Impotencja: mężczyzna w białych spodniach trzymający banana
Seks i emocje Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 105305 razy

Kim jest impotent? Jakie są objawy i sposoby leczenia impotencji?

Impotencja, nazywana także niemocą płciową, to dysfunkcja seksualna, pojawiająca się u mężczyzn głównie po 50 roku życia. Obecnie zgodnie z zaleceniami Narodowych Instytutów Zdrowia i WHO zamiast o impotencji mówi się o zaburzeniach erekcji.

Spis treści


  1. Co to jest impotencja?
  2. Przyczyny zaburzeń erekcji
  3. Konsekwencje impotencji
  4. Sposoby leczenia impotencji
  5. Profilaktyka zaburzeń erekcji i działania ku polepszeniu zdrowia

Impotencja dotyka średnio 1 na 10 mężczyzn. Zdecydowanie najczęściej pojawia się u panów po 50 roku życia, a nawet jeszcze później. Warto jednak wiedzieć o tym, że zaburzenia erekcji mogą dotyczyć także młodych mężczyzn, nawet przed 20 lub 30 rokiem życia. Obecne badania wskazują na to, że po 40 roku życia nawet 50% panów zmaga się z impotencją.

Kup w aptece: Preparaty na potencję

Co to jest impotencja?

Impotencja to dysfunkcja seksualna, której głównym objawem jest brak wzwodu. Oznacza to, że mężczyzna mimo podniecenia seksualnego nie ma erekcji. Kim jest więc impotent? To osoba, która ma problemy ze wzwodem. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie termin „impotent” uznaje się za obraźliwy, a lekarze starają się go nie używać, aby nie zranić mężczyzny.

Sprawdź także: Czym jest erekcja, ile trwa i jak ją wydłużyć?

Przyczyny zaburzeń erekcji

Istnieje wiele przyczyn impotencji, przy czym część z nich jest organiczna, część hormonalna, a jeszcze inne powiązane są z psychiką i stresem. Można wyróżnić dwa główne rodzaje zaburzeń erekcji:

  • impotencja o podłożu organicznym, która może być związana z problemami z krążeniem, nadmiernym spożyciem alkoholu i innych używek, a także chorobami serca,

  • impotencja o podłożu psychicznym, związana z lękiem przed swoją seksualnością lub niepowodzeniem w trakcie czynności seksualnych, stresem, kompleksami, traumatycznymi zdarzeniami z przeszłości.

Do innych przyczyn impotencji można zakwalifikować:

  • obniżony poziom testosteronu,

  • urazy kręgosłupa, guzy mózgu,

  • cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę, inne choroby krążenia,

  • przyjmowanie przez długi czas leków przeciw nadciśnieniu i antydepresantów,

  • połączenie kilku z wyżej opisanych czynników.

Warto zaznaczyć, że czasami impotencja jest konsekwencją problemów seksuologicznych partnerki. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy kobieta cierpi na pochwicę lub dyspareunię, a więc każdy kontakt seksualny sprawia jej ból. W takim przypadku mężczyzna może reagować właśnie zaburzeniami erekcji.

Sprawdź także: Poznaj przyczyny niepełnego wzwodu. Dowiedz się, jak go leczyć.

Powiązane produkty

Konsekwencje impotencji

Niestety impotencja dostarcza mężczyźnie wiele trudności psychicznych. Przede wszystkim panowie mogą poczuć się „niemęscy”, a także obawiać się, czy partnerka będzie zadowolona z ich związku. Dodatkowo impotencja powoduje spadek libido oraz zaburzenia wytrysku, a więc wpływa na całe życie seksualne mężczyzny.

Sposoby leczenia impotencji

Bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza impotencji. Niestety panowie często wstydzą się powiedzieć o swoich problemach lekarzowi pierwszego kontaktu, który skierowałby ich na badania. Konieczne jest zbadanie poziomu testosteronu, glukozy, cholesterolu i prolaktyny. W ten sposób można ocenić, czy problemy są hormonalne, czy też innego rodzaju. Mężczyźni z zaburzeniami erekcji powinni udać się do urologa, który zleci odpowiednie badania i rozpocznie leczenie. W wielu przypadkach konieczna jest też konsultacja z neurologiem i internistą. W sytuacji, gdy problem jest psychiczny lub dotyczy samej relacji z partnerką, proponowane jest leczenie u seksuologa lub psychoterapia. Do najczęściej stosowanych sposobów leczenia należą:

  • farmakoterapia, stosowanie odpowiednich leków,

  • wizyty u seksuologa lub psychoterapeuty,

  • wstrzyknięcia preparatów do ciał jamistych,

  • podawanie androgenów, czyli preparatów hormonalnych,

  • leczenie chirurgiczne, w tym na przykład chirurgia naczyniowa i proteza penisa,

  • leczenie za pomocą specjalnych urządzeń próżniowych, na przykład z pompką.

Bardzo rzadko stosowane są przeszczepy członka lub operacje na prąciu – takie zabiegi są wykorzystywane tylko w niezwykłych przypadkach.

Sprawdź ofertę: Leki na układ płciowy

Profilaktyka zaburzeń erekcji i działania ku polepszeniu zdrowia

Mężczyźni z zaburzeniami erekcji lub ci, którzy obawiają się tego zaburzenia, powinni dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Szczególne znaczenie ma uprawianie aktywności fizycznej, odpowiednia dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia. Ważne jest także unikanie używek, w tym alkoholu, papierosów, narkotyków. Dodatkowo istotne okazuje się dbanie o świetną relację w związku. W sytuacji, gdy problemy pojawiają się także u partnerki, warto rozważyć wspólną terapię u psychoterapeuty lub seksuologa. W większości przypadków impotencję można dosyć szybko i skutecznie wyleczyć. Wystarczą tylko odpowiednio dobrane leki, zmiana stylu życia oraz psychoterapia. W niektórych sytuacjach konieczne są drobne zabiegi. Warto pamiętać także o tym, aby lekarze i partnerka nie używali raczej słowa „impotent” wobec mężczyzny, ponieważ jest ono bardzo negatywnie nacechowane, wywołuje wiele nieprzyjemnych skojarzeń.

Sprawdź ofertę: Lubrykanty

Bibliografia

  1. Z. Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, „Seksuologia Polska” nr 3, 2005.

  2. J. Oettingen, Propozycja postępowania terapeutycznego w przypadku zaburzeń erekcji. Podejście poznawczo-behawioralne, „Psychoterapia” nr 2, 2014.

  3. M. Sawka, Neurogenne przyczyny zaburzeń erekcji, „Seksuologia Polska” nr 2, 2004.

  4. J. Woroń, E. Kostka-Trąbka, Zaburzenia erekcji jako wynik niepożądanego działania leków, „Seksuologia Polska” nr 3, 2005.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij