0-6 miesięcy

(41) info
Pokaż filtry Filtruj

Jakie mleko początkowe wybrać dla dziecka​?

Każdy rodzic pragnie dać swojemu dziecku to, co dla niego najlepsze. Wybierając odpowiednią mieszankę mleka modyfikowanego, którym maluszek będzie karmiony, z pewnością nie sięga się po pierwszy lepszy produkt na sklepowej półce. Przed podjęciem decyzji zazwyczaj analizuje się dokładnie skład danego preparatu, jego dostępność oraz to, czy dane mleko początkowe ma pozytywne komentarze i dobrą opinię także wśród bliskich i znajomych, którzy mają małe dzieci, ale trochę większe doświadczenie. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i może w inny sposób reagować na mleko początkowe. To, co sprawdziło się u niemowlęcia sąsiadki, niekoniecznie sprawdzi się w każdym przypadku. Zawsze po podaniu nowej mieszanki należy ściśle obserwować zachowanie maluszka, aby wychwycić sygnały świadczące o alergii bądź nietolerancji danego produktu.

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane jest preparatem, który ma na celu zastąpienie lub uzupełnienie mleka matki w przypadku, gdy nie jest ono dostępne lub nie jest wystarczająco odżywcze. Mleko początkowe 0-6 jest składem zbliżone do mleka kobiecego. Jest też w pełni bezpieczne dla maluszków od urodzenia do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia, gdyż jest produkowane w sposób kontrolowany. Mleko początkowe 0-6 w swoim składzie zawiera odpowiednie proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów, a także dodatkowe składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały, które są niezbędne dla zdrowego rozwoju niemowlęcia.

Mleko początkowe 0-6 – rodzaje

Mleko początkowe jest przeznaczone dla dzieci w wieku od narodzin do około 6. miesiąca życia i jest dostępne w różnych wariantach. Do głównych różnic należą proporcję między poszczególnymi składnikami odżywczymi, a także źródło białka. Najpopularniejsze jest mleko początkowe wyprodukowane na bazie mleka krowiego. W aptece można także znaleźć mleka modyfikowane, w których źródłem białka jest mleko kozie lub mleko sojowe. Dostępne są także specjalne wersje mleka początkowego dla dzieci z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi. Przed dokonaniem wyboru warto zawsze zasięgnąć rady lekarza pediatry bądź doradcy laktacyjnego, które mleko początkowe będzie najlepsze dla konkretnego dziecka.

Jak przechowywać mleko początkowe 0-6?

Podając pokarm małym dzieciom, a już szczególnie noworodkom, które nie mają jeszcze odpowiednio wykształconego układu odpornościowego, należy rygorystycznie przestrzegać zasad higieny. Mleko początkowe 0-6 powinno być przechowywane w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze poniżej 25°C. Przed podaniem mleka początkowego należy dokładnie umyć ręce i sterylnie przygotować butelkę i smoczek. Wszystkie akcesoria do karmienia, takie jak butelki i smoczki, powinny być regularnie myte i sterylizowane. Po otwarciu opakowania, mleko początkowe należy przechowywać zawsze szczelnie zakryte, a po upływie czasu, który przewidział producent, nie można już go podać dziecku do spożycia.