produkty bogate w witaminę b12
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 38532 razy

Na co pomaga witamina B12?

Witamina B12 jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jej niedobór objawia się przede wszystkim anemią. Jeśli stężenie witaminy B12 utrzymuje się na właściwym poziomie, wspiera ona prawidłowe procesy przemiany materii i odpowiada za wytwarzanie energii na poziomie komórkowym.  

Spis treści


  1. Na co pomaga witamina B12?
  2. Norma poziomu witaminy B12
  3. Czy można stwierdzić podwyższony poziom witaminy B12?
  4. O czym świadczy obniżony poziom witaminy B12?
  5. Witamina B12 w zastrzykach – na co pomaga?

Niedobory witaminy B12 objawiają się zmęczeniem, osłabieniem mięśni, brakiem energii do wykonywania codziennych czynności i ogólną apatią. Ponieważ dostarczamy ją wraz z produktami żywnościowymi, najbardziej narażone na jej niedobór są osoby, które przechodzą na dietę wegańską lub wegetariańską i nie stosują dodatkowej suplementacji.

Kup w aptece: Witamina B12

Na co pomaga witamina B12?

Witamina B12, inaczej kobalamina, jest substancją rozpuszczalną w wodzie, której prawidłowy poziom jest niezbędny do właściwego funkcjonowania organizmu człowieka. Najważniejsze, aby pamiętać, że nasz organizm nie jest jej w stanie syntezować samodzielnie, dlatego musi być ona dostarczana w pożywieniu lub dodatkowo suplementowana. Zapotrzebowanie na ten związek wynosi około 2 ug na dobę. Często na obniżenie stężenia witaminy B12 wpływa także zaburzony proces wchłaniania jej w jelicie krętym.

Witamina B12 w organizmie człowieka pełni wiele kluczowych funkcji, m.in.: 

  • bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek (erytrocytów),

  • jest konieczna do prawidłowego metabolizowania tłuszczów, węglowodanów, a także syntezy białek,

  • bierze udział w wytwarzaniu neuroprzekaźników i uczestniczy w syntezie DNA,

  • umożliwia przemianę kwasu foliowego.

Dowiedz się także: Gdzie występuje naturalnie witamina B6? Co jeść, aby ją dostarczyć?

Norma poziomu witaminy B12

Wartości referencyjne stężenia witaminy B12 są takie same dla kobiet i dla mężczyzn. 

  • Norma to poziom mieszczący się w przedziale 148–740 pmol/l (200–1000 ng/l). 

  • Niedobór to obniżenie jej stężenia poniżej 89 pmol/l (120 ng/l).

Badanie witaminy B12 można wykonać w laboratorium. Materiałem do badania jest próbka krwi z żyły pobrana najlepiej na czczo (ostatni posiłek powinien zostać spożyty poprzedniego dnia do godz. 18).

Powiązane produkty

Czy można stwierdzić podwyższony poziom witaminy B12?

Wysoki poziom witaminy B12 stwierdzany jest rzadko, ponieważ jako substancja rozpuszczalna w wodzie jest ona wydalana wraz z moczem. Większe wartości niż te referencyjne są diagnozowane na przykład u pacjentów z chorobami wątroby. Charakterystycznymi objawami są wówczas reakcje alergiczne, a przede wszystkim krwawienie z nosa bez wyraźnej przyczyny.

Przeczytaj również: Na co pomaga witamina D3?

O czym świadczy obniżony poziom witaminy B12?

Obniżenie stężenia kobalaminy w organizmie występuje dość powszechnie. Szczególnie narażone na niedobór są osoby stosujące dietę wegańską i wegetariańską bez dodatkowej suplementacji, a także kobiety w ciąży i matki karmiące. Niski poziom witaminy B12 jest diagnozowany również u osób spożywających w nadmiarze alkohol. 

Obniżony poziom witaminy B12 może być spowodowany chorobami, m.in.:

  • niedokrwistością złośliwą Addisona i Biermera, w której przebiegu dochodzi do zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka i niedoboru czynnika niezbędnego do wchłaniania kobalaminy w jelicie krętym,

  • zapaleniem błony śluzowej żołądka,

  • autoimmunologicznym nieswoistym zapaleniem jelit (chorobą Crohna),

  • stanami po resekcji żołądka lub jelita krętego, a także przebytymi operacjami bariatrycznymi.

Niedobór witaminy B12 może być skutkiem przewlekłego stosowania leków obniżających wytwarzanie kwasu solnego w żołądku (tzw. inhibitorów pompy protonowej).

Dowiedz się więcej: Niedobory witaminy B12 – objawy i przyczyny

Witamina B12 w zastrzykach – na co pomaga?

Witaminę B12 w zastrzykach podaje się wyłącznie z zalecenia lekarza. Jest ona wstrzykiwana wówczas domięśniowo lub do głębokich warstw skóry, zmniejsza dokuczliwe objawy wywołane przez zbyt niskie stężenie tej substancji. Witamina B12 w zastrzykach stosowana jest głównie w przypadku zdiagnozowanej niedokrwistości.

W wyborze metody leczenie kluczowa jest diagnostyka. Na jej podstawie określa się przyczyny niedoboru witaminy B12. Zastrzyków nie można stosować przy obecnych przeciwwskazaniach, m.in. w nadwrażliwości na którąkolwiek z substancji, przy zapaleniu nerwu wzrokowego i dziedzicznym zaniku nerwów wzrokowych (chorobie Lebera). Iniekcji nie mogą przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby stosujące leki przeciwnowotworowe i antybiotyki, kobiety używające doustnej antykoncepcji.


A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. Interna Szczeklika, pod red. Piotra Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, 2018.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij