mężczyzna bez koszulki w jeansach z problemem niepełnego wzwodu na tle niebieskiej ściany pokazuje palec w dół
Seks i emocje Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 41468 razy

Poznaj przyczyny niepełnego wzwodu. Dowiedz się, jak go leczyć.

Jeśli chodzi o niepełny wzwód, przyczyny mogą być fizyczne, związane z dolegliwościami, lub psychiczne, dotyczące sfery emocjonalnej. Dla wielu mężczyzn problemy ze wzwodem mogą stanowić niekomfortową sytuację. Sposobów leczenia tej dolegliwości jest wiele, jednak przed ich wprowadzeniem ważne jest znalezienie przyczyny.

Spis treści


  1. Jak wygląda niepełny wzwód?
  2. Przyczyny niepełnego wzwodu
  3. Sposoby na poprawę niepełnego wzwodu
  4. Niepełny wzwód: jak leczyć ten problem?

Zaburzenia erekcji u mężczyzn najczęściej dotyczą braku wzwodu, niepełnej erekcji czy zbyt krótkiego wzwodu uniemożliwiającego odbycie stosunku seksualnego, co nierzadko stawia w niekomfortowej sytuacji oboje partnerów. Jeśli taka sytuacja występuje jednorazowo, nie należy wpadać w panikę, natomiast jeśli zaczyna się powtarzać, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jak wygląda niepełny wzwód?

Niepełny wzwód jest schorzeniem, które może dotknąć mężczyzn w każdym wieku. Problemy ze sprawnością seksualną mogą przekładać się na pewność siebie, samoocenę czy zaburzenia natury psychicznej. Pełna erekcja umożliwia prawidłową penetrację i odbycie stosunku seksualnego. Zaburzenia erekcji mogą dotyczyć braku erekcji, niepełnego wzwodu, zbyt krótkiego wzwodu czy przedwczesnej erekcji.

Kup w aptece: Leki na potencję

Przyczyny niepełnego wzwodu

Osłabiony wzwód może mieć wiele przyczyn, które są związane z zaburzeniami fizycznymi lub psychicznymi. Problemy z niepełnym wzwodem mogą pogłębiać się wraz z wiekiem. Aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie, należy znaleźć przyczynę tej dolegliwości. Przyczyny zaburzeń wzwodu można podzielić na:

  • choroby endokrynologiczne, upośledzające prawidłowe działanie hormonów. Mogą one wpływać na sprawność seksualną, metabolizm czy nastrój. Do chorób zalicza się cukrzycę, choroby tarczycy;

  • czynniki związane z krążeniem krwi, a także choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia czy miażdżyca;

  • czynniki neurologiczne. Mogą one zwiększać problemy z osiągnięciem pełnego wzwodu. Do chorób, które mogą mieć na to wpływ, zalicza się chorobę Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane, padaczkę czy przebyty udar;

  • przyjmowanie niektórych leków, w szczególności beta-blokerów, diuretyków, leków stosowanych podczas chemioterapii, przeciwdepresyjnych, w tym inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny;

  • zaburzenia natury emocjonalnej. Do osiągnięcia pełnego wzwodu konieczne jest osiągnięcie podniecenia. Osoby, które mają problemy z emocjami, cierpią na lęki lub depresję, mogą mieć trudność z osiągnięciem erekcji.

Słaba erekcja lub brak możliwości utrzymania jej często są spowodowane nadużywaniem używek, jak narkotyki, alkohol czy papierosy. Zawarte w nich substancje obniżają przepływ krwi przez penisa, przez co ciężej osiągnąć wzwód.

U mężczyzn w każdym wieku problemy z niepełnym wzwodem mogą być spowodowane prowadzeniem zbyt stresującego trybu życia. Mogą być także związane z napięciem emocjonalnym. Ma ono wpływ na życie seksualne, gdyż może prowadzić do zaburzeń erekcji oraz przedwczesnego wytrysku. Z wiekiem obniża się libido u mężczyzn, co może również powodować trudności z osiągnięciem pełnego wzwodu.

Sprawdź także: Jak zwiększyć libido? Porady dla kobiet i mężczyzn

Powiązane produkty

Sposoby na poprawę niepełnego wzwodu

W sytuacji zaobserwowania pierwszych objawów niepełnego wzwodu warto wprowadzić kilka zmian do swojego codziennego życia. W pierwszej kolejności należy zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną. Mężczyźni borykający się z problemami z erekcją powinni zwiększyć aktywność fizyczną, która poprawia wygląd, kondycję i samopoczucie. Powinni również wprowadzić zmiany do diety. Unikać tłustych i przetworzonych potraw, a zwiększyć spożycie świeżych warzyw i owoców. Mężczyźni stosujący używki powinni je odstawić, zadbać o zdrowy sen oraz bardziej higieniczny tryb życia.

Sprawdź ofertę: Środki na zwiększenie libido

Jeśli niepełny wzwód pojawił się jednorazowo, nie jest to jeszcze powód do zmartwień, jednak warto przyjrzeć się swojemu życiu. W sytuacji, kiedy sytuacja pojawia się często, jest uciążliwa dla mężczyzny lub partnerki, należy zgłosić się do lekarza, który rozszerzy diagnostykę, aby znaleźć przyczynę i dobrać odpowiednie leczenie.

Przeczytaj również: Kim jest impotent? Jakie są objawy i sposoby leczenia impotencji?

Niepełny wzwód: jak leczyć ten problem?

Istnieje kilka metod leczenia niepełnego wzwodu. Aby móc wybrać najlepszy sposób na niepełny wzwód, ważne jest ustalenie przyczyny występowania tego schorzenia. W przypadku czynników związanych z psychiką do leczenia wykorzystuje się psychoterapię lub spotkania z seksuologiem. Mogą być one prowadzone indywidualnie lub w parze. Poprawa zaburzeń erekcji spowodowanych towarzyszącymi chorobami polega przede wszystkim na leczeniu wyjściowego zaburzenia. Jeśli osiągane efekty są niewystarczające, do terapii włącza się leki wspomagające osiągnięcie i utrzymanie pełnego wzwodu.

Sprawdź ofertę: Zdrowie intymne

W ostateczności, kiedy żadne leczenie nie przynosi pożądanych efektów, wdraża się leczenie chirurgiczne, które może polegać na zaimplementowaniu protezy prącia, a także na wykonaniu zabiegów w obrębie naczyń tętniczych.

Bardzo ważne podczas leczenia jest nastawienie mężczyzny. Uzyskanie wsparcia od partnerki może przynieść bardzo dobre efekty. Czasem wykorzystuje się także techniki psychologiczne mające na celu poprawę samopoczucia, samooceny i pewności siebie.

Dowiedz się więcej: Co to jest pierścień erekcyjny? Kto powinien go stosować?

Bibliografia

  1. A.Gryżewski, P. Pilarski, Sztuka obsługi penisa, Wydawnictwo Książkowe Agora, Warszawa 2018.

  2. Z. Lew-Starowicz, Kardioseksuologia, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2011.

  3. https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu: listopad 2021.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij