kalendarz na różowym tle z zaznaczoną w czerwonym kole datą owulacji. na kalendarzu leży różowa kokarda i czerwony pisak
Seks i emocje Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1931 razy

Jak można wyznaczyć dni płodne?

Cykl miesięczny u każdej kobiety może być innej długości. Mają na to wpływ stres, infekcje czy zaburzenia hormonalne. Jedną z metod pomagających w zajściu w ciążę jest prowadzenie kalendarza dni płodnych, pomocnego podczas określenia najodpowiedniejszego momentu na zapłodnienie. Poznaj naturalne metody ustalania płodności.

Spis treści


  1. Co to jest cykl menstruacyjny?
  2. Jak można obliczyć dni płodne?
  3. Kalkulator dni płodnych – na czym polega?
  4. Jakie są metody obliczania dni płodnych?

Podczas starania się o dziecko pomocne może być ustalenie dni płodnych. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest kalkulator dni płodnych. W wyznaczaniu poszczególnych dni cyklu menstruacyjnego pomagają także inne metody, takie jak termiczna, obserwacja śluzu lub łączona. Każda z nich wymaga od kobiety systematyczności i obserwowania swojego ciała.

Kup w aptece: Testy owulacyjne

Co to jest cykl menstruacyjny?

Dni płodne to moment, kiedy kobieta ma największą szansę na zajście w ciążę. Bardzo często zależą one od długości cyklu menstruacyjnego. Rozpoczyna się on wraz z pierwszym dniem miesiączki i trwa do dnia poprzedzającego kolejne krwawienie. Za regularny cykl uznaje się taki, gdy pomiędzy kolejnymi cyklami różnica między wystąpieniem pierwszego krwawienia nie przekracza 8 dni. Średnia długość trwania cyklu menstruacyjnego wynosi 28 dni. Wiele kobiet ma trudności z ustaleniem dni płodnych, w szczególności jeśli występują u nich zaburzenia miesiączkowania. Różne czynniki mogą go wydłużyć lub skrócić.

Przeczytaj również: Pierwsza miesiączka - wiek, objawy, czas trwania. Czego się spodziewać?

Jak można obliczyć dni płodne?

Ustalenie dni płodnych jest pomocne podczas starania się o dziecko. Zakładając, że cykl trwa 28 dni, najlepszy okres na zapłodnienie wyznaczymy pomiędzy 10. a 18. dniem. W tym czasie zwiększa się szansa na zajście w ciążę. Najodpowiedniejszym dniem jest owulacja, która przypada na środek cyklu, czyli 14. dnia. Do zapłodnienia może dojść także dzień przed nią. Powszechnie dostępne są testy owulacyjne do domowego użytku, które wykrywają w moczu wzrost stężenia hormonu luteinizującego, którego nagły wzrost występuje tuż przed owulacją.

W ustaleniu dni płodnych pomocne jest prowadzenie kalendarzyka. Sprawdzi się on nie tylko podczas planowania ciąży, ale także w celu ustalenia fazy cyklu. Ważne jest oznaczanie początku i końca krwawienia, dni płodnych oraz wszelkich dolegliwości, które mogą się pojawić. Stany zapalne, gorączka czy stres wpływają na skrócenie bądź wydłużenie cyklu. Kalendarz dni płodnych lepiej sprawdza się podczas planowania poczęcia niż jako sposób na zapobieganie mu.

Przeczytaj więcej: Czy można opóźnić okres? 

Powiązane produkty

Kalkulator dni płodnych – na czym polega?

Kalkulator dni płodnych pozwala na ustalenie idealnego momentu na poczęcie. Wymaga jednak systematyczności i obserwacji ciała. Zasada działania kalkulatora i kalendarza dni płodnych jest taka sama i polega na notowaniu terminów miesiączek. Po upływie kilku cykli można oszacować, jakiej są one długości. Samo notowanie dni występowania krwawienia można rozszerzyć o mierzenie temperatury, najlepiej zaraz po przebudzeniu się. Temperatura w pierwszej fazie cyklu zazwyczaj wynosi około 36,6 stopni C. Podczas owulacji może spadać nawet o 0,5 stopnia, aby w drugiej połowie cyklu wzrosnąć. Dokładny sposób prowadzenia kalendarza dni płodnych pomoże w planowaniu potomstwa. Dzięki niemu z łatwością określimy fazy, które występują podczas cyklu miesięcznego.

Do faz zaliczają się:

  • faza niepłodności względnej – rozpoczyna się pierwszego dnia cyklu, czyli w momencie wystąpienia krwawienia. Jest to czas, kiedy komórka jajowa dojrzewa, aby przygotować się do zapłodnienia. Kobieta potencjalnie nie powinna zajść w ciążę, jednak w przypadku krótszych cykli nie można tego wykluczyć. W tej fazie występuje niewiele lepkiego śluzu;

  • faza płodna – rozpoczyna się około 3 dni przed owulacją i może trwać jeszcze 2 dni po jej zakończeniu. W tych dniach szansa na zapłodnienie jest większa. W przypadku jego braku komórka obumiera. Podczas fazy płodnej śluz jest przezroczysty i bardziej ciągliwy. Jego objętość jest większa niż w pierwszej fazie;

  • faza niepłodności bezwzględnej – przygotowuje organizm kobiety na nadejście menstruacji. Śluzu jest niewiele, może być on w kolorze mlecznobiałym.

Umiejętność rozpoznawania faz na podstawie śluzu, pojawiających się dolegliwości czy temperatury ciała ułatwia prowadzenie kalendarza dni płodnych.

Jakie są metody obliczania dni płodnych?

Prowadzenie kalendarza dni płodnych to niejedyny naturalny sposób antykoncepcji. Sprawdza się on u kobiet, które mają regularne cykle i obserwują swój organizm od dłuższego czasu. Jedną z metod jest tzw. metoda Holta, polegająca na codziennym mierzeniu temperatury ciała. Pomiary najlepiej wykonywać rano, zaraz po przebudzeniu, codziennie o zbliżonej porze. Wyniki powinno się zapisywać w notesie, aby w łatwy sposób móc je porównać do wcześniejszych. Podczas owulacji następuje gwałtowny wzrost temperatury, dlatego jest to dobry moment na staranie się o dziecko.

Kolejna metoda polega na obserwacji śluzu. Różni się on w poszczególnych fazach cyklu. Początkowo jest go niewiele, w okolicach owulacji staje się rozciągliwy i obfity, a przed krwawieniem gęstnieje i bieleje. Śluz należy obserwować codziennie, oceniając jego kolor oraz konsystencję.

Najdokładniejszą metodą na obliczenie dni płodnych jest połączenie obu sposobów. Poza mierzeniem temperatury oraz obserwacją śluzu należy zwrócić uwagę na cały organizm. W czasie okołoowulacyjnym może pojawić się ból podbrzusza, często zlokalizowany po jednej stronie. Wiele kobiet odczuwa wtedy zwiększone libido. Na kilka dni przed wystąpieniem krwawienia często pojawia się obrzmienie piersi, zatrzymuje się woda w organizmie, a nastrój jest zmienny.

Warto wiedzieć: Antykoncepcja hormonalna - skutki uboczne krótko- i długotrwałe

Bibliografia

  1. D. Shoupe, Antykoncepcja, tłum. M. Rudzińska, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013.

  2. E. Siwik, Z.L. Starowicz, Antykoncepcja: planowanie rodziny u progu XXI w., Wydawnictwo EMMM-Press, Warszawa 2003.

  3. M. Zimoń, M. Zimoń, Płodność: powrót do źródeł, Wydawnictwo Inspiracje, Bielsko-Biała 2012.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij