Detoks – rodzaje, skuteczność, wpływ na organizm
Gorący temat Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2095 razy

Detoks – rodzaje, skuteczność, wpływ na organizm

Detoks obejmuje eliminację z diety substancji szkodliwych i zastąpienie ich takimi, które dostarczają do organizmu niezbędnych składników odżywczych. Istotą detoksykacji jest pozbycie się toksyn i stworzenie lepszych warunków do przyswajania minerałów, co można osiągnąć różnymi metodami.

Spis treści


  1. Czym jest i na czym polega detoks?
  2. Detoks sokowy, jaglany, cukrowy, cytrynowy
  3. Detoks cytrynowy i detoks alkoholowy w domu

Istnieje wiele rodzaje detoksów, m.in. detoks sokowy, jaglany, cukrowy, cytrynowy, alkoholowy. Niekiedy stosuje się też zewnętrzne plastry detoksykacyjne. Skuteczność procesu detoksykacji jest jednak uzależniona od czasu trwania, regularności oraz dostosowania metody do potrzeb.

Czym jest i na czym polega detoks?

Detoks oznacza usuwanie z organizmu toksyn oraz zbędnych pozostałości produktów przemiany materii w celu poprawy kondycji m.in. układu trawiennego, skóry oraz ogólnego samopoczucia. Detoksykacja stanowi również bardzo dobry wstęp do diety odchudzającej, ponieważ wspomaga przyswajanie składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Regularne odtruwanie organizmu odciąża wątrobę, która odpowiada za filtrowanie toksyn, i równocześnie usprawnia jej pracę.

Kup w aptece: Suplementy diety na odchudzanie

Detoksykacja organizmu pomaga złagodzić wiele uciążliwych dolegliwości i nieprzyjemnych stanów związanych z odkładaniem się szkodliwych substancji i toksyn, takich jak bezsenność, niestrawność czy zaburzenia koncentracji. Stanowi ona również często ważny element leczenia niektórych chorób i może przyspieszać rekonwalescencję po infekcjach czy chorobach przewlekłych.

Sprawdź także: Przyczyny, objawy i leczenie neurastenii

W zależności od potrzeb organizmu, ale także indywidualnych preferencji smakowych stosuje się różnorodne rodzaje detoksów polegających na modyfikacji diety. Odpowiednio dobrany surowiec, na którego bazie przeprowadza się oczyszczanie organizmu, należy jednak stosować zgodnie z zaleceniami. Dotyczy to szczególnie czasu trwania kuracji. Niekiedy stosuje się też zewnętrzne plastry detoksykacyjne przyklejane na podeszwę stopy.

Przeczytaj również: Detoks a zdrowe odchudzanie – czy detoks jest zdrowy?

Detoks sokowy, jaglany, cukrowy, cytrynowy

Jednym z popularnych sposobów na oczyszczanie jest detoks sokowy. Można zastosować go na dwa sposoby:

  1. Pierwszy polega na całkowitym zastąpieniu posiłków sokami owocowymi, np. jabłkowym czy pomarańczowym, a także warzywnymi z kwaszonej kapusty, selera, buraka. Istotna jest jednak kolejność spożywania soków, ponieważ te owocowe zawierają cukier naturalnego pochodzenia, który dostarcza energii na resztę dnia, więc wypijany rano skutecznie pobudza organizm do działania. W porze obiadowej i na podwieczorek najlepiej pić soki jarzynowe zimne lub podgrzane. Można urozmaicić smak, dodając szczyptę ziół bądź przypraw. Kurację sokową warto wspomagać herbatkami ziołowymi, które spożywane pod koniec dnia pozytywnie wpłyną na układ trawienny, a dodatkowo wyciszą i uspokoją organizm przed snem. Detoksykacja tego typu powinna trwać nie dłużej niż 7 dni, ale po jej zakończeniu soki nie powinny zniknąć z diety, a zostać na stałe włączone do codziennego menu, choć w mniejszych ilościach.

  2. Drugi sposób stosowania detoksu sokowego polega na włączeniu napojów do diety na dwa tygodnie bez rezygnowania ze spożywania posiłków. W tym przypadku należy pić 3 razy dziennie około 0,5 szklanki soku np. z buraka, marchwi, kiszonej kapusty oraz jeść lekkostrawne dania, wyłączając produkty wysoko przetworzone, słodycze i fast foody.

Innym rodzajem detoksu jest detoks jaglany. Trwa on najczęściej 12 dni. W pierwszych dniach spożywa się zupę z kaszy jaglanej, a następnie kaszę z dodatkiem warzyw i owoców w różnej postaci, np. zapiekanki. Kasza jaglana odkwasza organizm, a dzięki zawartości błonnika usuwa resztki produktów przemiany materii zalegające w jelitach.

Równie ciekawy jest detoks cukrowy, który polega na natychmiastowym lub stopniowym wyłączaniu z diety produktów zawierających cukier, czyli m.in.:

  • słodyczy,

  • słodkich napojów,

  • sosów,

  • nabiału smakowego,

  • nalewek,

  • likierów,

  • piwa.

Czas trwania detoksykacji uzależniony jest od indywidualnych możliwości i preferencji. Mimo że dla niektórych może wiązać się z wieloma wyrzeczeniami żywieniowymi, niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych.

Powiązane produkty

Detoks cytrynowy i detoks alkoholowy w domu

Detoks alkoholowy polega na odtruwaniu organizmu z nadmiaru alkoholu. Jest to możliwe do przeprowadzenia w warunkach domowych, o ile chodzi o przypadek jednorazowego zatrucia. Detoksykacja polega na wyrównaniu gospodarki wodno-elektrolitowej poprzez picie dużej ilości płynów, np. wody z odrobiną soku z cytryny, soków warzywnych, m.in. pomidorowego, a także zielonej herbaty. Detoks alkoholowy powinien trwać 1–2 dni. Istotne jest także, aby w tym czasie dostarczać dodatkowo produkty z wysoką zawartością potasu, magnezu i sodu.

Walkę z odtruwaniem obciążonego toksynami różnego pochodzenia organizmu wspiera także detoks cytrynowy. Polega on na spożywaniu soku z cytryny codziennie przez co najmniej 12 dni, najlepiej na czczo rano, w celu poprawy przemiany materii i pobudzenia do pracy układu pokarmowego. Wystarczy rozcieńczyć pół cytryny w ¾ szklanki wody źródlanej. Istnieje również dieta oparta na spożywaniu jedynie lemoniady, z wyłączeniem innych posiłków, jednak nie jest ona przeznaczona dla każdego ze względu na bardzo ograniczoną podaż kalorii i substancji odżywczych.

Dowiedz się więcej: Odchudzanie dietą

Bibliografia

  1. K. Jura, Oczyszczanie organizmu z toksyn, Wydawnictwo e-bookowo, Będzin 2015.

  2. G.P. Małachow, Oczyszczanie organizmu, ABA, Warszawa 2004.

  3. M. Makarowska, Szybki detoks, Feeria, Łódź 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij