Plastry antykoncepcyjne – co warto o nich wiedzieć?
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4504 razy

Plastry antykoncepcyjne – co warto o nich wiedzieć?

Plastry antykoncepcyjne to jedna z bardziej komfortowych w użytkowaniu metod zapobiegania ciąży dla kobiet. W zależności od rodzaju nakleja się je na skórę na różny czas. Ze względu na istotę działania, jaką jest uwalnianie odpowiednich hormonów, nie są one przeznaczone dla wszystkich.

Spis treści


  1. Jak działają plastry antykoncepcyjne?
  2. Gdzie przyklejać plastry antykoncepcyjne?
  3. Jak stosować plastry antykoncepcyjne?
  4. Plastry antykoncepcyjne – skutki uboczne

Plastry antykoncepcyjne mogą wpływać na samopoczucie kobiety i powodować szereg skutków ubocznych. Wśród licznych wymienia się nadmierną tkliwość piersi, ogólne rozdrażnienie, migreny, a nawet wzrost masy ciała. Nie obciążają one jednak przewodu pokarmowego, czego nie można powiedzieć o tabletkach.

Przeczytaj także: Wszystko o antykoncepcji ‒ metody, skuteczność, cena

JAK DZIAŁAJĄ PLASTRY ANTYKONCEPCYJNE?

 

Plastry antykoncepcyjne to transdermalny system zapobiegania ciąży, opierający się o uwalnianie syntetycznych hormonów – będących odpowiednikami naturalnych żeńskich hormonów płciowych – przez skórę do organizmu kobiety. Istotą działania tego typu antykoncepcji jest przede wszystkim blokowanie procesu owulacji, czyli uwalniania dojrzałej komórki jajowej. Do tego dochodzi zmiana gęstości śluzu szyjkowego, która znacznie utrudnia przemieszczanie się plemników w drogach rodnych. Zawarte w plastrach hormony wpływają też na funkcjonowanie i grubość błony śluzowej endometrium, aby uniemożliwiać implantację zarodka. 

Kup w aptece: Środki antykoncepcyjne 

Ze względu na skład wyróżnia się kilka rodzajów plastrów antykoncepcyjnych. Jednym z nich jest system zawierający dwa hormony stanowiące odpowiednik estrogenu i progesteronu. Dostępne są także produkty z połączeniem ich pochodnych, np. etynyloestradiolu oraz norelgestrominu. Podawanie hormonów taką metodą wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi w porównaniu do innych. Plastry antykoncepcyjne, w przeciwieństwie do tabletek, odciążają układ pokarmowy i nie nasilają dolegliwości powstałych w efekcie wchłaniania się substancji czynnych w żołądku. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko nieprzyjemnych powikłań, takich jak nudności, czy wymioty. Poza tym plastry przyklejane są na okres zwykle 7. dni, co ogranicza prawdopodobieństwo pominięcia dawki do minimum. Czy plastry antykoncepcyjne są na receptę? Podobnie jak inne formy terapii hormonalnej, przylepce te można otrzymać wyłącznie na zlecenie ginekologa.

Przeczytaj również: Tabletki antykoncepcyjne - działanie i bezpieczeństwo stosowania

Gdzie przyklejać plastry antykoncepcyjne?

 

Plastry antykoncepcyjne zawsze należy przyklejać na czystą, suchą, zdrową i nieowłosioną skórę. Najbardziej odpowiednie miejsca na ich umieszczenie to górna część ramienia lub pleców, udo, pośladek lub brzuch. Plastra nie wolno przyklejać w okolice piersi. Równie ważna co lokalizacja przylepca jest technika jego zakładania. Zarówno brzegi, jak i środkowa część produktu powinny mocno i dokładnie przylegać do ciała. Aby uzyskać taki efekt, to podczas usuwania tworzywa zabezpieczającego plaster od strony klejącej dobrze jest jednocześnie i bez pośpiechu rozpocząć umieszczanie go na skórze. W ten sposób można obniżyć ryzyko zapowietrzenia produktu od spodniej strony. Po zabiegu warto docisnąć brzegi plastra. 

W trakcie użytkowania poleca się kontrolować przyczepność produktu, zwłaszcza podczas czynności takich jak kąpiel czy ćwiczenia fizyczne. Natomiast w trakcie jego wymiany dobrze jest przykleić nowy plaster w innym miejscu, aby uniknąć odparzeń lub innych reakcji alergicznych.

 

Powiązane produkty

JAK STOSOWAĆ PLASTRY ANTYKONCEPCYJNE?

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych jest proste i nie powinno przysparzać żadnych problemów. Działanie hormonów utrzymuje się w większości dostępnych produktów do 7 dni, czyli tak długo, jak plaster powinien zostać na skórze. Po tym czasie trzeba go wymienić na nowy. Zabieg należy wykonywać zawsze w tym samym dniu tygodnia o stałej porze. Po zastosowaniu 3 kolejnych plastrów antykoncepcyjnych trzeba zrobić tygodniową przerwę w terapii, podczas której dojdzie do krwawienia. Kiedy minie 7 dni od zdjęcia ostatniego plastra, należy przykleić nowy, bez względu na to, czy miesiączka ustąpiła, czy nie. Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych w ten sposób zapewnia skuteczną ochronę przed ciążą przez cały cykl. Zakładanie pierwszego przylepca powinno odbyć się w pierwszym dniu miesiączki.

PLASTRY ANTYKONCEPCYJNE – SKUTKI UBOCZNE

Plastry antykoncepcyjne, mimo że zapewniają możliwość świadomej kontroli płodności, mogą powodować efekty uboczne. Dlatego też nie każda kobieta może z nich korzystać. Jednym z powszechnych problemów wpływających na skuteczność antykoncepcyjną jest odklejenie się plastra. Poza tym często doświadczanym stanem są bóle głowy, nudności i tkliwość piersi. Objawy te mogą być związane z dostawaniem się do organizmu różnej dawki hormonów ze względu na transdermalny charakter terapii; w odróżnieniu od tabletek, które zapewniają zawsze stałą, niezmienną porcję hormonów. Niektóre użytkowniczki mogą skarżyć się także na bóle brzucha i wzdęcia, migreny, zawroty głowy czy zmiany obfitości miesiączki. Mogą pojawić się również: trądzik, wahania nastroju, wzrost masy ciała, uczucie zmęczenia czy miejscowe reakcje skórne w okolicy plastra. Dolegliwości tego typu zwykle mają łagodny charakter i nie utrzymują się przez cały okres trwania terapii. Jednak poza doraźnymi nieprzyjemnościami plastry antykoncepcyjne mogą sprzyjać też przewlekłym problemom zdrowotnym. Jednym z nich jest choroba zakrzepowo-zatorowa.

Sprawdź także: Jakie mogą być skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?

Bibliografia

  1. R. Dębski, Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży, “Ginekologia Polska” 2007, nr 78. 

  2. Hormonalna terapia zastępcza, red. P. Skałba, PZWL, Warszawa 2005.

  3. Szkodliwość doustnej antykoncepcji hormonalnej, red. D.Ł. Jarczewska, MediPage, Warszawa 2015.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij