Jakie ćwiczenia na mięśnie Kegla mogą wykonywać mężczyźni?
Dieta i sport Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 38692 razy

Jakie ćwiczenia na mięśnie Kegla mogą wykonywać mężczyźni?

Regularne ćwiczenia mięśni Kegla mogą pomóc mężczyznom uporać się z nietrzymaniem moczu, a także wzmocnić erekcję i poprawić życie seksualne. Są łatwe i szybkie w wykonaniu, nie trzeba mieć żadnych przyrządów. Polegają na zaciskaniu i rozluźnieniu mięśni znajdujących się pomiędzy moszną a odbytem. Można je wykonywać w dowolnym miejscu, o dowolnej porze.

Spis treści


  1. Gdzie znajdują się mięśnie Kegla u mężczyzn?
  2. Jakie ćwiczenia mięśni Kegla polecane są dla mężczyzn?
  3. Jakie są efekty ćwiczeń?

Niewielu mężczyzn wie o posiadaniu mięśni Kegla. Tymczasem ich regularne ćwiczenie może pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Wystarczy kilka razy dziennie po kilka sekund napinać i rozluźniać mięśnie dna miednicy. Takie ćwiczenia pomagają w wydłużeniu stosunków i utrzymaniu erekcji, a także sprawdzą się u mężczyzn, którzy cierpią na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu czy stolca.

Kup w aptece: Leki bez recepty układ moczowy i płciowy

Gdzie znajdują się mięśnie Kegla u mężczyzn?

Ćwiczenia na mięśnie Kegla najczęściej kojarzą się z kobietami po porodzie. Jednak te niewielkie mięśnie mają również mężczyźni i powinni je regularnie ćwiczyć. Mięśnie Kegla nazywane są mięśniami dna miednicy, umiejscowione są między kością ogonową i łonową. U mężczyzn są zlokalizowane pomiędzy zewnętrznymi narządami płciowymi a odbytem. Można je wyczuć palcem, dotykając okolicy między moszną a odbytem. Słabe mięśnie mogą mieć wpływ na problemy z osiągnięciem erekcji. O mięśnie Kegla powinni zadbać przede wszystkim panowie, którzy mają usuniętą prostatę, problemy z pęcherzem, chorują na cukrzycę lub ich mięśnie dna miednicy są osłabione.

Warto wiedzieć: Jakie ćwiczenia rozciągające można wykonywać w domu?

Jakie ćwiczenia mięśni Kegla polecane są dla mężczyzn?

Ćwiczenia mięśni Kegla przeznaczone dla mężczyzn nie różnią się od tych wykonywanych przez kobiety. Aby ułatwić sobie zobrazowanie treningu, panowie podczas oddawania moczu powinni przerwać jego strumień. W ten sposób napinają mięśnie Kegla. Mięśnie powinny być naprzemiennie napinane i rozluźniane. Ułatwia to odpowiedni oddech z równomiernym wdechem przy napinaniu i wydechem przy rozluźnianiu. Ćwiczenie to można wykonywać w dowolnej chwili czy pozycji, ponieważ nie jest ono zauważalne dla nikogo z zewnątrz.

Sprawdź także: Jak ćwiczyć mięśnie kegla, brzucha i innych okolic w bezpieczny sposób?

Napięcie mięśni Kegla powinno trwać około 10 sekund, po czym następuje rozluźnienie. To ćwiczenie należy powtarzać 3–4 razy dziennie po 10 serii. Po konsultacji lekarskiej, w przypadku braku przeciwwskazań, mężczyzna może skorzystać z elektrostymulatora, który pomoże w codziennym treningu.

Elektrostymulator jest urządzeniem łatwym w obsłudze. Pomaga wzmacniać mięśnie kegla, a przez to wspiera leczenie nietrzymania moczu, stolca oraz łagodzi dolegliwości bólowe, które mogą pojawić się w okolicy krocza. Działanie urządzenia polega na wysyłaniu impulsów prądowych do mięśni dna miednicy, bardzo podobnie jak w przypadku funkcjonowania naturalnych bodźców nerwowych. Urządzenie jest przeznaczone dla mężczyzn, którzy cierpią na nietrzymanie moczu wysiłkowe, nadreaktywny pęcherz, mają trudności z nietrzymaniem stolca, są po zabiegach prostatektomii czy chcą utrzymać mięśnie dna miednicy w dobrej formie. Należy zaznaczyć, że nie każdy jednak może z takiego urządzenia skorzystać. Przeciwwskazaniami są m.in. wszczepiony rozrusznik serca, padaczka, dlatego przed użyciem elektrostymulatora należy skonsultować się z lekarzem.

Podczas wykonywania ćwiczeń warto nauczyć się prawidłowego oddychania, ponieważ może być ono pomocne podczas zaciskania i rozluźniania mięśni. Warto także znaleźć dla siebie najwygodniejszą pozycję, gdyż ćwiczenia mięśni Kegla można wykonywać zarówno na leżąco, jak i na stojąco.

Wskazaniami do ćwiczenia mięśni Kegla są:

  • sytuacje, kiedy oddawanie moczu nie odbywa się jednym ciągłym strumieniem a kilkoma przerywanymi,

  • kapanie z cewki po oddaniu moczu,

  • nietrzymanie moczu,

  • problemy z utrzymaniem erekcji.

W przypadku zaburzeń erekcji i problemów z oddawaniem moczu w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również: Jakie ćwiczenia należy wykonywać na mięśnie brzucha?

Powiązane produkty

Jakie są efekty ćwiczeń?

W każdym rodzaju ćwiczeń efekty są widoczne przy wykonywaniu ich systematycznie. Pierwsze rezultaty mogą się pojawić już po upływie kilku tygodni. Zauważalnym efektem ćwiczeń jest możliwość kontrolowania erekcji. Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają mężczyznom w wydłużeniu stosunku, zwiększają przyjemność z niego, a także ułatwiają kontrolowanie przedwczesnego wytrysku.

Sprawdź ofertę: Leki na potencję

Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na prostatę, nawet po jej operacji. Dobrze także działają na częstotliwość oddawania moczu. Wykonując napięcie i rozluźnienie mięśni, można wydłużyć sobie odstępy między korzystaniem z toalety, a także pomóc w sytuacji nietrzymania moczu lub stolca.

Bibliografia

  1. A. Suchińska, K. Kucab-Klich, Stabilizacja centralna w zespołach bólowych kręgosłupa lędźwiowego: strategie terapii w ujęciu treningu mięśni dna miednicy, „Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja”, 2015, nr 57, s. 46–53.

  2. Trening dna miednicy dla mężczyzn: zmniejszanie i przezwyciężanie nietrzymania moczu oraz zaburzeń erekcji, red. Edward Saulicz, U. Michaelis, tłum. M. Saulicz, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2018.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij