mężczyzna z erekcją leży w łóżku pod zieloną pościelą na białym tle
Seks i emocje Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 144354 razy

Czym jest erekcja, ile trwa i jak ją wydłużyć?

Erekcja to męski wzwód, który można opisać jako gotowość penisa do stosunku seksualnego. Niektórzy panowie mają problemy z erekcją – krótkotrwałe lub powiązane z impotencją.

Spis treści


  1. Co to jest erekcja i ile trwa?
  2. Jak można wydłużyć erekcję?
  3. Zaburzenia erekcji
  4. Konsekwencje zaburzeń erekcji
  5. Leczenie problemów z erekcją
  6. Jak można zadbać o odpowiednią erekcję?

W większości przypadków erekcję u mężczyzn inicjują różne bodźce, w tym wzrokowe, słuchowe i dotykowe. Może być ona również konsekwencją wyobrażeń erotycznych lub snów. U wielu panów występuje poranny wzwód, który jest uznawany za objaw zdrowego fizjologicznie organizmu.

Co to jest erekcja i ile trwa?

Erekcję można zdefiniować jako zdolność do osiągnięcia i utrzymania prawidłowej sztywności członka. To właśnie wzwód jest niezbędny do odbycia stosunku seksualnego. Warto wiedzieć o tym, że mechanizm erekcji jest dosyć skomplikowany w sensie fizjologicznym, ponieważ opiera się na współdziałaniu układu nerwowego i naczyniowego. W praktyce więc do wzwodu dochodzi dzięki pobudzeniu neuronów przywspółczulnych, a powstanie impulsów nerwowych prowadzi do doprowadzenia krwi do ciał jamistych prącia. Można stwierdzić, że średnio męski wzwód trwa od 7 do 13 minut, jednak czas ten zależy od bodźców wzrokowych, słuchowych, dotykowych oraz wyobrażeń. Erekcja jest utrzymywana aż do momentu ejakulacji, czyli wytrysku. Co ciekawe, zdolność do czynności seksualnych u wielu mężczyzn występuje przez całe życie, jednak stosunkowo często pojawiają się problemy ze wzwodem. Najczęściej dotyczą one panów po 50. roku życia i starszych, jednak występują także u mężczyzn młodych i w wieku średnim.

ZADBAJ O SWOJĄ MĘSKOŚĆ

ŚRODKI NA POTENCJĘ

ZDROWIE INTYMNE

NA UKŁAD PŁCIOWY

Jak można wydłużyć erekcję?

Niektórym mężczyznom zależy na wydłużeniu erekcji, a tym samym stosunku seksualnego. Dobrym rozwiązaniem jest ćwiczenie mięśni Kegla, ponieważ to one odpowiadają za przedłużenie stosunku, a także za pracę pęcherza moczowego. Możliwe jest również zażywanie różnych tabletek. Warto zaznaczyć, że ogólnie im częściej i dłużej mężczyzna uprawia seks, tym bardziej jego ciało przyzwyczaja się do bodźców z tym związanych i możliwe jest wydłużenie erekcji. Zgodnie ze statystykami satysfakcjonujący stosunek seksualny trwa od 3 do 7 minut, natomiast zbliżenie odbywające się w czasie krótszym niż 2 minuty zwykle uznawane jest za niewystarczającej długości. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb partnerów. Można jednak uznać, że wielu mężczyzn stara się wydłużyć czas trwania erekcji ze względu na własne potrzeby oraz satysfakcję partnerki. W kontekście opóźnienia ejakulacji znaczenie może mieć także pozycja seksualna.

Sprawdź ofertę: Środki na układ płciowy

Powiązane produkty

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji to zarówno niezdolność do osiągnięcia wzwodu, jak i do utrzymania go, a także niepełnego wzwodu. Kiedyś zaburzenia erekcji były nazywane impotencją, jednak obecnie coraz rzadziej używa się tego stygmatyzującego określenia. Do najważniejszych przyczyn zaburzeń erekcji należą:

  • problemy z krążeniem, miażdżyca, choroby układu krwionośnego,

  • choroby neurologiczne,

  • zaburzenia pracy układu hormonalnego, w tym zbyt mała produkcja testosteronu,

  • stres, lęk przed nieudanym stosunkiem, złe relacje z partnerką.

Często zaburzenia wzwodu są objawem innych chorób, które można leczyć.

Sprawdź także: Kim jest impotent? Jakie są objawy i sposoby leczenia impotencji?

Konsekwencje zaburzeń erekcji

Niestety problemy z erekcją sprawiają, że u mężczyzny pojawiają się lęk, smutek, a nawet stany depresyjne. Panowie nie są w stanie sprostać oczekiwaniom swoich partnerek, a także osiągnąć orgazmu. Dodatkowo u mężczyzny może wystąpić obniżone poczucie własnej wartości oraz brak satysfakcji ze stosunków płciowych.

Leczenie problemów z erekcją

Warto wiedzieć, że mężczyźni mający problemy z erekcją powinni udać się do specjalisty. Zwykle proponowanych jest kilka metod, w zależności od przyczyn, które wywołały problem. Najlepsze rozwiązanie to połączenie leczenia u urologa z wizytami u seksuologa lub psychoterapeuty. W niektórych przypadkach dobrze wpływa terapia par, w której trakcie partnerzy mogą szczerze porozmawiać na różne tematy. Możliwym rozwiązaniem może być także stosowanie specjalnych gadżetów, takich jak pierścienie. Innym rozwiązaniem jest przyjmowanie leków. W niektórych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne, m.in. implantację hydraulicznej protezy prącia. Z kolei zaburzenia erekcji na tle psychicznym powinny być leczone w gabinecie psychoterapeuty.

Dowiedz się więcej: Co to jest pierścień erekcyjny? Kto powinien go stosować?

Jak można zadbać o odpowiednią erekcję?

W kontekście erekcji duże znaczenie mają proste działania, takie jak zdrowy styl życia, odpowiednia dieta, niewielka aktywność fizyczna. Ważny jest także odpoczynek i unikanie nadmiernych ilości alkoholu i innych używek. Nie można zapominać o chodzeniu na okresowe badania lekarskie.

Przeczytaj również: Jakie ćwiczenia na mięśnie kegla mogą wykonywać mężczyźni?

Bibliografia

  1. K. Hatzimouratidis i in., Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, „Postępy Andrologii Online” nr 40, 2015.

  2. Z. Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, „Seksuologia Polska” nr 3, 2005.

  3. J. Oettingen, Propozycja postępowania terapeutycznego w przypadku zaburzeń erekcji. Podejście poznawczo-behawioralne, „Psychoterapia” nr 2, 2014.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij