Rak jądra – objawy i przyczyny choroby
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2739 razy

Rak jądra – objawy i przyczyny choroby

Rak jądra należy do najczęściej pojawiających się nowotworów u mężczyzn w młodym wieku. Przyczyny choroby nie są jednoznaczne, ale ryzyko jej wystąpienia warunkują w istotnym stopniu przede wszystkim czynniki genetyczne. Ten stan chorobowy wywołuje zespół miejscowych objawów, w tym niebolesne powiększenie jądra.

Spis treści


  1. Rak jądra – przyczyny
  2. Czy rak jądra boli?
  3. Rak jądra – markery i klasyfikacja

Rak jądra manifestuje swoją obecność i progres w charakterystyczny sposób. W jego przebiegu można nie tylko zauważyć powiększenie jądra, ale także wyczuć guzek podskórny. Często dokuczają dolegliwości bólowe, uczucie ciężkości moszny i wiele innych, ale rokowania choroby są na ogół pomyślne.

Kup w aptece: Leki bez recepty układ moczowy i płciowy

Rak jądra – przyczyny

To jeden z nowotworów statystycznie najczęściej występujących u panów w wieku 20–45 lat. Mimo że przyczyny choroby nie są jednoznacznie ustalone, to za istotny czynnik uważa się niezstąpienie jądra do moszny po narodzinach i pozostanie go w kanale pachwinowym lub jamie brzucha, czyli wnętrostwo. Zjawisko wywiera niekorzystny wpływ na rozwój zatrzymanego jądra i może sprzyjać nieprawidłowemu rozrostowi jego tkanek.

Rak jądra powstaje w wyniku niekontrolowanego podziału komórek, które w efekcie tworzą guz. Zdarza się, że chorobowo zmienione komórki naciekają na okoliczne tkanki, a nawet przenikają do naczyń krwionośnych lub chłonnych i przenoszą się do innych narządów, tworząc tzw. przerzut.

Rak jądra ma ponadto tendencję do występowania w rodzinie, zwłaszcza u krewnych z pierwszej linii. Mimo że nie ustalono specyficznego genu predysponującego do wystąpienia choroby, to za jej pojawienie się mogą odpowiadać zmiany w DNA niektórych genów, które mają związek z prawidłowym przebiegiem cyklu komórkowego. Rak jądra rozwija się zazwyczaj z jednej komórki, której materiał genetyczny został zmieniony. Może do tego dojść nie tylko na skutek uwarunkowań genetycznych dziedziczonych po rodzicach.

Wyróżnia się nowotwory jądra:

  • niegerminalne i zarodkowe (germinalne) oraz

  • wśród nowotworów zarodkowych nasieniaki i nienasieniaki,

  • łagodne (częściej niegerminalne) i złośliwe (częściej germinalne).

Rak jądra u mężczyzn zwykle dotyczy jednego jądra.

Sprawdź także: Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Czy rak jądra boli?

Rak jądra manifestuje zespół charakterystycznych objawów. W przebiegu choroby najczęściej pojawia się niebolesne powiększenie jądra i wyczuwalny twardy guzek, który łatwo oddzielić od pozostałej, prawidłowej części miąższu moszny. Zwykle doświadcza się także uczucia ciężkości moszny, szczególnie po chorej stronie, oraz zaczerwienienia skóry w tych okolicach. Czasem ponadto dokucza ból zajętego jądra lub dyskomfort w kroczu.

Ze względu na to, że rak jądra ma tendencję do szybkiego rozrostu, dobrze jest skonsultować się z lekarzem możliwie szybko. Zwiększa to rokowania wyleczenia i może uchronić od poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Co ciekawe, panowie często nie przyznają się do obecności guza i zmienionego wyglądu jąder. Bagatelizując problem, stwarzają realne ryzyko pogorszenia swojego stanu zdrowia.

Wraz z postępem raka jądra pojawiają się kolejne objawy świadczące o progresji zmian nowotworowych. Wśród nich wymienia się:

  • ból brzucha,

  • nawracające bóle głowy,

  • bóle kości, pleców,

  • kaszel, uczucie duszności.

Symptomy te mogą wywoływać przerzuty raka jądra do mózgu, kości czy płuc. Rak jądra ponadto często wpływa na nasilenie zewnętrznych cech męskich, powodując przyrost owłosienia, bądź też uwydatnia cechy charakterystyczne dla kobiet, czego skutkiem jest powiększenie gruczołów piersiowych.

Przeczytaj również: Stulejka - przyczyny, objawy, leczenie

Powiązane produkty

Rak jądra – markery i klasyfikacja

Do określania stopnia zaawansowania stanu chorego używana jest klasyfikacja TNM. Służy ona do:

  • oceny wielkości guza,

  • stwierdzenia obecności i zasięgu przerzutów,

  • stwierdzenia obecności przerzutów w węzłach chłonnych.

W zależności od ustaleń dokonuje się oceny zaawansowania klinicznego, przy czym rokowania raka jądra z wynikiem „0” są najbardziej pomyślne, a leczenie najmniej intensywne.

W celach diagnostycznych oraz kontroli przebiegu choroby wykonuje się również szereg różnorodnych badań, w tym m.in. USG jąder, czy też tomografię komputerową jamy brzusznej, miednicy i klatki piersiowej. Jeden z istotnych testów to oznaczenie markerów nowotworowych w surowicy. Dla raka jądra są to badania AFP, HCG i LDH. Jednoznaczne określenie typu nowotworu jest możliwe na podstawie oceny histopatologicznej zmienionej nowotworowo tkanki.

Przeprowadzenie kompletu badań oraz ocena towarzyszących schorzeniu dolegliwości pozwala na potwierdzenie choroby, opracowanie prawidłowego schematu leczenia i ustalenie rokowań.

Sprawdź także: Zapalenie węzłów chłonnych – objawy, przyczyny, sposoby leczeni

Bibliografia

  1. R. Hofmann, Ultrasonografia w urologii, Medipage, Warszawa 2015.

  2. J. Słowikowska-Hilczer, Andrologia, PZWL, Warszawa 2020.

  3. L.H. Sobin i in., Klasyfikacja nowotworów złośliwych, Via Medica, Gdańsk 2010.

  4. W. Pypno, Rak jądra, „Postępy Nauk Medycznych” 2014, nr 1.

  5. P. Wiechno, Rak stercza, PZWL, Warszawa 2021.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij