Wózek sklepowy wraz z akcesoriami wykorzystywanymi podczas miesiączki: tamponami, podpaskami, tabletkami oraz kubeczkiem menstruacyjnym.
Mama i dziecko Katarzyna Banaszczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 39388 razy

Pierwsza miesiączka – wiek, objawy, czas trwania. Czego się spodziewać?

Pierwsza miesiączka to niezwykle ważny moment w życiu kobiety, zarówno pod względem somatycznym, jak i psychologicznym. Kiedy występuje pierwsza miesiączka? Jakie objawy mogą wiązać się z tym momentem? Jak przygotować się na pierwszą miesiączkę? Dowiedzmy się więcej na ten ważny temat. 

Spis treści:


  1. Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka? Wiek menarche
  2. Jak wygląda pierwszy okres? Objawy pierwszego okresu
  3. Ile trwa pierwszy okres?
  4. Czy pierwsze miesiączki są nieregularne?
  5. Zestaw na pierwszą miesiączkę - jak się przygotować?
  6. Pierwsze podpaski dla dziewczynki

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka? Wiek menarche 

W warunkach prawidłowych pierwsza miesiączka (określana w medycynie słowem menarche) pojawia się u dziewcząt w wieku między 9. a 16. rokiem życia. Jeżeli pierwsza miesiączka nie pojawia się do 16 roku życia to mówimy wówczas o opóźnionym dojrzewaniu płciowym. Wystąpienie menarche jest objawem pełnej dojrzałości płciowej. Zgodnie z danymi statystycznymi około połowa dziewczynek w populacji afroamerykańskiej miesiączkuje po raz pierwszy średnio w wieku 12,06 roku, z kolei u dziewcząt pochodzenia latynoskiego wiek ten to 12,25 roku, a u dziewcząt rasy białej - 12,55 roku (średni wiek menarche). Co niezwykle ciekawe, zauważono, że w poprzednim wieku (około 100 lat temu) pierwsza miesiączka występowała istotnie później, a jej średni wiek wynosił około 16 lat. Można więc powiedzieć, że z czasem dochodzi do wcześniejszego pojawienia się pierwszej miesiączki i pełnej dojrzałości płciowej u kobiet.  

Przeczytaj: Menstruacja, miesiączka okres –  jak przebiega?

Jak wygląda pierwszy okres? Objawy pierwszego okresu 

Objawy związane z wystąpieniem menarche są dość typowe, jak w każdym przypadku. Zastanawiamy się czasami, czy pierwszy okres boli. Niestety w większości przypadków pacjentki zgłaszają bóle menstruacyjne. Podczas pierwszej miesiączki mogą pojawić się: 

  • bolesne skurcze menstruacyjne, 

  • nudności, wymioty, 

  • ból zlokalizowany w okolicy krzyżowo-lędźwiowej,  

  • biegunka, bóle mięśniowe, 

  • zaburzenia nastroju. 

Należy tutaj podkreślić, że bolesne miesiączkowanie nie jest tak do końca normą. Jeżeli ból trwa jeden-dwa dni i mija po przyjęciu dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych (na przykład ibuprofenu) to można uznać to za wariant normy. Jednak bardzo bolesne miesiączki powinny zdecydowanie skłonic kobietę do wizyty u ginekologa, ponieważ mogą one świadczyć na przykład o endometriozie, czy mięśniakach macicy. Uciążliwe dolegliwości bólowe wymagają badania ginekologicznego i poszukiwania ich przyczyny. 

Sprawdź oferty: Leki na ból miesiączkowy

Czy pierwszy okres jest obfity? 

To kolejna kwestia, która jest dość indywidualna. Pierwsze miesiączki mogą być bardziej obfite, ale nie jest to regułą. Powtarzające się, obfite miesiączki są nie tylko przyczyną dużego dyskomfortu dla kobiety, ale również mogą prowadzić do niedokrwistości, którą w wynikach laboratoryjnych widzimy jako obniżenie stężenia hemoglobiny (aby zdiagnozować niedokrwistość należy wykonać badanie morfologii krwi obwodowej - jest to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych). W przypadku obfitych miesiączek u nastolatek warto odwiedzić lekarza, gdyż mogą one wynikać na przykład z zaburzeń krzepnięcia krwi, które można zdiagnozować z wykorzystaniem odpowiednich badań.

Sprawdź ofertę: Witaminy i minerały dla dzieci

Powiązane produkty

Ile trwa pierwszy okres? 

Zgodnie z danymi medycznymi, prawidłowe krwawienia miesiączkowe trwają od 3 do 7 dni. Ile trwa pierwsza miesiączka? To kwestia bardzo indywidualna. Początkowe miesiączki mogą nieco odbiegać od opisywanego, prawidłowego czasu ich trwania, jednak z wiekiem dochodzi do ich normalizacji. Wynika to z nieuregulowanej jeszcze gospodarki hormonalnej.

Sprawdź ofertę: Beta glukan dla dzieci

Czy pierwsze miesiączki są nieregularne? 

Jak wygląda pierwszy okres? Należy mieć świadomość, że pierwsze miesiączki mogą być nieregularne i nie jest to powód do zmartwień. Przerwy pomiędzy krwawieniami miesiączkowymi mogą wynosić 21–45 dni w czasie pierwszego roku od menarche. Nieregularność wynika w tym przypadku z jeszcze nieuporządkowanego wydzielania hormonów przez gruczoły - jajniki, przysadkę mózgową oraz podwzgórze. Stabilizacja wydzielania hormonów osi podwzgórze-przysadka mózgowa-jajniki zachodzi nawet przez kilka lat od pierwszej miesiączki.  

Zestaw na pierwszą miesiączkę - jak się przygotować? 

Pierwsza miesiączka to dla każdej dziewczynki duże przeżycie, dlatego zdecydowanie warto porozmawiać o tym wcześniej. Tutaj dużą rolę odgrywają rodzice, ale i szkoła, w której uczy się dziecko. Świadomość, czym jest miesiączka, jak wygląda i czego można się spodziewać zdecydowanie sprawi, że menarche będzie łatwiejsze. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że od początku każda kobieta może używać zarówno podpasek, tamponów, jak i kubeczków menstruacyjnych (nawet ta która jeszcze nie współżyła!). Jednak zdecydowanie najłatwiejszą opcją na pierwszą miesiączkę będą podpaski.  

Pierwsze podpaski dla dziewczynki 

Na półkach sklepowych mamy do dyspozycji wiele rodzajów podpasek. Nic więc dziwnego, że trudno zdecydować się na jeden konkretny typ. Jednak na początku zdecydowanie lepiej jest wybrać tak zwany rodzaj normal. Takie podpaski mają standardową chłonność i  posiadają skrzydełka, co sprawia, że lepiej trzymają się na bieliźnie. Pierwszy kontakt z podpaskami zweryfikuje, czy zaistnieje potrzeba większej lub mniejszej chłonności.  

Warto zdecydowanie wcześniej zakupić podpaski i stworzyć dla dziewczynki tak zwany zestaw ratunkowy, który powinna zabierać do szkoły, czy na wyjazdy. Powinno się w nim znajdować kilka podpasek, a także tabletki przeciwbólowe (może to być popularny paracetamol, czy ibuprofen, najlepiej taki, który był już stosowany w przeszłości). Oczywiście, nie trzeba przypominać, że rozmowa o menarche powinna odbyć się odpowiednio wcześnie. Dzięki temu, kiedy pierwsza miesiączka się pojawi, dziewczynka będzie już wiedzieć co robić.

Pierwszy okres to naprawdę ważne wydarzenie, dlatego warto wspierać swoje dziecko i nie pozwolić, by było zaskoczone nową sytuacją. Odpowiednie przygotowanie do menarche sprawi, że zaoszczędzimy sobie, jak dziecku dodatkowego stresu. 

Warto wiedzieć: Jak używać tamponów?

Bibliografia

Darcie M. Takemoto, Meera S. Beharry, Co jest normą? Dokładna i efektywna ocena miesiączkowania, 2015; 44 (9): e213–e217, 

Violetta Skrzypulec-Plinta, Pierwsze cykle menstruacyjne, Lekarze odpowiadają na Wasze pytania - Medycyna Praktyczna. [dostęp online], 

G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia tom 1-2, PZWL, Warszawa 2015, wyd.1. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij