Dziecko karmione przez mamę pokarmem z butelki
Mama i dziecko Roksana Krysa
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 7097 razy

Częste ulewanie u noworodka – co może oznaczać?

Nie ma noworodka, któremu nie zdarzyło się ulać, a hasło „oj, ulało się” każdy rodzic wypowiedział w swoim życiu kilkanaście razy. Można nawet powiedzieć, że ulewanie jest swego rodzaju główną cechą tego etapu w życiu dziecka – stąd na ramionach karmiących rodziców tetrowe pieluszki. Ulewanie jest po prostu naturalnym zjawiskiem, ale nie oznacza to, że nie należy zwracać na nie uwagi. Równie dobrze może bowiem oznaczać większy problem. Co należy wiedzieć o ulewaniu i o czym świadczy, gdy maluch robi to zbyt często? 

Spis treści:


  1. Ulewanie u noworodka – czy to normalne?
  2. Częste ulewanie mlekiem – kiedy oznacza problem?
  3. Możliwe przyczyny ulewania
  4. Ulewanie a refluks niemowląt
  5. Sposoby na ulewanie u noworodków i niemowląt

Ulewanie u noworodka – czy to normalne? 

Jako że noworodki nie mają jeszcze w pełni wykształconego zwieracza przełyku (mięśnia oddzielającego przełyk od wejścia do żołądka), może u nich dochodzić do cofania się pokarmu w górę żołądka. Najczęściej dzieje się to bezpośrednio po karmieniu – wówczas pokarm ma niezmienioną postać – lub po kilku godzinach od jedzenia, co daje się wyczuć w kwaśnym zapachu, porównywalnym do wymiotów. Czasem ulewanie jest efektem połknięcia przez dziecko powietrza, które wypycha treść pokarmową w górę przełyku.  

Ulewanie u noworodków jest naturalnym zjawiskiem, pod warunkiem, że nie powtarza się zbyt często i wespół z nim nie występują inne nieprawidłowości w rozwoju. Nie powoduje również u dziecka żadnego dyskomfortu. 

Przeczytaj: Skaza białkowa u dziecka? Jak się objawia?

Częste ulewanie mlekiem – kiedy oznacza problem? 

O ile sporadyczne ulewanie jest fizjologiczne, ma charakter przejściowy i mija wraz z rozwojem dziecka, o tyle częste ulewanie, które nasila się po każdym posiłku, jest już niepokojącym sygnałem. Jeśli niemowlę, które jest karmione piersią, obficie ulewa po każdym jedzeniu, należy skierować się do specjalisty, który wykona badania w celu ustalenia przyczyny. Mogą to być objawy refluksu żołądkowo-przełykowego lub choroby refluksowej przełyku, które powodują nieprawidłowy przyrost masy ciała (co nie zdarza się w sytuacji fizjologicznego ulewania) oraz alarmujące objawy, właśnie takie, jak częste bierne zwracanie treści pokarmowej, bez odruchu wymiotnego (regurgitacja), prowadzące do poważniejszych schorzeń. 

W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym przyczyny ulewania mogą być bardziej złożone. Nadal oczywiście może wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego, jednak jeśli się nasila, także w tym wypadku należy zwrócić się do lekarza i przyjrzeć się zarówno dziecku, jak i mieszance, którą spożywa.

Sprawdź ofertę: Szczoteczki do masażu dziąseł

Powiązane produkty

Możliwe przyczyny ulewania 

Co może powodować ulewanie u noworodka? Wiadomo, że w znacznej większości przypadków jest ono zjawiskiem naturalnym, mijającym wraz z dojrzewaniem dziecka. Jeśli jednak powtarza się nagminnie, warto zwrócić uwagę na pewne aspekty, które również mogą mieć na niego wpływ.

Inne przyczyny ulewania:

  • alergia na składnik pokarmu, np. białka mleka krowiego,

  • nieprawidłowa dieta matki karmiącej,

  • nieodpowiednia pozycja podczas karmienia, 

  • zła technika przystawiania do piersi,

  • nieodpowiednie smoczki przy karmieniu butelką, 

  • zbyt duża objętość posiłków,

  • karmienie zdenerwowanego, szlochającego dziecka, 

  • zbyt rzadki pokarm,

  • łapczywe i zbyt szybkie jedzenie przez dziecko.

Sprawdź ofertę: Na ząbkowanie dla dzieci i niemowląt

Ulewanie a refluks niemowląt 

Ulewanie jest niezależnie od woli i występuje wbrew fali perystaltycznej przełyku. Jest to „chlustanie” pokarmu, który cofa się z przełyku w niestrawionej postaci. Zazwyczaj mija około 12 miesiąca życia dziecka. Refluks natomiast jest odpływaniem treści żołądkowej – pokarmu, który dotknięty już został procesem trawienia – do przełyku. Wówczas może on zawierać ślinę i wydzieliny żołądkowe, trzustkowe i jelitowe. Refluks również może być zjawiskiem fizjologicznym związanym z niedojrzałością układu pokarmowego – wówczas pojawiają się pojedyncze epizody – a o jego patologicznej formie mówi się w sytuacji jego częstej powtarzalności, co może powodować zmiany morfologiczne i objawy kliniczne. 

Ulewanie a alergia 

Ulewanie u noworodków może być również objawem alergii, najczęściej na białka mleka krowiego, co powoduje również inne symptomy, w tym charakterystyczna zmiany skórne. Należy się zwrócić do specjalisty w celu wykonania badań i postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zmiany diety matki karmiącej lub mieszanki, jaka podawana jest dziecku, na taką którą nie zawiera białek mleka krowiego. Dostępne są również mleka modyfikowane przeznaczone dla dzieci, które maja problemy z ulewaniem. 

Czy ulewanie może oznaczać nietolerancję laktozy? 

Ulewanie u niemowlaka może być również objawem nietolerancji laktozy. Jeśli dodatkowo dziecko ma kolki, wzdęcia, nadmierne gazy – warto skontaktować się ze specjalistą. 

Przeczytaj: Nietolerancja laktozy – co to? Czym się różni od alergii?

Sposoby na ulewanie u noworodków i niemowląt 

Nawet jeśli ulewanie jest fizjologiczne i nie sprawia maluchowi żadnego problemu, warto wiedzieć, jak mu zabiegać, a jednocześnie podnieść komfort dziecka w trakcie i po karmieniu. Jakie są sposoby na ograniczenie ulewania u dziecka? 

  • Uspokojenie przed karmieniem. Spokojne dziecko nie będzie się zachłystywać powietrzem. 

  • Karmić częściej, ale w mniejszych porcjach, w myśl przysłowia, że jak czegoś jest za dużo, to aż się ulewa. 

  • Karmienie w pozycji, w której główka dziecka jest wyżej niż jego pupa oraz by mleko z piersi czy butelki nie wyciekało zbyt agresywnie. Także usta dziecka powinny ściśle przywierać do sutka lub smoczka, by nie połykało powietrza wraz z pokarmem. 

  • Warto pamiętać o odbijaniu dziecka po każdym karmieniu, w celu pozbycia się powietrza z przełyku. Nie należy też kłaść dziecka na plecach, ponieważ w takiej pozycji ulanie może prowadzić do zakrztuszenia się. 

Ulewanie dotyczy znacznej większości dzieci do pewnego momentu ich rozwoju. Jeśli jednak powoduje dodatkowe zmiany w jego zachowaniu i rozwoju, może wskazywać na refluks, który prowadzi już do zmian chorobowych. Wszelkie wątpliwości i niepokojące zjawiska należy zawsze omówić z lekarzem. 

Weryfikacja merytoryczna: położna, mgr Jolanta Rusin

Bibliografia

Iwańczak F., Iwańczak B., Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u niemowląt, Nowa Pediatria 3/2002, s. 128-131,

Maślany A., Kalicki B., Rustecka A., Jung A., Najczęstsze zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u niemowląt i ich związek z żywieniem Część I. Kolka i ulewania, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2010, 6 (3), s.196.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij