Mężczyzna w białej koszulce trzymający w palcach prezerwatywę.
Zdrowie i uroda Katarzyna Wieczorek-Szukała
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 12389 razy

Jak używać prezerwatyw? Rozmiary, rodzaje, poprawne zakładanie

Prezerwatywy to jeden ze sposobów tzw. mechanicznej antykoncepcji. Ich zadaniem jest stworzenie fizycznej bariery, która zatrzymuje plemniki w drodze do komórki jajowej i zabezpiecza przed niechcianą ciążą. Obecnie prezerwatywy są najłatwiejszym, a także wysoce skutecznym i powszechnie dostępnym sposobem regulacji poczęć, jak również urozmaicenia życia seksualnego. Jakie rodzaje prezerwatyw oferują producenci i jaka jest ich skuteczność? 

Spis treści:


  1. Rodzaje prezerwatyw
  2. Rozmiary prezerwatyw – jak dobrać odpowiedni?
  3. Czy prezerwatywy są skuteczne?
  4. Jak rozpoznać pękniętą prezerwatywę?

Rodzaje prezerwatyw 

Producenci specjalizujący się w produkcji środków do antykoncepcji mechanicznej oferują wiele rodzajów kondomów. Ich koszt zwykle waha się w okolicach 2-3 zł za sztukę w sprzedaży internetowej, przy czym większość producentów sprzedaje kondomy w multipakach, czyli opakowaniach zawierających kilka lub kilkanaście sztuk. 

Każdy z kondomów jest zbudowany w taki sam sposób i składa się z syntetycznego okrycia zakończonego pojemniczkiem na nasienie umieszczonym na końcu prezerwatywy. 

Przeczytaj: Wszystko o antykoncepcji, rodzaje, skuteczność, cena

Prezerwatywy lateksowe 

Najprostsze prezerwatywy wykonane są z syntetycznego lateksu. Wytwarza się go na drodze polimeryzacji emulsyjnej wybranych monomerów, a następnie poprzez zatężenie. Prezerwatywy lateksowe wyróżniają się niską ceną, ale mogą wywoływać uczulenie i reakcję zbliżoną do alergicznej. Uczulenie na lateks zwykle objawia się pieczeniem i swędzeniem oraz wysypką. 

Sprawdź oferty: Antykoncepcja i sex

Prezerwatywy bez lateksu 

Osoby uczulone na lateks mogą korzystać z prezerwatyw wykonanych z silikonu lub poliuretanu. Są one nieco droższe, ale nie wywołują odpowiedzi ze strony układu immunologicznego. Materiał, z którego są wykonywane prezerwatywy bezlateksowe, jest również bardziej wytrzymały od klasycznego lateksu. 

Prezerwatywy z wypustkami 

Prezerwatywy z wypustkami lub prążkowane służą zwiększeniu doznań podczas stosunku u jednego lub obojga partnerów. Wypustki mają na celu dodatkowo stymulować łechtaczkę lub ujście pochwy. Prążki rozmieszczone są zwykle na całej długości prezerwatywy, wypustki zaś mogą być ulokowane wyłącznie na końcu kondoma, a także po jego bokach. Wysokość wypustek waha się od 1 do nawet 3 milimetrów w zależności od modelu i producenta. 

Warto pamiętać, że skuteczność prezerwatyw z wypustkami w dużej mierze zależy od pozycji przyjętej przez partnerów podczas stosunku. 

Prezerwatywy smakowe 

Prezerwatywy smakowe (alternatywnie również zapachowe) zostały stworzone z myślą o wzbogaceniu życia seksualnego partnerów o seks oralny, polegający na pieszczeniu narządów płciowych partnera za pomocą języka i ust. Korzystanie z prezerwatywy skutecznie chroni m.in. przed przekazaniem partnerowi wirusa opryszczki. 

Prezerwatywy nawilżające 

Prezerwatywy nawilżające pokryte są od zewnętrznej strony warstwą lubrykantu, który ułatwia penetrację w przypadku niewystarczającego nawilżenia pochwy. Należy podkreślić, że przyczyn suchości pochwy może być wiele, a wymienia się wśród nich m.in. spadek poziomu estrogenów, następujący wraz z wiekiem, infekcję bakteryjną, grzybiczą lub ciążę. 

Prezerwatywy przedłużające stosunek 

Prezerwatywy przedłużające stosunek pokryte są od środka preparatem znieczulającym (najczęściej lidokainą), który zmniejsza pobudliwość członka. 

Wśród innych prezerwatyw można wymienić m.in. kondomy chłodzące i rozgrzewające. 

Rozmiary prezerwatyw – jak dobrać odpowiedni? 

Rozmiar prezerwatywy powinien być dopasowany do wymiarów członka w stanie wzwodu. Średnica kondomów waha się od 47 do niemal 70 mm, ale producenci zwykle posługują się swoimi oznaczeniami rozmiaru oznaczając swoje produkty, np. S, M, L, XL, co odnosi się zarówno do długości, jak i średnicy przyrodzenia. Kondom nie powinien być zbyt ciasny, ponieważ wywoła wówczas uczucie dyskomfortu. Z kolei za luźny może zsunąć się podczas stosunku i nie spełni swojej roli. 

Powiązane produkty

Czy prezerwatywy są skuteczne? 

Wskaźnik Pearla w przypadku prezerwatyw wynosi od 3 do 7. Oznacza to, że w ciągu jednego roku stosowania danej metody antykoncepcji w ciążę zaszło między 3 a 7 kobiet. Oczywiście metoda pomiaru zakłada stosowanie prezerwatyw zgodnie z zaleceniami producenta.

Przeczytaj: Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Jak rozpoznać pękniętą prezerwatywę? 

Pękniętą prezerwatywę stosunkowo łatwo rozpoznać. Mężczyźni powinni wyczuć, że ich penis dotyka bezpośrednio ścian pochwy. Z kolei kobiety najczęściej zgłaszają spotęgowanie doznań, ponieważ stosunek bez zabezpieczeń jest silniej stymulujący. Jak rozpoznać pękniętą prezerwatywę przed stosunkiem? Wystarczy sprawdzić, czy prawidłowo przylega ona do członka. 

Czy prezerwatywa chroni przed HIV i chorobami wenerycznymi? 

Prezerwatywa, która została prawidłowo użyta, od początku do końca stosunku chroni przed zarażeniem wirusem HIV oraz chorobami wenerycznymi. Należy jednak pamiętać, że wiele patogenów przenosi się również w inny sposób aniżeli drogą płciową. 

Wiele osób ma wątpliwości, czy prezerwatywa chroni przed grzybicą. Z pewnością zwiększa ona ochronę partnerów i minimalizuje ryzyko przeniesienia infekcji. Stosunek może jednak doprowadzić do zaognienia się objawów, zwłaszcza u kobiet cierpiących z powodu grzybicy pochwy. 

Kiedy założyć prezerwatywę? 

Prezerwatywę należy naciągnąć na członek w stanie pełnego wzwodu. Wypełni on wtedy kondom, który będzie stabilnie przylegał do ciała. Kondomy znajdują się w foliowych woreczkach i są zrolowane. Rozwija się je bezpośrednio przed założeniem prezerwatywy i można to zrobić poprawnie wyłącznie w jednym kierunku, „na zewnątrz”. 

Czy prezerwatywy mają datę przydatności? 

Termin przydatności prezerwatyw wynosi zwykle kilka lat (zwykle 4-5) od daty produkcji. Używanie ich po terminie ważności zwiększa ryzyko pęknięcia syntetycznej otoczki i zmniejsza skuteczność antykoncepcji. 

Prawidłowe korzystanie z prezerwatyw nie tylko pozwala dbać o zdrowie, ale pozwala także planować poczęcie w odpowiedzialny sposób. Nie bez powodu bowiem WHO wskazuje kondomy jako jeden ze sposobów tzw. świadomego planowania rodziny. 

Bibliografia

Bradley S.E.K., Polis C.B., Bankole A., Croft T. (2019), Global Contraceptive Failure Rates: Who Is Most at Risk? [w:] Stud Fam Plann, nr 50(1), s. 3-24.  

Kosugi H., Shibanuma A., Kiriya J., Wafula S,W,, Jimba M.(2019), Consistent condom use among highly effective contraceptive users in an HIV-endemic area in rural Kenya [w:] PLoS One, nr 14(5). 

Festin M.P.R. (2020), Overview of modern contraception [w:] Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol., nr 66, s. 4-14. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij