Przeciw ulewaniu

(4) info
Pokaż filtry Filtruj

Dziecko ulewa mlekiem

Ulewanie u niemowląt to powszechna przypadłość, z którą spotyka się wielu młodych rodziców. Istotą problemu jest cofanie się pokarmu do jamy ustnej niemowlęcia. Zazwyczaj występuje bezpośrednio po posiłku, jednak może się pojawić do godziny od karmienia. Najczęściej ulewanie związane jest z połykaniem powietrza, które następnie wypycha pokarm z żołądka, powodując jego cofanie. Mięsień współodpowiedzialny za utrzymanie treści pokarmowych w żołądku, zwieracz dolny przełyku, u maluchów nie jest w pełni wykształcony, co sprzyja ulewaniu u noworodka. Pojawiające się sporadycznie ulewanie nie powinno budzić niepokoju, natomiast występujące regularnie warto skonsultować ze specjalistą – lekarzem lub położną. 

Dowiedz się więcej: Karmienie piersią

Jak karmić niemowlę, które ulewa? 

Najistotniejsze w karmieniu ulewającego dziecka jest zadbanie o to, aby podczas posiłku nie połykało ono powietrza. Zatem nigdy nie należy karmić niemowlaka płaczącego – maluch przed karmieniem powinien być spokojny i wyciszony. Warto karmić dziecko niewielkimi ilościami mleka, w krótkich odstępach czasu. Posiłek powinien również odbywać się w takiej pozycji, aby wargi dziecka dokładnie przylegały do butelki czy brodawki sutkowej, smoczek natomiast powinien być całkowicie wypełniony mlekiem.  

Zaleca się, aby karmić dziecko w pozycji półleżącej – pokarm wydobywający się z piersi lekko „do góry” zapobiega zaleganiu nadmiaru mleka w ustach niemowlęcia. Konieczne jest odbijanie dziecka, które powinno być wykonywane kilkukrotnie przy każdym posiłku. 

Mleko modyfikowane przeciw ulewaniu

Rynek oferuje aktualnie wiele pokarmów modyfikowanych wspierających prawidłowe trawienie i zapobiegających ulewaniu. Produkty tego typu mają bardziej gęstą, treściwszą konsystencję i oznaczone są symbolem AR (anti–reflux). Stosowane substancje, zazwyczaj mączka chleba świętojańskiego i skrobia ryżowa,  pozwalają również na zagęszczanie pokarmu już obecnego w żołądku, co wspiera jego właściwe trawienie. Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie powinni sięgnąć po wysokokaloryczne mleka modyfikowane dla wcześniaków, których skład wspiera prawidłowy rozwój malucha. 

Kolki i zaparcia, również powszechne wśród niemowląt, także wymagają żywienia specjalistycznego. Często konieczne jest wykluczenie z diety dziecka laktozy i podawanie pożywienia zawierającego tzw. PEG – czyli preparaty polimeryczne glikolu etylenowego. Niemowlętom mającym 5–6 miesięcy, u których rozpoczyna się rozszerzanie diety, można podawać kaszki dla dzieci stanowiące wartościowe uzupełnienie jadłospisu. Dobrym pomysłem na drugie śniadanie lub słodki podwieczorek są deserki dla dzieci, które można wprowadzać już od 4. miesiąca życia. Ich łagodny smak i konsystencja musu stanowią łagodne wprowadzenie do rozszerzenia przyjmowanych pokarmów. 

Po jakim czasie mija ulewanie?

Problem ulewania powinien zaniknąć samoistnie, gdy dziecko skończy pół roku, a związane jest to z fizjologicznym dojrzewaniem układu pokarmowego, który funkcjonuje już znacznie sprawniej. Blisko 90% dzieci przestaje ulewać do momentu ukończenia piętnastego miesiąca życia.