Co oznaczają bakterie w moczu? Kiedy diagnozuje się bakteriomocz?
Gorący temat Olga Dąbska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 152824 razy

Co oznaczają bakterie w moczu? Kiedy diagnozuje się bakteriomocz?

Bakterie w moczu nie powinny występować naturalnie. Ich obecność określa się specjalistycznie bakteriomoczem. Są dwa rodzaje tego stanu. Pierwszy to bakteriomocz znamienny, traktowany jako objaw zakażenia. Drugi, bezobjawowy, nie wywołuje żadnych innych dolegliwości.

Spis treści


  1. Co oznaczają bakterie w moczu?
  2. Jakie są rodzaje bakteriomoczu?
  3. Najczęściej występujące bakterie
  4. Bakterie w moczu – przyczyny i objawy
  5. Skąd się biorą bakterie w moczu?
  6. Bakterie w moczu w ciąży
  7. Rozpoznanie i leczenie bakterii w moczu

Liczne bakterie w moczu pojawić się mogą z wielu przyczyn. Częściej stwierdza się je u kobiet niż u mężczyzn. Z uwagi na zmiany towarzyszące ciąży w sposób szczególny na ich obecność narażone są przyszłe matki. Leczenie bakterii w moczu opiera się głównie na antybiotykoterapii.

CO OZNACZAJĄ BAKTERIE W MOCZU?

Mocz w normalnych warunkach jest jałowy, tj. nie zawiera żadnych bakterii. Ich obecność stwierdzić można w dalszych fragmentach cewki (na końcu układu moczowego), których zadanie polega na wyprowadzeniu moczu na zewnątrz. W miejscu tym występować mogą bakterie saprofityczne. Nie powodują one stanów zapalnych, o ile nie kolonizują wyższych pięter układu moczowego.

Stan, w którym obecne są opisywane zmiany, określamy jako bakteriomocz, rzadziej spotkać można się z nazwą bakteriuria. Obiektywną jego ocenę opiera się na badaniu laboratoryjnym moczu. Aby nie doszło do zafałszowania wyniku, konieczne jest przestrzeganie reżimu jałowego oddania moczu do badania. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do nadkażenia próbki.

ZADBAJ O UKŁAD MOCZOWY

LEKI NA UKŁAD MOCZOWY

SUPLEMENTY ZIOŁOWE

ZDROWIE INTYMNE

JAKIE SĄ RODZAJE BAKTERIOMOCZU?

Wyróżnia się dwa rodzaje bakteriomoczu. Pierwszy to znamienny. Stan ten diagnozuje się, gdy m.in.:

  • w 1 ml moczu jest przynajmniej 100000 (105) żywych bakterii,

  • w 1 ml moczu u kobiet z symptomami odmiedniczkowego zapalenia nerek występuje przynajmniej 10000 (104) żywych bakterii,

  • w 1 ml moczu u mężczyzn z symptomami zakażenia układu moczowego i u kobiet z symptomami zapalenia pęcherza stwierdza się przynajmniej 1000 (103) żywych bakterii,

  • w próbce pobranej przez nadłonowe nakłucie pęcherza znajduje się jakakolwiek ilość bakterii.

Drugi rodzaj to bakteriomocz bezobjawowy. Definiuje się go jako bakteriomocz znamienny, lecz bez towarzyszących jakichkolwiek objawów chorobowych. Stan ten wymaga leczenia: u mężczyzn przed zabiegiem resekcji prostaty, u kobiet w ciąży, chorych przed zabiegami urologicznymi grożącymi krwawieniem z błony śluzowej.

Powiązane produkty

NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE BAKTERIE

Bakteria Escherichia coli w moczu to jedna z częściej stwierdzanych. Inne dość często występujące to gronkowce, np. Staphylococcus saprophyticus, Proteus mirabilis – odmieniec dziwaczny, paciorkowce.

BAKTERIE W MOCZU – PRZYCZYNY I OBJAWY

Główną przyczyną bakterii w moczu jest zakażenie dróg moczowych. Problematyczny stan określa się, jeśli w moczu występuje dana liczba bakterii uropatogennych. Nazywa się w ten sposób bakterie chorobotwórcze w okolicach dróg moczowych. Symptomy tego stanu to m.in.:

  • ciągłe parcie na pęcherz,

  • pieczenie w trakcie oddawania moczu,

  • ból w podbrzuszu,

  • częstomocz,

  • ból okolicy lędźwiowej,

  • nykturia (nocne wizyty w toalecie),

  • gorączka.

Jeśli zaobserwujesz u siebie kilka z powyższych objawów, udaj się do lekarza po poradę.

Zakażenie przez bakterie w moczu u dziecka może dawać takie objawy jak m.in. wymioty, wzdęcie brzucha, biegunka, niepokój, płacz, rozdrażnienie, podwyższenie temperatury, brak łaknienia, płacz w czasie mikcji, ból brzucha.

SKĄD SIĘ BIORĄ BAKTERIE W MOCZU?

Skąd bakterie w moczu? Na namnażanie chorobotwórczych bakterii w drogach moczowych narażone są zwłaszcza kobiety. Wynika to z faktu, że odbyt, pochwa i ujście zewnętrzne cewki moczowej znajdują się blisko siebie. Bytujące w tej części ciała drobnoustroje mogą dostać się do pęcherza moczowego i stąd do dalszych elementów układu moczowego.

Jako czynniki ryzyka wymienia się kąpieli w zbiornikach wodnych, z których korzysta wiele osób. Poza tym brak zwyczaju mikcji po stosunku. Inne przyczyny bakteriomoczu to rzadsza częstość oddawania moczu, stany utrudniające odpływ lub powodujące zaleganie moczu, jak przerost prostaty.

Skąd się biorą bakterie w moczu? Ich przyczyną może być utrzymanie na stałe cewnika w pęcherzu lub wielokrotne cewnikowanie. Bakteriomocz może rozwinąć się w przebiegu pewnych chorób zakaźnych czy chorób układu moczowego (np. kamica nerkowa, rak nerki).

BAKTERIE W MOCZU W CIĄŻY

Liczne bakterie w moczu w ciąży nie należą do rzadkości. Jak już wspomniano, kobiety są bardziej predysponowane do zakażeń dróg moczowych. Ryzyko to wzrasta dodatkowo w czasie ciąży. Związane jest to ze zmianami, jakie zachodzą wówczas w ciele kobiety. Należą do nich m.in. zmniejszone napięcie cewki, ucisk wywoływany na moczowody i pęcherz przez powiększoną macicę. Konsekwencją tego jest utrudniony odpływ moczu z nerek i zaleganie moczu w pęcherzu. Wysoki poziom progesteronu rozluźnia mięśnie moczowodów i pęcherza, co podnosi niebezpieczeństwo pojawienia się refluksu moczowego.

Bakterie w moczu w ciąży powinny być leczone z uwagi na związane z nimi niebezpieczeństwo. Mogą bowiem być przyczyną m.in. mniejszej masy urodzeniowej dziecka, stanu przedrzucawkowego czy przedwczesnego porodu. Poza tym bakterie w moczu w ciąży wiążą się z ryzykiem wystąpienia infekcji nerek.

ROZPOZNANIE I LECZENIE BAKTERII W MOCZU

O obecności bakterii można się dowiedzieć już z ogólnego badania moczu. Do postawienia dokładnej diagnozy lekarz może zlecić posiew. Na jego określenie stosuje się też nazwę badanie bakteriologiczne moczu. Polega ono na posianiu na pożywce próbki. Wynikiem tego jest hodowla bakterii, co pozwala na określenie ich rodzaju i lekowrażliwości (tzw. antybiogram).

Sprawdź ofertę: Nietrzymanie moczu

Jak leczyć bakterie w moczu? Jeśli występuje bakteriomocz bezobjawowy, poza wymienionymi wcześniej przypadkami nie jest konieczne leczenie. Postępowanie przy bakteriomoczu znamiennym z objawami zakażenia układu moczowego opiera się przede wszystkim na farmakoterapii. Choremu podaje się antybiotyki. 

Co na bakterie w moczu? Pomocne okazać się mogą m.in.:

  • zwalczanie zaparć,

  • prawidłowy kierunek podcierania (od strony pochwy do odbytu),

  • częste mikcje,

  • nawadnianie organizmu,

  • leczenie stanów zapalnych krocza, pochwy.

Nie można zapomnieć o dbaniu o higienę intymną. Wspomagać się można domowymi sposobami – stosowaniem ziół (np. brzoza, skrzyp, mącznica lekarska) i spożywaniem produktów bogatych w witaminę C.

Sprawdź ofertę: Chusteczki do higieny intymnej

Bibliografia

  1. E.J. Dielubanza, A.J. Schaeffer, Urinary tract infections in women, „The Medical clinics of North America” 2011, t. 95, nr 1, s. 27–41.

  2. Z. Kwias, Zakażenia układu moczowego, „Przewodnik Lekarza" 2002, t. 5, nr 3, s. 43-46.

  3. A. Wachnicka-Bąk, J. Nowak, M. Szwejkowska i wsp., Zakażenie układu moczowego u dzieci w pierwszym roku życia w materiale Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2016, t. 12, nr 1, s. 54–68.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij