Kalendarz z zaznaczonym dniem owulacji. Niebieski misiu oraz różowe buciki leżące na stole.
Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 14879 razy

Jak rozpoznać owulację? Ból owulacyjny i inne objawy

Owulacja to jeden z kluczowych etapów cyklu miesiączkowego kobiety. Przyjęło się, że występujące wtedy dni płodne przebiegają u kobiet bez specyficznych objawów. Nie jest to jednak prawda! Wiele kobiet odczuwa objawy owulacji, takie jak ból podbrzusza, tkliwość piersi czy plamienie. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy to zagadnienie oraz podpowiadamy, w jaki sposób poradzić sobie z nieprzyjemnymi oznakami owulacji. 

Spis treści:


  1. Czym jest owulacja i kiedy występuje?
  2. Czym charakteryzuje się ból owulacyjny?
  3. Występowanie charakterystycznych objawów w dzień owulacji
  4. Sposoby łagodzenia bólu owulacyjnego i innych objawów owulacji
  5. Jak sprawdzić, czy faktycznie doszło do owulacji?

Czym jest owulacja i kiedy występuje? 

Owulacja, nazywana także jajeczkowaniem, to fizjologiczny proces, który polega na pęknięciu pęcherzyka dominującego w jajniku i uwolnienia dojrzałej komórki jajowej do światła jajowodu. Sama owulacja trwa od 12 do 24 godzin i jest to czas, w którym potencjalnie może dojść do zapłodnienia.  

Proces owulacji jest kontrolowany przez zmieniające się stężenia hormonów gonadotropowych ‒ lutropiny (LH) i folikulotropiny (FSH). U zdrowej kobiety do owulacji zwykle dochodzi w połowie cyklu. W przypadku gdy trwa on 28 dni, owulacja przypadnie na 14. dzień, licząc od pierwszego dnia krwawienia miesięcznego. 

Kup a aptece: Testy owulacyjne

Czym charakteryzuje się ból owulacyjny? 

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów owulacji jest ból owulacyjny. Szacuje się, że występuje on u około 40% kobiet w wieku rozrodczym. Zwykle odczuwany jest jako ból po lewej lub prawej stronie podbrzusza. Lokalizacja bólu owulacyjnego odpowiada jajnikowi, w którym w danym miesiącu dojrzewa pęcherzyk dominujący. W rzadkich przypadkach ból owulacyjny może wystąpić obustronnie. Jest to objawem podwójnej owulacji, czyli dojrzewania pęcherzyka w każdym z jajników w trakcie jednego cyklu miesiączkowego. 

Przeczytaj: Ból jajnika? Jak się objawia i o o czym świadczy?

Intensywność bólu owulacyjnego jest zmienna osobniczo. Niektóre kobiety odczuwają go jako drobny dyskomfort, z kolei u innych jest on wyjątkowo silny. Czasami może też promieniować w kierunku pleców lub miednicy. Zróżnicowany jest także okres trwania bólu owulacyjnego. Zwykle przemija on samoistnie w ciągu 3–12 godzin, jednak w skrajnych przypadkach może trwać nawet 2–3 dni. 

Czy wiesz, że…. 

Istnieje szereg schorzeń, których objawy mogą być mylnie wzięte za ból związany z owulacją. W przypadku wystąpienia bólu po raz pierwszy, zwłaszcza intensywnego, warto wykonać specjalistyczną diagnostykę w kierunku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, ciąży pozamacicznej czy torbieli jajnika.

Powiązane produkty

Występowanie charakterystycznych objawów w dzień owulacji 

Warto mieć na uwadze, że ból owulacyjny nie jest jedynym objawem owulacji. Do jej oznak zalicza się najczęściej: 

  • nieznaczny wzrost temperatury ciała – od 0,2 do 0,5 °C; 

  • występowanie śluzu owulacyjnego, czyli przejrzystego, rozciągliwego i lepkiego śluzu, który przypomina białko jaja kurzego; 

  • zwiększoną wrażliwość lub bolesność piersi i brodawek sutkowych; 

  • plamienie lub niewielkie upławy zabarwione na brązowo; 

  • ból głowy. 

Bardzo często wymienia się także objawy psychiczne owulacji, do których należą przede wszystkim zmiany libido. W tym czasie popęd płciowy kobiety ulega zwiększeniu, a w jej zachowaniu można niekiedy zaobserwować wysoką pewność siebie. Niestety, nie zawsze jest to przyjemny okres. Niewielki odsetek kobiet skarży się również na tak nietypowe objawy owulacji, jak zmęczenie, rozdrażnienie czy wahania nastroju. 

Przeczytaj: Wszystko na temat macicy

Sposoby łagodzenia bólu owulacyjnego i innych objawów owulacji 

Jeśli ból owulacyjny mija samoistnie w ciągu kilku godzin, a jego intensywność nie wpływa na jakość życia kobiety, wystarczy po prostu poczekać. Niekiedy jednak dolegliwości znacząco pogarszają samopoczucie i właśnie wtedy warto sięgnąć po sposoby na ich uśmierzenie. Jak złagodzić ból owulacyjny? Specjaliści wskazują na skuteczność prostych, domowych metod, takich jak rozgrzewająca kąpiel lub przyłożenie ciepłego termoforu do podbrzusza. W przypadku niepowodzenia można doraźnie sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, ibuprofen czy naproksen. 

Warto podkreślić, że nieprzyjemne dolegliwości związane z owulacją nie wystąpią, gdy nie dojdzie do tego procesu. Nie powinien zatem dziwić brak objawów owulacji po zapłodnieniu, a także w okresie menopauzy. Co ciekawe, objawy owulacji podczas karmienia piersią występują dość często, ponieważ zdecydowana większość kobiet odzyskuje płodność po porodzie jeszcze w okresie laktacji. 

Do owulacji nie dojdzie także w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej. To właśnie to rozwiązanie jest polecane kobietom, u których oznaki owulacji są mocno natężone i znacznie wpływają na ich codzienne samopoczucie. 

Przeczytaj: Bolesne miesiączki

Jak sprawdzić, czy faktycznie doszło do owulacji? 

Kontrola owulacji jest ważna przede wszystkim dla kobiet, które planują zajście w ciążę, mają problemy z płodnością lub zdecydowały się na naturalne formy antykoncepcji. Jak upewnić się, że doszło do jajeczkowania? Najbardziej pewnym rozwiązaniem jest wizyta u ginekologa. Widoczne na USG objawy owulacji pozwalają jednoznacznie potwierdzić, że rzeczywiście doszło do pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej. 

Istnieją również domowe metody monitorowania cyklu miesięcznego i owulacji. W sprzedaży dostępne są testy owulacyjne, które pomagają w określaniu dni płodnych kobiety. Jednorazowe testy wykrywają stężenie hormonu LH w próbce moczu, z kolei wielorazowe umożliwiają obserwację zmian śliny lub śluzu szyjkowego pod wpływem estrogenów. Alternatywą są komputery cyklu owulacyjnego, które wyliczają dni płodne głównie na podstawie temperatury ciała. 

Bibliografia

Holesh JE, Bass AN, Lord M. Physiology, Ovulation. [Updated 2022 May 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441996/. 

Brott NR, Le JK. Mittelschmerz. [Updated 2022 May 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549822/. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij