Odchudzanie dietą
Dieta i sport Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1839 razy

Odchudzanie dietą

Dieta odchudzająca nie musi wiązać się z wyrzeczeniami i drakońskimi zasadami, jak to powszechnie się uważa. Współczesne metody zrzucania zbędnych kilogramów obejmują przede wszystkim zmianę nawyków żywieniowych i stylu życia. Zdrowa dieta nie powoduje efektu jo-jo i jest bezpieczna dla zdrowia.

Spis treści


  1. Co to jest dieta? Rodzaje
  2. Dieta 1000 kalorii
  3. Zdrowa dieta

 

Szybka dieta cud, polegająca na odmawianiu sobie jedzenia czy uwzględniająca niskokaloryczne produkty, jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ wyniszcza organizm. Poza tym nie wszystkie tego typu „dobre” diety są przeznaczone dla każdego. Wybór odpowiedniej warunkuje wiele czynników, m.in. stan zdrowia, styl życia i wiek.

Kup w aptece: Suplementy na odchudzanie

CO TO JEST DIETA? RODZAJE

Dieta to sposób odżywiania. Określenia powszechnie używa się w kontekście odchudzania, aczkolwiek w znaczeniu żywienia ma więcej znaczeń. W zależności od charakteru diety można bowiem też przybierać na wadze, odzyskać zdrowie lub wspomagać leczenie wielu chorób. To nieodłączny element życia każdego człowieka, niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Jak już zostało wspomniane, pomimo szerokiego znaczenia, dieta utożsamiana jest przede wszystkim z procesem odchudzania i kojarzy się ją z licznymi wyrzeczeniami czy drakońskimi zasadami. Zostało opracowanych wiele schematów postępowania, których celem jest zrzucenie nadwagi i redukcja tkanki tłuszczowej. Istotą niektórych z nich jest szybki efekt odchudzający, często kosztem zdrowia. To tzw. diety cud. Polegają one przede wszystkim na drastycznym obniżeniu ilości i jakości jedzenia oraz picia, co niekorzystnie wpływa na pracę wielu układów organizmu. Szybkie diety, trwające 2–3 tygodnie, pomimo wyniszczającego zdrowie charakteru, cieszą się popularnością. Z licznymi propozycjami tego typu diet można zapoznać się online w ogólnodostępnych poradnikach. Po poradę i ustalenie właściwej diety odchudzającej najlepiej udać się jednak do specjalisty od żywienia, który uwzględni w planie wiek, płeć, styl życia i stan zdrowia. Dieta online, jeśli nie jest indywidualnie dostosowana, może być nieskuteczna, a nawet niebezpieczna. Warto przy tym pamiętać, że współczesne gabinety dietetyczne oferują swoje usługi również online. To komfortowa alternatywa dla osobistych wizyt w przychodniach.

Przeczytaj również: Detoks - rodzaje, skuteczność, wpływ na organizm

DIETA 1000 KALORII

Pod hasłem “dieta 1000 kcal” kryje się sposób żywienia, który polega na ograniczaniu dostarczania organizmowi dobowego zapotrzebowania energetycznego, które średnio wynosi 2200–2700 kcal, do 1000 kcal. To niezbędna minimalna ilość potrzebna tylko do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych i najważniejszych procesów metabolicznych. Z tego powodu szybko daje się we znaki w postaci osłabienia, bladej skóry, zmęczenia, kłopotów ze snem czy pogorszenia kondycji skóry, włosów i paznokci. Do diety takiej należy m.in. tzw. dieta kopenhaska, bardzo rygorystyczna. To dieta do krótkotrwałego stosowania dla osób bez problemów zdrowotnych. Jadłospis na 13 dni uwzględnia produkty białkowe i wodę, a ogranicza podaż węglowodanów i tłuszczy. Podstawową zasadą są 3 posiłki dziennie o stałych porach, żadnej soli, przypraw, mleka i cukru; z dodatkowych napojów dozwolona jest tylko czarna lub rozpuszczalna kawa. 

Dowiedz się więcej: Post przerywany – czym jest dieta if? kto i po co może ją stosować?

Skuteczna dieta odchudzająca to też dieta Dukana. Także i ona polega na ograniczeniu węglowodanów na rzecz białka, ale w 4. długotrwałych fazach, z czego każda charakteryzuje inna kombinacja posiłków. Najbardziej intensywna jest faza I, zwana uderzeniową, która bazuje wyłącznie na produktach białkowych. To tzw. dieta proteinowa. Czas trwania fazy I jest zależny od tego, ile kilogramów jej użytkownik chce zrzucić. Po osiągnięciu celu następuje faza II oraz kolejne.

Sprawdź także: Dieta niskowęglowodanowa (low carb) – zasady, efekty, przeciwwskazania

Powiązane produkty

ZDROWA DIETA

Zdrowa, ale skuteczna dieta odchudzająca, która nie wywołuje efektów jo-jo oraz innych powikłań zdrowotnych, wiąże się z utratą wagi na poziomie 0,5–1 kg w 1 lub 1,5 tygodnia. Szybkie zrzucenie kilogramów bywa równie obciążające dla organizmu, jak przybieranie wagi. Dlatego aby uzyskać optymalne efekty w sposób bezpieczny, dobrze jest zmodyfikować nieco dotychczasowy jadłospis zamiast rewolucjonizować go, a do tego być wytrwałym i konsekwentnym. Jedną z ważnych kwestii jest rozpoczęcie dnia od pełnowartościowego śniadania, a także zadbanie o urozmaicone i świeże posiłki oraz przekąski w ciągu dnia. Poleca się pić dużo wody i zdrowych, naturalnych napojów oraz zmniejszyć nieco dotychczasowe porcje i siadać do stołu regularnie. W tym celu można używać mniejszych talerzy i misek oraz wąskich, wysokich szklanek. Nie warto dojadać na siłę, a jedzenie z pudełek, woreczków i kartoników dobrze jest serwować na talerzu. Nie należy doprowadzać do uczucia głodu, dlatego średnio dieta tego typu przewiduje 5 posiłków dziennie. 

Jedną ze zdrowych metod odchudzających jest dieta Montignaca. Różni się ona zasadniczo od większości diet stosowanych do redukcji wagi. Dieta ta uwzględnia przede wszystkim wszystkie ważne składniki odżywcze, a nawet małe węglowodanowe przyjemności co jakiś czas, ale o niskim indeksie glikemicznym. Główną zasadą jest brak liczenia kalorii i niedopuszczanie do głodu. Poza tym dieta Montignaca proponuje spożywanie owoców na czczo, bez łączenia z innymi produktami. Ważne jest zestawianie artykułów o niskim indeksie glikemicznym z białkami i warzywami, a także spożywanie węglowodanowych śniadań, białkowo-tłuszczowych obiadów i węglowodanowo-tłuszczowych kolacji.

Warto wiedzieć: Dieta ketogeniczna – zasady, przykładowe posiłki, przeciwwskazania

Bibliografia

  1. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

  2. Dietetyka. Kompendium, red. L. Ostrowska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

  3. Podstawy dietetyki, red. J. Bujko, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2008.

  4. Żywienie człowieka, red. J. Gawęcki, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij