Kobieta trzymająca za sznurek tampon na różowym tle.
Zdrowie i uroda Matylda Forszpaniak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 46189 razy

Jak używać tamponów – jakie wybrać, jak je aplikować, czy są bezpieczne?

Według statystyk, kobiety stanowią ponad 51% ludności Polski. Mimo tego zagadnienia takie jak menstruacja i okres nadal bywają postrzegane jako temat tabu. Z tego powodu wiele –  padających w domu lub w trakcie edukacji – pytań ze strony młodych kobiet pozostaje bez odpowiedzi. Dlatego ten artykuł przybliża jeden z tematów menstruacyjnych: tampony. 

Spis treści:


  1. Rodzaje i rozmiary tamponów – jaki wybrać?
  2. Jak zaaplikować tampon?
  3. Jak założyć tampon pierwszy raz?
  4. Jak wyjąć tampon?
  5. Co ile zmieniać tampon?
  6. Czy tampony są bezpieczne?
  7. Tampony a dziewictwo
  8. Tampony – warto wiedzieć

Rodzaje i rozmiary tamponów – jaki wybrać? 

Szukając odpowiednich dla siebie tamponów, kobieta musi rozważyć wiele opcji. Na początku pojawia się pierwszy podział produktów: 

  • tampony z aplikatorem, 

  • tradycyjne tampony bez aplikatora. 

Następny podział zawiera rozmiar tamponu oraz jego chłonność i tak wyróżnia się: 

  • mini, czyli najmniejsze i najmniej chłonne,  

  • normalne/regularne, 

  • super, czyli bardziej chłonne, 

  • super plus, czyli te o największym rozmiarze i najbardziej chłonne.  

Dodatkowo można wyróżnić tampony ze skrzydełkami, tampony ekologiczne, na noc, a także bez sznureczka. 

Przeczytaj: Menstruacja, miesiączka okres –  jak przebiega?

Przy wyborze odpowiedniego produktu, należy uwzględnić: 

  • wiek i rozmiary ciała, 

  • intensywność krwawienia, 

  • inne czynniki, takie jak dziewictwo, przebyte porody i ciąże. 

Jak zaaplikować tampon?  

Najważniejsze, by na początku pamiętać o higienie! Umycie rąk przed aplikacją tamponu jest niezbędne. 

  1. Po zadbaniu o higienę rąk, należy odpakować tampon z plastikowej folijki i rozciągnąć sznureczek, znajdujący się na końcu tamponu. 

  2. Przybranie wygodnej i swobodnej pozycji bardzo ułatwi aplikację. Można umieścić jedną nogę wyżej, na przykład na ramie wanny, można też ukucnąć. 

  3. Palcem wskazującym, umieszczonym na końcu ze sznureczkiem, wsuwa się tampon powoli do pochwy.  

Jeśli po zmianie pozycji na stojącą tampon jest odczuwalny, można poprawić jego umiejscowienie, wprowadzając go bardziej pod kątem.  

Jak głęboko włożyć tampon? Czy można włożyć go za głęboko? 

Anatomicznym ograniczeniem jest szyjka macicy, będąca granicą pomiędzy pochwą a macicą, a jej kanał jest tak mały, że tampon nie jest w stanie dostać się przez niego do macicy. Oznacza to, że sytuacja, w której tampon znajdzie się w macicy jest nierealna,  przez co można go swobodnie włożyć na tyle głęboko, by jego noszenie było komfortowe i nieodczuwalne. 

Jak włożyć tampon z aplikatorem? 

Aplikacja takiego produktu dla wielu kobiet może być jeszcze prostsza.  

Aplikator zbudowany jest z dwóch rurek – jedna znajduje się w drugiej – które przed aplikacją należy rozsunąć do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. 

Następnie rozłożony aplikator umieszcza się u wejścia do pochwy i poprzez naciskanie tłoka, jedna z rurek wprowadza tampon z drugiej rurki do pochwy. 

Powiązane produkty

Jak założyć tampon pierwszy raz?  

Pierwsza aplikacja tamponu nie różni się od tej opisanej powyżej. Tampony dla początkujących, a szczególnie dla dziewic, to najczęściej te w rozmiarze mini. Ich rozmiar minimalizuje dyskomfort. 

Najlepiej zadbać o komfortowe warunki oraz wprowadzać tampon powoli i bez pośpiechu. 

Niektóre z kobiet martwią się o to, jak włożyć tampon, aby uniknąć bólu. Tymczasem podczas prawidłowej aplikacji nie powinno się odczuwać się bólu. Ważne, by dostosować się do naturalnego ułożenia pochwy i nie wprowadzać tamponu na siłę. Stres również może wpływać na spięcie mięśni pochwy i utrudniać aplikację.

Przeczytaj: Pierwsza miesiączka – wiek, objawy, czas trwania

Jak wyjąć tampon? 

Zużyty tampon wystarczy pociągnąć za przymocowany do niego sznureczek i powoli wysunąć z pochwy. Zawinięty tampon, na przykład w papier toaletowy, wyrzuca się do kosza z odpadami zmieszanymi. 

Co ile zmieniać tampon? 

Zgodnie z ulotkami informacyjnymi załączonymi do każdego opakowania tamponów, maksymalny czas użytkowania jednego tamponu to 8 godzin, jednakże zalecany czas to 3-8 godzin. 

Zbyt długie stosowanie jednego tamponu może skutkować jego przeciekaniem lub w poważniejszych sytuacjach infekcjami intymnymi, a nawet zespołem wstrząsu toksycznego, dlatego tak ważne jest odpowiednie ich stosowanie. 

Czy tampony są bezpieczne?  

Bardzo często kobiety głośno mówią o swoich obawach związanych ze stosowaniem tamponów; najczęstszymi są wstrząs toksyczny od tamponów lub toksyczne zakażenie krwi.  

Faktycznie do czasu, gdy tampony były bielone chlorem, takie ryzyko było większe niż w przypadku stosowania podpasek. Związki chemiczne podczas wielogodzinnego kontaktu z błoną śluzową pochwy, przenikały do organizmu. 

Aktualnie tampony nie są już w taki sposób bielone, a przypadki toksycznego zakażenia krwi lub wstrząsu występują w tej samej częstotliwości, co przy innych środkach higienicznych, czyli coraz rzadziej. 

Tampony a dziewictwo  

Tampony można stosować już od pierwszej miesiączki, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to „Od jakiego wieku można używać tamponów?”. 

Na początku zaleca się stosowanie tamponów w najmniejszym rozmiarze, czyli mini. 

Ważnym aspektem jest również strach wielu młodych kobiet o to, że tampon może przebić błonę dziewiczą. Dużo zależy od jej budowy. Wyróżniamy błony cienkie i elastyczne lub grubsze i sztywne. Warto także mieć na uwadze, że błony dziewicze rzadko są w pełni zrośnięte i zazwyczaj występują w nich otwory, które mogą być pierścieniowate, półksiężycowate, strzępiaste, czy też sitowate. 

Stąd rzadko zdarza się, że tampon naruszy (nie przebije!) błonę dziewiczą, ale może się to zdarzyć przy zbyt szybkiej i gwałtownej aplikacji. 

Należy pamiętać również, że utrata dziewictwa wiąże się z odbyciem pierwszego stosunku seksualnego, a nie stanem błony dziewiczej.  

Tampony – warto wiedzieć 

Czy można korzystać z toalety z tamponem?  

By odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw uświadomić sobie, że wejście do pochwy oraz ujście cewki moczowej u kobiet są dwoma oddzielnymi miejscami. Dlatego przy padającym pytaniu, czy można oddawać mocz z tamponem, odpowiedź brzmi „tak”. 

Czy można spać z tamponem? 

Tak. Tampony na noc są produktami bardziej chłonnymi, przez co mają też zwykle większe rozmiary. Nie są one jednak konieczne i można używać takiego samego rodzaju tamponów, jak w trakcie dnia. 

Najważniejszym aspektem jest konieczność wymiany tamponu po maksymalnie 8 godzinach jego użytkowania. Jeśli sen będzie trwał dłużej, warto rozważyć inne formy zabezpieczenia, jak chociażby podpaski. 

Czy można włożyć tampon przed okresem? 

Stosowanie tamponów, gdy krwawienie jest minimalne, może skutkować suchością, podrażnieniem i ostatecznie zwiększać ryzyko rozwoju zakażeń. W przypadku plamień najlepiej stosować wkładki higieniczne. 

Czy można pływać z tamponem? 

Tampony na basen to po prostu zwykłe tampony stosowane na co dzień. Aby zachować higienę na basenie w trakcie menstruacji należy wymienić tampon przed oraz bezpośrednio po pływaniu. 

Czy sznurek od tamponu może się urwać? 

Takie przypadki zdarzają się niezmiernie rzadko, ale jednak się zdarzają. Nie jest to powód do paniki, ponieważ kobieca pochwa ma średnio 8 cm i nie jest możliwe, by tampon w niej „zaginął”.  

W przypadku urwania się sznureczka, wystarczy delikatnie palcem wyjąć tampon z pochwy. 

Czy tampony można wrzucać do toalety? 

Jest to praktyka częsta, jednakże niewskazana. Zużyte tampony należy zawinąć na przykład w papier i wyrzucić do pojemnika na śmieci zmieszane. Tak samo jak innych środków higieny osobistej, tak również tamponów nie powinno się spłukiwać w toalecie.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij