Lekarz ginekolog pokazujący długopisem na plastikowym modelu zbliżenia narządów płciowych.
Mama i dziecko Aleksandra Czerwińska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 24372 razy

Pochwa po porodzie – czego się spodziewać?

Pochwa jako ostatni odcinek kanału rodnego wydaje dziecko na świat. Mimo swoich niewielkich rozmiarów rozciąga się i pozwala dziecku przecisnąć się poza organizm matki. Pochwa jest przystosowana do takiego wysiłku. Jednak wiele ciężarnych obawia się o uszkodzenia pochwy przy porodzie i oto, jakie zmiany zajdą w pochwie po tym, jak dziecko przyjdzie na świat. Sprawdź, czego można się spodziewać. 

Spis treści:


  1. Co się dzieje z pochwą podczas porodu
  2. Czy pochwa po porodzie wraca do normy?
  3. Możliwe trudności poporodowe – jak sobie z nimi radzić?

Co się dzieje z pochwą podczas porodu 

W czasie porodu dochodzi do naturalnego rozciągnięcia tkanek miękkich w wyniku przeciskania się dziecka przez kanał rodny. Pochwa jest ostatnim odcinkiem kanału rodnego na drodze dziecka do pojawienia się na świecie. Na rozluźnienie się tkanek miękkich w czasie ciąży i porodu znaczny wpływ ma hormon – relaksyna.  Już podczas ciąży ściany pochwy stają się bardziej ukrwione i zwiększają swoją rozciągliwość. Dodatkowo zwłaszcza pod koniec ciąży pojawia się duża ilość wodnistej wydzieliny, która podczas porodu sprawi, że dziecku będzie łatwiej prześlizgnąć się przez pochwę. Te naturalne mechanizmy pozwalają kobiecie na bezpieczny poród, często bez urazów pochwy i krocza.   

Warto wiedzieć: Poród naturalny, fazy porodu, przebieg

Czy pochwa po porodzie wraca do normy? 

Pochwa po porodzie wraca do normy zwykle podczas trwania okresu połogu – czyli ok. 8 tygodni.  Na to, kiedy pochwa wróci do normy po porodzie siłami natury ma wpływ wiele czynników. Między innymi w jaki sposób przebiegał poród, jakie duże urodziło się dziecko, czy wcześniej kobieta przygotowywała się do porodu (masaż krocza, ćwiczenia mięśni dna miednicy), ale także uwarunkowania genetyczne. Im większa świadomość porodu i lepsze przygotowanie tym większe szanse na to, że pochwa po porodzie szybko wróci do normy.  

Sprawdź oferty: Akcesoria dla mam

Powiązane produkty

Możliwe trudności poporodowe – jak sobie z nimi radzić? 

Wiele przyszłych mam boi się tego, co nastąpi po narodzinach dziecka. W szczególności obawiają się zmian dotyczących nieodwracalnych zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety po porodzie, ale również przeróżnych dolegliwości mogących zmieniać życie intymne. Oto najczęstsze pytania, wątpliwości i problemy.

Suchość pochwy po porodzie

Suchość pochwy po porodzie jest stanem fizjologicznym, na który wpływ mają hormony. Po porodzie spada poziom estrogenów. Na suchość pochwy po porodzie częściej skarżyć się będą kobiety karmiące piersią. U kobiet karmiących piersią poziom estrogenów jest niższy niż u tych, które karmią swoje dzieci mlekiem modyfikowanym. Nie jest to jednak powód do zaprzestania karmienia piersią.  

Na suchość pochwy skuteczne są globulki z kwasem hialuronowym, które nie tylko ułatwiają regeneracje śluzówki pochwy, ale także wpływają na satysfakcję seksualną, obniżają ból w czasie stosunku oraz częściowo chronią przed zakażeniem. Oprócz globulek dostępne są na rynku także żele z kwasem hialuronowym i kwasem mlekowym, który również korzystnie wpływa na odbudowę śluzówki pochwy i jej regenerację po porodzie. U kobiet, które odczuwają suchość pochwy często zauważa się także objaw swędzenia lub pieczenia pochwy. Jest ono wynikiem jej niedostatecznego nawilżenia lub podrażnienia suchej pochwy np. podczas stosunku.  

Warto wiedzieć: Jakie są objawy zapalenia pochwy?

Luźna pochwa po porodzie 

Luźna pochwa po porodzie jest zjawiskiem normalnym i może zdarzyć się tak, że nie wróci w pełni do stanu sprzed ciąży i porodu. Zwykle nie wpływa to na satysfakcję z życia seksualnego. Natomiast w przypadku spadku satysfakcji i dyskomfortu podczas stosunku, zaleca się terapię z fizjoterapeutą uroginekologicznym bądź plastykę pochwy, która będzie miała na celu obkurczenie jej ścian. Korekta pochwy – waginoplastyka – polega na uelastycznieniu ścian pochwy i zmniejszeniu jej szerokości. Poprawiają się nie tylko walory estetyczne, ale zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji intymnych i znika dyskomfort. 

Obniżenie ścian pochwy po porodzie 

Obniżenie ściany pochwy po porodzie jest częstą dolegliwością. Najczęściej dotyczy kobiet, które rodziły siłami natury, ale może także zdarzyć się u kobiety po cięciu cesarskim. Na obniżenie ścian pochwy wpływa zwiotczenie mięśni dna miednicy. Obniżenie ścian pochwy często dotyczy kobiet, które rodziły kilkakrotnie lub II okres porodu (parcie) były wydłużone, a także gdy doszło do porodu dużego dziecka.  

Na obniżenie ścian pochwy znaczący wpływ ma przygotowanie się do porodu w trakcie ciąży i ćwiczenie mięśni dna miednicy. Ta dolegliwość wiąże się często z przejściowym nietrzymaniem moczu po porodzie (podczas kichnięcia, kaszlnięcia, śmiechu). Bardzo ważna jest zatem kontrola stanu mięśni dna miednicy po porodzie, a czasami w celu przywrócenia ich odpowiedniej funkcji ich terapia pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego.  

Ból pochwy po porodzie 

Ból pochwy po porodzie zwykle towarzyszy kobietom w pierwszych dniach połogu. To, czy kobieta odczuwa ból po porodzie jest zależne od jego przebiegu, czy doszło do urazów tkanek miękkich, pęknięcia śluzówki pochwy, pęknięcia czy nacięcia krocza. Jeżeli ból pochwy po porodzie utrzymuje się powyżej 2 tygodni należy skonsultować to z lekarzem ginekologiem i wdrożyć odpowiednie leczenie.  

W pierwszych tygodniach od powodu pojawiają się odchody połogowe, odchody połogowe jest to wydzielina, początkowo krwista, z miejsca oddzielenia się łożyska od macicy. Ich zapach jest lekko słodkawy, ale przy prawidłowej pielęgnacji i częstej wymianie wkładek nie jest on intensywny, ani nieprzyjemny. Jeżeli pojawi się intensywny zapach z pochwy, często mdły i cuchnący świadczyć to może o zakażeniu połogowym i należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa.  

Przeczytaj więcej na temat: Ból pochwy

Zrosty w pochwie po porodzie 

Zrosty w pochwie po porodzie pojawiają się niezwykle rzadko i wynikają z wielu urazów pochwy po porodzie (pęknięć, otarć). Pęknięcia i otarcia, które goją się samoistnie mogą zagoić się w nieprawidłowy sposób i dochodzi wtedy do pojawienia się zrostów np. w przedsionku pochwy. Pojawienie się zrostów może przyczyniać się także do częstszego wystąpienia infekcji pochwy po porodzie. Jeżeli takie zrosty się pojawią i uniemożliwiają bądź utrudniają stosunek płciowy, a także powodują nawracające infekcje warto rozważyć operację plastyki pochwy, która przywróci jej odpowiednią funkcję.  

W przypadku nacięcia lub pęknięcia krocza zakładane są szwy – najczęściej są to szwy rozpuszczalne, które powinny rozpuścić się ok 2-3 tygodnie od porodu. Często na początku odpadają końcówki szwów, co jest zjawiskiem naturalnym. Czasami jednak jest konieczność założenia szwów w pochwie, jeśli doszło do większego urazu lub pęknięcia śluzówki pochwy. Wówczas szwy są niewidoczne i znajdują się głębiej. W tym przypadku szwy w pochwie również są rozpuszczalne i po pewnym czasie dojdzie do ich całkowitego rozpuszczenia. Jeżeli jednak kobieta odczuwa dyskomfort lub nie jest pewna, że szwy się rozpuściły należy udać się na kontrolę do swojej położnej środowiskowej lub lekarza ginekologa.  


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij