rozmaryn
Zdrowie i uroda Agata Soroczyńska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 5616 razy

Poznaj rozmaryn – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) to roślina z rodziny jasnotowatych, pochodząca z obszarów Morza Śródziemnego. Związki chemiczne obecne w rozmarynie, takie jak alfa–pinen, kamfora czy borneol, nadają mu charakterystycznego i intensywnego ziołowego zapachu. Z tego względu roślina na ma szerokie zastosowanie w kulinariach oraz aromaterapii. Jak wygląda rozmaryn i do czego można go wykorzystać? Jakie ma właściwości zdrowotne i czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania?

Spis treści:


  1. Jak wygląda rozmaryn lekarski – charakterystyka
  2. Rozmaryn – właściwości
  3. W jakiej formie można stosować rozmaryn
  4. Rozmaryn – do czego i w czym może pomóc?
  5. Rozmaryn – warto wiedzieć

Jak wygląda rozmaryn lekarski – charakterystyka

Rozmaryn to roślina, która osiąga wysokość nawet do 2 metrów i przez cały rok utrzymuje zieloną barwę. Łodyga rozmarynu jest czterokanciasta. Znajdują się na niej podłużne liście, wyglądem przypominające kolce drzew iglastych. Liście te z wierzchu są intensywnie zielone, natomiast od spodu są znacznie jaśniejsze i pokryte charakterystycznymi włoskami. Okres kwitnienia rozmarynu przypada w okolicach wiosny, a jego kwiaty przybierają fioletową, różową lub niebieską barwę.

Kup w aptece:  Olejki eteryczne

Rozmaryn – właściwości

Rozmaryn jest znany z wielu prozdrowotnych właściwości. Najważniejsze z nich to:

  • działanie antyoksydacyjne,
  • zapobieganie rozwojowi wrzodów żołądka i dwunastnicy,
  • prewencja chorób i zaburzeń neurodegeneracyjnych m.in. Alzheimera i demencji,
  • poprawa koncentracji i zapamiętywania,
  • łagodzenie stanów bólowych,
  • wspomaganie trawienia,
  • działanie żółciopędnie,
  • wsparcie funkcjonowania układu krążenia,
  • działanie przeciwdrobnoustrojowe,
  • wsparcie detoksykacji wątroby,
  • regulacja poziomu glukozy i parametrów lipidowych we krwi,
  • działanie przeciwzapalnie,
  • poprawa odporność,
  • wsparcie leczenia chorób układu oddechowego,
  • regulacja ciśnienia tętniczego krwi,
  • działanie rozkurczające,
  • wpływ na proces widzenia,
  • sprzyjanie redukcji masy ciała.

Sprawdź oferty: Herbaty ziołowe

Powiązane produkty

W jakiej formie można stosować rozmaryn?

Rozmaryn można spotkać pod kilkoma postaciami. W sklepach najczęściej są dostępne świeże gałązki rozmarynu lub rozmaryn suszony. W takiej formie najlepiej sprawdzi się do przyrządzania różnych potraw, naparów ziołowych lub nalewek. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie gałązki rozmarynu jako szpilki do szaszłyka.

Popularny jest również olejek z rozmarynu. Wykorzystuje się go głównie do aromaterapii, masażu, kąpieli lub na włosy jako płukanka. Ponadto na rynku są dostępne różnego rodzaju suplementy zawierające ekstrakt z rozmarynu, a także kosmetyki o działaniu ujędrniającym, redukującym zmarszczki oraz rozjaśniającym przebarwienia skóry.

Świeży lub suszony rozmaryn jest również stosowany jako środek odstraszający komary czy kleszcze. Ponadto wraz z innymi ziołami można go także wykorzystać do stworzenia naturalnego odświeżacza powietrza.

Rozmaryn – do czego i w czym może pomóc?

Spożywanie rozmarynu jest zalecane m.in. w RZS, głównie za sprawą związków o charakterze przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a także w przypadku osób z zaburzeniami glikemii. Stosowany do posiłku wpływa korzystnie na proces trawienia. Jest polecany również osobom, u których istnieje ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy.

Inhalacje z rozmarynu powinny stosować osoby z chorobami górnych dróg oddechowych. Natomiast kąpiele z dodatkiem olejku z rozmarynu są zalecane w celu rozluźnienia mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.

Napar lub hydrolat z rozmarynu warto stosować do celów pielęgnacyjnych. Sprawdzi się szczególnie u osób z nadmierną produkcją sebum oraz z cerą trądzikową. Używany na skórę głowy przyspiesza porost włosów i dodatkowo nadaje włosom blasku.

Kup w aptece: Preparaty na porost włosów

Rozmaryn – warto wiedzieć

Rozmaryn jest często używany jako składnik m.in. potraw mięsnych, dań z grilla czy ziołowych naparów. Ze względu na swój charakterystyczny drzewny i lekko miętowy zapach, znalazł zastosowanie również w aromaterapii. Co ważne, pomimo wielu zalet i prozdrowotnych właściwości, nie jest on zalecany każdemu.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania rozmarynu?

Stosowanie rozmarynu jako przyprawy jest bezpieczne dla zdrowia. Jednakże spożywanie go w zbyt dużych ilościach może u niektórych wywołać reakcje alergiczne.

Preparaty zawierające olejek z rozmarynu nie są zalecane cukrzykom oraz osobom z chorobami serca i nerek. Okazuje się, iż mogą one wchodzić w interakcje z lekami przyjmowanymi w tych schorzeniach.

Rozmaryn w ciąży – czy jest bezpieczny?

W trakcie ciąży rozmaryn może być spożywany tylko w niewielkich ilościach, głównie jako przyprawa do potraw. W tym czasie kobiety nie powinny natomiast pić napojów na bazie rozmarynu ani przyjmować suplementów diety z tym składnikiem. Ich spożywanie może wywołać skurcze macicy. Co ważne, nie zaleca się również stosowania inhalacji, kąpieli czy masaży do ciała z użyciem olejków eterycznych z rozmarynem. Jest to szczególnie niebezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży.

Rozmaryn to roślina stosowana przede wszystkim jako dodatek do wielu dań. Warto również spojrzeć na nią z innej strony i potraktować jako stały element zdrowej i zbilansowanej diety, który niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Zioło to warto dodawać do herbat, naparów lub nawet sałatek czy koktajli.

Bibliografia

Nowak K. i wsp.: Rozmaryn – roślina bogata w związki biologicznie czynne, Chemik, nr 2/2013, tom 67.

Kędzia A., Hołderna–Kędzia E.: Oddziaływanie olejku rozmarynowego (Rosmarini aetheroleum) na grzyby drożdżopodobne, Post Fitoter 2021; 22(2): 83–88.

de Oliveira J. R. i wsp.: Rosmarinus officinalis L. (rosemary) as therapeutic and prophylactic agent,


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij