Stulejka – przyczyny, objawy, leczenie
Mama i dziecko Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 5974 razy

Stulejka – przyczyny, objawy, leczenie

Stulejka to dolegliwość polegająca na zwężeniu ujścia napletka, czego konsekwencją jest niemożność odsłonięcia żołędzia członka. Stulejka może pojawić się u mężczyzn w różnym wieku i wymaga leczenia. 

Spis treści


  1. Stulejka – przyczyny
  2. Stulejka – objawy
  3. Stulejka – leczenie
  4. Stulejka – powikłania i profilaktyka

Stulejka może prowadzić do dyskomfortu, zarówno w sytuacji, gdy penis jest w czasie erekcji, jak i bez jej obecności. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do poważnych infekcji. Dodatkowo stulejka może znacznie zmniejszyć satysfakcję z kontaktów seksualnych.

Stulejka – przyczyny

Stulejka to drobna wada, która nie jest defektem genetycznym. U małych dzieci mogą pojawić się problemy z odpowiednim czyszczeniem i pielęgnowaniem penisa. Należy pamiętać, że w przypadku wykonywania czynności higienicznych konieczne jest uniesienie napletka i umycie również żołędzi pod nim, ponieważ w ten sposób można mieć pewność, że nie będą się tam gromadziły bakterie. W sytuacji, gdy zasady higieny nie są przestrzegane, może dojść do stanów zapalnych, a napletek zacznie się kurczyć. Wówczas może tam zalegać mocz, mogą się także gromadzić się różnego rodzaju patogeny. U dzieci do trzeciego roku życia napletek przylega do reszty prącia i jest to całkowicie normalne, natomiast później staje się to problematyczne.

Stulejka występuje u około 13% dorosłych mężczyzn, jednak nie są to pełne statystyki, ponieważ nie wszyscy panowie zgłaszają się na leczenie. Istnieją dwa główne rodzaje stulejki, czyli wrodzona i nabyta. Stulejka wrodzona to taka, która nie została rozpoznana w okresie dziecięcym i pozostała nieleczona, natomiast odmiana nabyta dotyczy dorosłych mężczyzn, którzy nie dbali o odpowiednią higienę miejsc intymnych.

Kup w aptece: Produkty do higieny intymnej

Stulejka – objawy

Jak wygląda stulejka? Do najważniejszych objawów można zakwalifikować:

  • ból przy próbach odprowadzania napletka (nigdy nie należy ściągać go na siłę),

  • dyskomfort w trakcie stosunków seksualnych, mogą być nieprzyjemne,

  • stany zapalne prącia i infekcje,

  • ból w czasie oddawania moczu,

  • zapalenia układu moczowego,

  • brak możliwości wymycia mastki, czyli wydzieliny pod napletkiem,

  • nieprzyjemny zapach,

  • objawy psychologiczne, związane z dyskomfortem w trakcie seksu, a więc obawy, lęki, brak satysfakcji ze stosunków.

Niestety mężczyźni czasami bagatelizują ten problem lub wstydzą się udać z tą dolegliwością do lekarza. Nieleczona stulejka może doprowadzić do poważnego bólu i dyskomfortu, zakażeń, a nawet może być czynnikiem ryzyka w powstawaniu nowotworów. Dodatkowo kontakty seksualne z mężczyznami chorymi na stulejkę są niebezpieczne dla partnerek, ponieważ zwiększają one ryzyko infekcji.

Przeczytaj również: Problemy ze wzwodem jako dysfunkcja seksualna

Powiązane produkty

Stulejka – leczenie

Gdy rozpoznana zostanie stulejka u dziecka, leczenie zwykle opiera się na stosowaniu specjalnych maści, a także przestrzeganiu zasad higieny. Z kolei u nastolatków i dorosłych mężczyzn wykorzystywane są dwie główne metody. Jedną z nich jest plastyka napletka, czyli zabieg. Warto jednak zaznaczyć, że w tym wypadku stulejka może wrócić po jakimś czasie. Drugą, skuteczniejszą metodą jest obrzezanie, a więc usunięcie napletka. Całość zabiegu trwa około godziny, a wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Przez 10 dni należy obchodzić się bardzo delikatnie z penisem, a później możliwe jest ściągnięcie szwów. Po czasie od 2 do 4 tygodni mężczyzna może wrócić do kontaktów seksualnych.

Sprawdź: Chlamydia trachomatis – przyczyny, objawy i leczenie

Natomiast gdy rozpoznana zostanie stulejka u dorosłych panów, w większości stosuje się leczenie zabiegowe, jednak jeśli mężczyzna nie chce się na to zgodzić, możliwe jest stosowanie specjalnych maści z antybiotykiem. To ostatnie rozwiązanie jest wskazane tylko wtedy, gdy stulejka powstała przez zakażenia bakteryjne.

Warto wiedzieć: Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i skutecznie leczyć?

Stulejka – powikłania i profilaktyka

Nieleczona stulejka jest nie tylko problemem związanym z bólem i dyskomfortem, ale może prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych. Dodatkowo bakterie mogą powodować zakażenie dróg moczowych. Inną konsekwencją jest bezpłodność, która wynika z ciągłych stanów zapalnych. Problemem jest także pojawienie się załupka, czyli sytuacji, w której po odsunięciu napletka nie można go z powrotem nasunąć, co może doprowadzić nawet do niedokrwienia prącia.

Podstawą profilaktyki w przypadku stulejki jest odpowiednia higiena. Najpierw rodzice muszą dbać o to, aby odsuwać napletek i myć także skórę pod nim, a później uczyć tego chłopca. Ważne jest także dbanie o odpowiednią pielęgnację penisa po kontaktach seksualnych.

Dowiedz się więcej: Rak jądra - objawy i przyczyny choroby

Bibliografia

  1. Ż. Malczyk, A. Jarzumbek, M. Kleszyk, K. Ziora, J. Oświęcimska, Postępowanie ze stulejką u chłopców, „Pediatria Polska” 2014, nr 89.

  2. M. Raban, A. Żak, J. Litak, R. Smoliński, A. Budny, M. Turska, Stulejka-jeszcze fizjologia czy już patologia?, „Journal of Education, Health and Sport” 2017, nr 7.

  3. M. Wolnicki, Najczęstsze problemy urologiczne wieku dziecięcego, „Pediatria” 2018, nr 2.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij