wprowadzenie mlek eliminacyjnych. Mogą to być:

  • hydrolizaty białek mleka krowiego o niskim/wysokim stopniu hydrolizy (w tym mieszanki kazeinowe bezlaktozowe, mieszanki serwatkowe, mieszanki elementarne zawierające aminokwasy syntetyczne, bez peptydów, niepochodzące z syntezy białek mleka krowiego),

  • mieszanki roślinne, w tym sojowe,

  • mleka innych ssaków (kozie, owcze, wielbłądzie, kobyle, ośle).

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się mleka modyfikowane dla alergików na bazie mlek innych ssaków. Do najpopularniejszych należy mleko kozie, które cechuje się wysoką zawartością składników bioaktywnych, przy jednoczesnej niższej zawartości laktozy, co sprzyja jego łatwiejszemu trawieniu. Warto jednak wiedzieć, że mleko kozie ma aż 92% wspólnych fragmentów białek z białkami mleka krowiego, w tym zawiera również kazeinę, ale posiada inne frakcje serwatkowe niż w mleku krowim. Dlatego dzieci z alergią mogą tolerować kozie mleko, o ile nie są uczulone na kazeinę, ale nie powinno być ono podawane poniżej 2 roku życia. Najbezpieczniejszym wyborem jest mleko kobyle lub ośle, które jest w 5% zgodne z białkami mleka krowiego.

Przeczytaj: Kolka niemowlęce, jakie daje objawy?

Powiązane produkty

Mleko modyfikowane dla alergika – jaki ma skład?

Mleka modyfikowane dla niemowląt różnią się od siebie składem. Nie ma jednego, które będzie uniwersalne dla alergików, dlatego – znając przyczynę uczulenia u dziecka – należy sprawdzać mleka pod względem zawartości alergenu.

Na opakowaniu specjalistycznych mlekach modyfikowanych dla alergików zazwyczaj jest informacja, że jest pozbawione danego składniku, np. laktozy lub zawiera hydrolizy białka, które zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii na białka mleka krowiego. Jednocześnie, skład takiego mleka pod względem witamin, minerałów i substancji odżywczych nie różni się od innych, choć może posiadać inne proporcje, w celu wyrównania w stosunku do składników, których zostało pozbawione w toku usunięcia ze składu alergenu.

Warto zwrócić uwagę, że na wielu mlekach modyfikowanych dla niemowląt są specjalne oznaczenia alergenów – są one odpowiednio pogrubione (np. mleko, soja, ryby, jajo kurze).

Należy pamiętać, że bez wyraźnych wskazań lekarskich oraz bez oznak alergii ze strony dziecka nie należy profilaktycznie stosować mlek modyfikowanych dla alergików ani stosować diet eliminacyjnych w celu zapobiegawczym, by nie dopuścić do rozwoju alergii. W ten sposób osłabia się bowiem naturalną tolerancję pokarmową.

Należy również pamiętać, że w okresie niemowlęcym, kiedy jedynym pokarmem dziecka jest mleko, nie należy z niego rezygnować ani stosować zamienników, które nie są przeznaczone do specjalistycznego żywienia niemowląt, nawet w przypadku wystąpienia alergii. Należy zapewnić dziecku bogactwo niezbędnych dla jego rozwoju składników odżywczych. Wszystko, co najważniejsze, zawarte jest w mleku matki i w mlekach modyfikowanych (w tym także tych dla alergików), tworzonych na jego wzór.

Jak długo należy podawać mleko modyfikowane dla alergików?

To, jak długo podawać mleko modyfikowane dla alergików jest zależne od stopnia nasilenia objawów i rodzaju alergii. Zaleca się, by dieta hipoalergiczna stosowana była przez minimum pół roku, a na pewno do całkowitego ustąpienia objawów alergii.

Jednocześnie należy pamiętać, by pozostać w kontakcie z lekarzem, który będzie obserwował postępy dziecka i oceni, czy dieta przynosi oczekiwane efekty oraz stosować się do jego zaleceń. Z pewnością jednym z nich będzie ponowne sprawdzanie i budowanie tolerancji pokarmowej u dziecka po określonym czasie.

Mleko modyfikowane dla niemowląt, szczególnie tych, które borykają się z alergią, zawsze powinno być wybierane pod okiem specjalisty. Wiele alergenów może dawać takie same objawy, więc zamiast metody prób i błędów – warto znaleźć od razu przyczynę alergii, by móc efektywnie, bez zbędnego obciążania organizmu dziecka, przeciwdziałać jej objawom.

Weryfikacja merytoryczna: położna, mgr Jolanta Rusin

Bibliografia

Małaczyńska T., Leczenie dietetyczne dzieci z alergią na białka mleka krowiego, Alergia Astma Immunologia 2015, 20 (1), str. 25,

Kanabar D., Ranhawa M., Clayton P. Improvement of symptoms in infant colic following reduction of lactose load with lactase. J. Hum. Nutr. Diet. 2001; 14(5): 359–363.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij