Kobieta trzyma w dłoniach pigułki antykoncepcyjne.
Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4685 razy

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Istnieje duża luka między spodziewaną a rzeczywistą skutecznością tabletek antykoncepcyjnych. Choć antykoncepcja hormonalna uważana jest za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, indeks Pearla dla tabletki dwuskładnikowej wynosi zaledwie 8. Wynika to przede wszystkim z błędów w stosowaniu tej formy antykoncepcji. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najczęściej popełniane błędy, których skutkiem jest osłabienie działania antykoncepcji. Tłumaczymy, jak dokładnie stosować tabletki antykoncepcyjne oraz jakie czynniki mogą wpływać na ich działanie. 

Spis treści:


  1. Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
  2. Jak stosować tabletki antykoncepcyjne?
  3. Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych ‒ lista czynników
  4. Tabletki antykoncepcyjne ‒ co warto wiedzieć?

Jak działają tabletki antykoncepcyjne? 

Działanie tabletek antykoncepcyjnych wynika z właściwości hormonów płciowych ‒ gestagenów, ale w przypadku tabletek dwuskładnikowych również estrogenów. Zapobiegają one zapłodnieniu na drodze kilku mechanizmów, do których zalicza się: 

  • hamowanie owulacji, poprzez supresję wydzielania LH i FSH; 

  • zagęszczenie śluzu szyjkowego; 

  • hamowanie perystaltyki jajowodów; 

  • zatrzymanie wzrostu endometrium. 

Przeczytaj: Wszystko o antykoncepcji – metody, skuteczność, cena

Jak stosować tabletki antykoncepcyjne? 

Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, popijając je niewielką ilością wody. Kolejność przyjmowania tabletek zwykle jest wskazana na blistrze i należy jej bezwzględnie przestrzegać, ponieważ niektóre preparaty zakładają zmianę stężenia hormonów w ciągu miesiąca. W przypadku konieczności stosowania przerw pomiędzy kolejnymi opakowaniami, a także w razie pominięcia dawki leku, należy stosować się do zaleceń producenta lub wskazówek lekarza prowadzącego.

Przeczytaj: Jakie mogą być skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?

Powiązane produkty

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych ‒ lista czynników 

Lista leków i ziół osłabiających działanie tabletek antykoncepcyjnych jest dość długa. Kobiety decydujące się na przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej powinny szczególnie uważać na jednoczesne przyjmowanie: 

  • produktów zawierających ziele dziurawca zwyczajnego; 

  • leków przeciwgrzybiczych, takich jak gryzeowulfina, worykonazol czy itrakonazol; 

  • leków antyretrowirusowych, takich jak efawirenz, rytonawir czy newirapina; 

  • leków przeciwpadaczkowych, takich jak fenobarbital, karbamazepina czy fenytoina; 

  • antybiotyków, takich jak ryfampicyna; 

  • dużych dawek witaminy C,

  • dużych dawek paracetamolu; 

  • diuretyków, głównie spironolaktonu; 

  • leków uspokajających, takich jak meprobamat. 

Sprawdź oferty: Antykoncepcja i seks – produkty

Tabletki antykoncepcyjne ‒ co warto wiedzieć? 

Działanie tabletek antykoncepcyjnych może wydać się niektórym nieco skomplikowane. Wiedza na temat antykoncepcji hormonalnej jest jednak niezbędna, by korzystać z tej metody w pełni świadomie i unikać błędów, które mogą obniżać jej skuteczność.  

Przeczytaj również: Antykoncepcja hormonalna – skutki uboczne krótko- i długotrwałe

Jak długo antybiotyk osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? 

Szczególną uwagę należy zwrócić na interakcje tabletek antykoncepcyjnych z niektórymi antybiotykami. Na metabolizm wątrobowy oddziałuje przede wszystkim ryfampicyna, która zmniejsza skuteczność antykoncepcji. Nie oznacza to jednak, że pozostałe antybiotyki nie wpływają na działanie środków hormonalnych. Antybiotyki, takie jak tetracyklina, ampicylina czy cefalosporyny, mogą powodować zaburzenia mikrobioty jelit, a tym samym zaburzenia wchłaniania tabletek antykoncepcyjnych. 

Podczas przyjmowania antybiotyku należy kontynuować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i dodatkowo zastosować mechaniczną metodę antykoncepcji, na przykład w formie prezerwatyw. Producenci zalecają, by dodatkową metodę antykoncepcji stosować przez 28 dni po zakończeniu terapii antybiotykiem. 

Biegunka i wymioty a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych 

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej może być zmniejszone przez zaburzenia żołądka lub jelit, objawiające się biegunką lub wymiotami, które upośledzają wchłanianie tabletek. Przyjmuje się, że jeśli biegunka lub wymioty wystąpiły w ciągu 3 do 4 godzin od przyjęcia tabletki, należy jak najszybciej zażyć kolejną tabletkę.

Sprawdź ofertę: Leki na biegunkę

Czy lekarz rodzinny może wypisać antykoncepcję? 

Mogłoby się wydawać, że receptę na antykoncepcję hormonalną może wystawić jedynie lekarz ginekolog. Nic bardziej mylnego! Tabletki czy plastry antykoncepcyjne może przepisać każdy lekarz, również lekarz pierwszego kontaktu. 

Przy wprowadzeniu antykoncepcji warto jednak udać się do ginekologa. Jest on w stanie wykonać badanie ginekologiczne i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zastosowania wybranej metody antykoncepcji. Ponadto podpowie on, jak stosować tabletki antykoncepcyjne, by ich działanie było w pełni skuteczne. W kolejnych miesiącach, jeśli stosowana antykoncepcja jest dobrze tolerowana przez kobietę, recepty mogą być przedłużane przez lekarza rodzinnego. 

Dowiedz się również: Wazektomia – na czym polega? Metody, skuteczność, przeciwwskazania, cena

Bibliografia

Bręborowicz GH, Rechtberger T, red. Położnictwo i ginekologia. Ginekologia tom 2. T. 2.; 2020. 

Berry-Bibee EN, Kim MJ, Simmons KB, et al. Drug interactions between hormonal contraceptives and psychotropic drugs: a systematic review. Contraception. 2016;94(6):650-667. doi:10.1016/j.contraception.2016.07.011 

Palmery M, Saraceno A, Vaiarelli A, Carlomagno G. Oral contraceptives and changes in nutritional requirements. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2013;17(13):1804-1813. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij