Profilaktyka alergii

Alergia pokarmowa jest niekorzystnym stanem, w którym organizm w sposób niepożądany reaguje na dostarczone pokarmy. Obserwuje się wzrost częstotliwości występowania nietolerancji produktów spożywczych, co tłumaczone jest niekorzystnymi warunkami środowiska – dokładniej  obecnością substancji chemicznych syntetycznego pochodzenia oraz narastającym zanieczyszczeniem. Alergie pokarmowe są dziedziczne, co znaczy, że dzieci alergików mają duże szanse na wystąpienie nietolerancji pokarmowej o charakterze uczulenia. Jak objawia się alergia na mleko u niemowlęcia? 

Karmienie noworodka

Dla wspierania odporności i tolerancji na pokarmy najistotniejsze jest karmienie piersią. Karmienie mlekiem matki przez pierwszych 4–6 miesięcy życia istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwrażliwości na pokarmy w późniejszym życiu. Ważne jest także mądre rozszerzanie diety, którego początek powinien nastąpić między 17 a 26 tygodniem życia niemowlaka. W tym okresie powinno się wprowadzić do diety wodę, na którą maluchy mają ogromne zapotrzebowanie. Również dobrym sposobem dopajania małych dzieci jest podawanie bezcukrowej herbatki dla niemowląt. Butelki i akcesoria dla dzieci do picia powinny być więc stałym elementem wyprawki na spacer czy do posiłku. Warto także zapewnić odpowiednie śliniaki i fartuchy, aby dłużej cieszyć się czystymi ubrankami malucha, który dopiero rozpoczyna naukę spożywania pokarmów. 

Alergia na mleko u dzieci

Białka obecne w mleku krowim uczulają około 3% dzieci do drugiego roku życia i 13% dzieci ze współistniejącymi innymi nietolerancjami pokarmowymi. Na szczęście większość maluchów, bo około 80%, wraz z ukończeniem drugiego roku życia samoistnie żegna się z alergią. Dieta małego dziecka z alergią na białka mleka krowiego powinna całkowicie wykluczać produkty je zawierające. W przypadku karmienia piersią, co jest najnaturalniejszym i najzdrowszym sposobem żywienia maluchów, radzi się mamom, aby w swojej diecie unikały laktozy. Przestrzeganie tych zasad daje szansę na samoczynne pozbycie się alergii na mleko u dziecka. 

Objawy uczulenia na mleko u dziecka

Pojawiające się objawy nietolerancji pokarmów, takie jak: kolki, wypryski na skórze, wzdęcia oraz zmieniona konsystencja mas kałowych powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Efektem alergii na mleko u maluchów mogą być także ciągłe biegunki, ulewanie pokarmu, wymioty, bóle brzucha oraz problemy z oddychaniem i katar. 

Najniebezpieczniejszą formą reakcji uczuleniowej jest wstrząs anafilaktyczny przebiegający ze spadkiem ciśnienia krwi, wysypką skórną, obrzękiem dróg oddechowych i oczu. Jego wystąpienie jest stanem zagrożenia życia i stanowi wskazanie do wezwania pogotowia ratunkowego. 

Mleko modyfikowane dla alergików

Rodzice dzieci uczulonych na mleko nie muszą rezygnować z podawania pociechom mleka modyfikowanego. Współczesny rynek oferuje mnogi wybór preparatów bezpiecznych dla dzieci z nietolerancjami pokarmowymi, które dodatkowo są doskonale zbilansowane pod kątem wartości odżywczych. Mleka modyfikowane dla alergików występują w wielu wersjach, można bowiem znaleźć produkty bezzbożowe, czy pozbawione białek mleka krowiego i białek jaj. 

Mleko modyfikowane hipoalergiczne

Pociecha ze stwierdzoną alergią na mleko może być karmiona aptecznymi mlekami modyfikowanymi przeznaczonymi specjalnie dla nadwrażliwych dzieci. Preparaty takie mogą być przygotowywane zarówno na mleku matki, jak i na bazie wody o niskim stężeniu soli mineralnych, a niektóre z nich dostępne są również w postaci płynnej, gotowej do spożycia. Mleka dla alergików występują w wersjach przystosowanych dla dzieci w różnym wieku, nawet od pierwszego dnia życia, dostępne są także produkty smakowe, na przykład truskawkowe czy waniliowe. 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij