mężczyzna z objawami rwy kulszowej
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2549 razy

Objawy i przebieg rwy kulszowej

Rwa kulszowa charakteryzuje się nagłymi napadami silnego bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból kulszowy powstaje na skutek ucisku krążka międzykręgowego na nerw kulszowy. Przyczyny dolegliwości wynikają ze stylu życia i wykonywanej pracy. Gdzie szukać pomocy w przypadku ataku rwy kulszowej?  

Spis treści


  1. Czym jest ból kulszowy i jak powstaje?
  2. Rwa kulszowa – jak się objawia?
  3. Przebieg rwy kulszowej
  4. Rwa kulszowa – gdzie szukać pomocy?
  5. Diagnostyka rwy kulszowej

Przyczyny pojawienia się rwy kulszowej są różne. Do rozwoju dolegliwości najczęściej dochodzi na skutek rodzaju wykonywanej pracy i stylu życia. Rwa kulszowa ma charakter napadowy i promieniujący. Ból lokalizuje się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i promieniuje do tylnej części kończyny dolnej. Może też powodować drętwienie nóg. Jak rozpoznać rwę kulszową? Jakie inne objawy wskazują na ból kulszowy?

Kup w aptece: Ból pleców oraz kręgosłupa

Czym jest ból kulszowy i jak powstaje?

Ból kulszowy najczęściej powstaje w wyniku nacisku krążka międzykręgowego na nerw kulszowy, który biegnie od mięśnia gruszkowatego przez pośladek, tylną część uda do dołu kolanowego. Następnie nerw kulszowy rozgałęzia się na dwa osobne nerwy (piszczelowy i strzałkowy), które odpowiedzialne są m.in. za czucie w łydce i stopie. To właśnie dlatego pacjenci cierpiący na rwę kulszową wskazują również na dolegliwości bólowe stopy. Jak dochodzi do ucisku nerwu kulszowego? Wskazuje się na kilka możliwych przyczyn, m.in.:

  • przesunięcie elementu krążka lub zwężenia jego otworu, co powoduje nacisk na gałęzie nerwów splotu krzyżowego;

  • stan zapalny nerwu kulszowego; 

  • dyskopatię (przepuklina, cysta krążka międzykręgowego); 

  • niedobory składników mineralnych m.in. wapnia; 

  • hiperlordozę; 

  • otyłość lub nadwagę, prowadzące do przeciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Przeczytaj także: Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Rwa kulszowa – jak się objawia? 

Rwa kulszowa jest zespołem objawów lokalizujących się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból ma charakter napadowy, a jego intensywność uniemożliwia wykonanie niektórych ruchów. W początkowym stadium dolegliwości lokalizują się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Z czasem ból staje się promieniujący i wywołuje mrowienie pośladka, tylnej części nogi, a nawet zaburzenia czucia w stopie. Ataki rwy kulszowej pojawiają się niespodziewanie i przyczyniają do blokady w danej pozycji. Ból dolnej części pleców może utrzymywać się nawet przez kilkanaście dni. Drętwienie nóg ustępuje po kilku godzinach. Rwa kulszowa najczęściej atakuje prawą lub lewą stronę. Obustronna dolegliwość jest rzadko spotykana. W przypadku pojawienia się mrowienia przedniej części nóg, łącznie z pachwiną, mamy do czynienia z rwą udową. Natomiast promieniowanie odrętwienia do barku lub ręki wskazuje na rwę barkową.

Przeczytaj również: Plastry rozgrzewające - zastosowanie i działanie

Powiązane produkty

przebieg rwy kulszowej 

Rwa kulszowa pojawia się nagle i daje natychmiastowe objawy. Pierwszy atak najczęściej ma miejsce w chwili podnoszenia przedmiotu z podłogi, wykonywania skłonu, próby wstania z pozycji siedzącej lub przenoszenia ciężkich przedmiotów. Dolegliwości mogą objawić się również w chwili zmiany pozycji podczas snu. Po nocy pacjent ma trudność w podniesieniu się z łóżka. Intensywność bólu nie rozwija się pod wpływem czasu, gdyż od pierwszego ataku rwa kulszowa powoduje bardzo silny i przeszywający ból. 
Ulgę w bólu przynosi przyjęcie tzw. pozycji przeciwbólowej, np. leżąc na brzuchu. 

Dowiedz się więcej: Co na ból kręgosłupa sprawdza się najlepiej?

Rwa kulszowa – gdzie szukać pomocy?

W przypadku ataku bólowego, który wskazuje na rwę kulszową, należy zgłosić się o pomoc do lekarza rodzinnego. Przyjmowanie na własną rękę leków przeciwbólowych przyniesie jedynie tymczasową ulgę. W leczeniu rwy kulszowej bardzo skuteczna jest pomoc rehabilitanta lub fizjoterapeuty. 

Sprawdź ofertę: Środki na ból pleców i stawów

Diagnostyka rwy kulszowej

Diagnostyka rwy kulszowej jest prosta, gdyż opisywane przez pacjenta dolegliwości rwącego i przeszywającego bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa są bardzo charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej. Oprócz bólu i mrowienia pacjent może zgłaszać problemy ze staniem, chodzeniem i uczucie osłabienia kończyny. 

Warto wiedzieć: Jak wykonywać ćwiczenia na kręgosłup?

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. T. Karski, J. Karski, Bóle krzyża – problem neurologiczny-ortopedyczny. Objawy, przyczyny i profilaktyka, „Neurologia Praktyczna” 2016, nr 4, s. 9–16.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij