miesiączkująca kobieta
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 26132 razy

Czy można opóźnić okres? Bezpieczne metody przesunięcia miesiączki

Miesiączka może popsuć ci plany? Okres da się przesunąć o kilka dni. Nie można tego zrobić domowymi sposobami. Najlepiej jest zgłosić się odpowiednio wcześniej do ginekologa.

Spis treści


  1. Czy można opóźnić okres?
  2. Opóźnienie okresu domowymi sposobami
  3. Farmakologiczne sposoby na przesunięcie okresu

Przed tobą ważny dzień, a właśnie wtedy wypada okres? Każda kobieta przynajmniej raz w życiu zastanawiała się, czy da się przesunąć okres. Jest to możliwe. W tym celu nie warto jednak eksperymentować samodzielnie. Lepiej zgłosić się wcześniej do ginekologa. Opóźnienie okresu polega na podaniu środków hormonalnych. Zabiegu nie można jednak powtarzać zbyt często.

Kup w aptece: Podpaski

Czy można opóźnić okres?

Opóźnienie cyklu miesiączkowego jest możliwe, jednak proces nie jest prosty i może być przeprowadzony tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zbyt częsty zabieg prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Poważną konsekwencją celowego opóźniania okresu jest całkowite rozregulowanie cyklu miesiączkowego, co skutkuje koniecznością podjęcia leczenia. Niezbędna jest wizyta u ginekologa, gdyż tabletki na przesunięcie okresu dostępne są tylko na receptę. Proces opóźnienia okresu pod kontrolą lekarza nie zagraża zdrowiu i nie powoduje wystąpienia poważnych skutków ubocznych. U niektórych kobiet po przyjęciu leków mogą pojawić się niewielkie plamienia.

Przeczytaj również: Tabletki antykoncepcyjne - działanie i bezpieczeństwo stosowania

Opóźnienie okresu domowymi sposobami

Nie jest możliwe przesunięcie miesiączki domowymi sposobami. Chociaż wiele kobiet podtrzymuje teorię, jakoby pomocna w opóźnianiu okresu była spożywana w dużych ilościach witamina C lub aspiryna, ginekolodzy podważają skuteczność tej metody. Cykl miesiączkowy uregulowany jest hormonami żeńskimi. Witamina C lub aspiryna nie mają żadnego wpływu na funkcjonowanie układu hormonalnego, tym bardziej na przebieg cyklu. Ponadto przyjmowane w nadmiarze środki farmakologiczne mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, np. częste przyjmowanie w nadmiarze witaminy C prowadzi m.in. do kamicy nerkowej. Opóźnienie okresu nie jest również możliwe przez intensywne ćwiczenia fizyczne, picie czerwonego wina, picie ziół lub kawy.

Przeczytaj również: Bóle menstruacyjne. Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

Powiązane produkty

Farmakologiczne sposoby na przesunięcie okresu

Najskuteczniejszym sposobem na przesunięcie okresu jest podanie pacjentce środków hormonalnych, np. tabletek lub plastrów antykoncepcyjnych. Wizyta u ginekologa powinna się odbyć minimum miesiąc przed niechcianą miesiączką. W jaki sposób tabletki hormonalne opóźniają okres? Zawarte w nich hormony wpływają na cykl miesiączkowy, m.in. hamując owulację. Zatem przyjęcie środków antykoncepcyjnych przesunie menstruację o tyle dni, ile trwa dawkowanie leków. Kobiety, które na stałe przyjmują tabletki antykoncepcyjne i chcą opóźnić okres, nie robią przerwy na krwawienie, a po skończeniu jednego blistra, od razu muszą zacząć drugą partię tabletek.

Warto wiedzieć: Jak wyznaczyć dni płodne?

Dawkowanie środków hormonalnych dobierane jest indywidualnie do stanu zdrowia pacjentki. Bardzo dużo czynników wpływa na to, jaki rodzaj tabletek można podać kobiecie, a także jak długo będzie mogła je przyjmować. Istnieje ponadto szereg przeciwwskazań do przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Dlatego branie tabletek hormonalnych na własną rękę jest nieodpowiedzialne, gdyż może prowadzić do wielu groźnych powikłań. Jeśli pacjentka źle reaguje na tabletki antykoncepcyjne lub istnieją bezwzględne przeciwwskazania do ich podania, wówczas lekarz może przepisać inne środki hormonalne, zawierające syntetyczne hormony. W przypadku istnienia wielu przeciwwskazań do przyjęcia hormonów przez pacjentkę lekarz może odmówić przepisania środków na przesunięcie okresu.

Sprawdź ofertę: Tampony

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. M. Jurczyk, A. Borawska, Ocena wpływu wysiłku fizycznego na zaburzenia cyklu menstruacyjnego u sportsmenek i pozostałych kobiet, „Ginekologia Praktyczna” 2010, nr 1.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij