Kobieta trzymająca w rękach kalendarz z zaznaczonymi datami.
Mama i dziecko Jolanta Rusin
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 42217 razy

Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy, ile trwa, jak przebiega?

Pierwsza miesiączka po porodzie często jest wyczekiwana przez kobiety – oznacza, że organizm wraca do funkcjonowania sprzed ciąży, a one same z powrotem mogą kontrolować swoją płodność i decydować, czy chcą zajść w kolejną ciążę, czy też nie. Jednak wiele z nich, szczególnie po pierwszym porodzie, zastanawia się, kiedy miesiączka nastąpi i jak będzie wyglądać? Czy będzie inna niż przed porodem? 

Spis treści:


  1. Kiedy wraca okres po porodzie przy karmieniu piersią?
  2. Kiedy wraca okres po porodzie - karmienie butelką?
  3. Pierwsza miesiączka po porodzie naturalnym i po cesarce – czy są różnice?
  4. Pierwszy okres po porodzie – jak wygląda?
  5. Nieregularny okres po porodzie – czy to norma?
  6. Ile trwa pierwszy okres po porodzie?
  7. Brak okresu po porodzie a płodność – czy można zajść wtedy w kolejną ciążę?

Kiedy wraca okres po porodzie przy karmieniu piersią? 

Powrót miesiączkowania po porodzie przy karmieniu piersią zwykle następuje później, niż w przypadku kobiet niekarmiących. Hormony wydzielane w czasie karmienia, głównie prolaktyna, skutecznie hamują działanie osi podwzgórze – przysadka - jajniki, odpowiedzialnych za cykl miesiączkowy. 

Jeśli kobieta karmi piersią, okres może dostać nawet po 6-10 miesiącach po narodzinach dziecka. Warto pamiętać, że miesiączkowanie i powrót płodności po porodzie to cecha indywidualna.  

Przeczytaj: Menstruacja, miesiączka okres –  jak przebiega?

Kiedy wraca okres po porodzie - karmienie butelką? 

Gdy kobieta nie karmi piersią, sytuacja jest zgoła inna niż w przypadku matki karmiącej naturalnie. Brak prolaktyny powoduje, że oś przysadka – podwzgórze – jajniki podejmuje pracę już w 4-8 tygodniu po porodzie, po takim czasie statystycznie kobieta może spodziewać się owulacji.  

Okres połogu, trwający umownie 6 tygodni, uznawany jest za czas, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do cofania się zmian ciążowych. Po wygojeniu się ran poporodowych i ustaniu odchodów połogowych, czyli wydzielin z dróg rodnych towarzyszących właśnie gojeniu się tych ran, może wystąpić krwawienie.  

Sprawdź oferty: Leki na ból miesiączkowy

Powiązane produkty

Pierwsza miesiączka po porodzie naturalnym i po cesarce – czy są różnice? 

Nie ma znaczących różnic pomiędzy miesiączką po cięciu cesarskim i po porodzie naturalnym, jeśli chodzi o czas trwania okresu czy jego obfitość. Obie występują po połogu, który jednakowo trwa około 6 tygodniu. Charakter miesiączek zależy od organizmu kobiety. 

Przeczytaj: Połóg po cięciu cesarskim

Pierwszy okres po porodzie – jak wygląda? 

Pierwszy okres po porodzie nie różni się niczym od zwykłej menstruacji. Zdarza się, że kobiety po porodach mają okres obfitszy lub bardziej skąpy niż przed ciążą. Czasami odczuwają dolegliwości bólowe, ale zdarza się, że miesiączka przebiega praktycznie bezboleśnie. Ważne jest, aby nie mylić miesiączki z odchodami połogowymi. Dopiero w momencie wygojenia się ran w obrębie macicy i pochwy może dojść do krwawienia miesiączkowego.

Sprawdź oferty: Higiena intymna

Nieregularny okres po porodzie – czy to norma? 

Tak, nieregularny okres zdarza się wielu kobietom po porodzie. Jest to związane z tym, że początek macierzyństwa to dla kobiet nie tylko huśtawka hormonalna, ale czas, kiedy są niewyspane i zmęczone. Karmienie piersią również wpływa na pojawienie się miesiączki. To wszystko wpływa na regularność cykli.  

Jeśli kobieta przed porodem nie miesiączkowała regularnie, jest ryzyko, że to się dalej utrzyma. Warto jednak nieregularne miesiączki po porodzie skonsultować z lekarzem, który oceni czy to fizjologia i organizm po pewnym czasie zacznie funkcjonować w systematycznych cyklach, czy to już objaw patologii. 

Ile trwa pierwszy okres po porodzie? 

Trudno określić, ile trwa pierwszy okres po porodzie, gdyż jest to zależne od organizmu danej kobiety. U niektórych z nich okres będzie trwał np. trzy dni, u innych siedem. Nie należy się tym martwić. W sytuacji, gdy okres znacząco się przedłuża lub jest tak obfity, że kobieta się źle czuje – konieczna jest konsultacja z ginekologiem. 

Brak okresu po porodzie a płodność – czy można zajść wtedy w kolejną ciążę? 

Jeśli kobieta nie ma okresu po porodzie, nie ma gwarancji, że nie jest właśnie w trakcie cyklu owulacyjnego. Bardzo dużo zależy od tego, czy karmi piersią, czy też nie. 

Kobiety niekarmiące około 3 tygodnie po porodzie mogą uznać za niepłodne. Gonadotropina kosmówkowa, która występuje u ciężarnych, po porodzie utrzymuje się do 16 dni, wyłączając czynność jajników na około 3-4 tygodnie. Należy pamiętać, że to wartości uśrednione. 

Owulacja następuje wtedy około 4-8 tygodnia po porodzie i jest to czas, kiedy kobieta może zajść w ciążę. 

Kobiety karmiące piersią, dzięki systematycznemu podnoszeniu poziomu prolaktyny podczas pojedynczych aktów karmienia, są w stanie przesunąć czas owulacji, jednak nie można tego precyzyjnie określić.  

Dodatkowo pierwsze miesiączki przy utrzymaniu karmienia naturalnego zwykle pozostają bezowulacyjne. Niepłodność laktacyjna, uznawana za metodę regulacji poczęć, może być uznawana za skuteczną, jedynie w przypadku praktycznie wyłącznego karmienia piersią na żądanie, jeśli nie minęło jeszcze 6 miesięcy od porodu oraz matka nie dostała miesiączki przez pierwsze 56 dni od narodzin dziecka. Tylko spełnienie tych trzech warunków może pozwalać sądzić, że nie występuje owulacja. Należy jednak pamiętać, że niepłodność laktacyjna nie jest 100% metodą antykoncepcyjną.

Bibliografia

Czerwińska-Osipiak A.: „Czynniki determinujące funkcjonowanie kobiet w okresie połogu”, Rozprawa doktorska, Gdańsk, 2016. 

Sipiński A., Kazimierczak M.: „Ocena zachowań seksualnych kobiet karmiących”, Seksuologia Polska, 2005, 3, 2, 52-59. 

Nehring–Gugulska M., Pietkiewicz A., Żukowska–Rubik M.: „Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy”, Kraków, 2017. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij