Poznaj skuteczne domowe sposoby na zaparcia
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 40746 razy

Poznaj skuteczne domowe sposoby na zaparcia

Zaparcia to dolegliwość, z którą często można sobie poradzić domowymi sposobami. Problemy z wypróżnieniem często wynikają ze złego trybu życia, małej ilości ruchu, złej diety i picia niewystarczającej ilości wody.

Spis treści


  1. Co to są zaparcia?
  2. Objawy zaparć
  3. Domowe sposoby na leczenie zaparć
  4. Domowe sposoby na zaparcia u dzieci

Domowe sposoby na zaparcia często są skuteczne w poprawie perystaltyki jelit i dobowego rytmu wypróżnień. Zaparciom mogą towarzyszyć dolegliwości, takie jak ból brzucha, brak apetytu czy uczucie pełności, które obniżają komfort życia.

Sprawdź także: Preparaty wspomagające układ pokarmowy

Co to są zaparcia?

O zaparciu można mówić, kiedy częstotliwość wypróżnień spada poniżej 2 na tydzień. Treść jelitowa zalega w jelicie grubym lub występują trudności z wydaleniem stolca z odbytnicy. Zalegająca treść z czasem zwiększa swoją objętość. Stolec staje się bardziej zbity i twardy, przez co ciężej jest go wydalić. Mogą pojawiać się bóle brzucha, wzdęcia lub nudności.

Sprawdź ofertę: Preparaty na zaparcia w ciąży

Wyróżnia się kilka rodzajów zaparć:

  • przypadkowe, występujące w niespodziewanych warunkach, które uniemożliwiają oddanie stolca. Zalicza się do nich: podróż, przebywanie na odkrytym terenie, zmianę sposobu odżywiania;

  • krótkotrwałe, charakteryzujące się nawracającym, naprzemiennym występowaniem prawidłowego oddawania stolca lub zbyt częstą defekacją. Przyczyn takiego stanu może być wiele, dlatego konieczne jest poszerzenie diagnostyki u lekarza;

  • nawykowe, wynikają z długotrwałego powstrzymywania się z różnych powodów od defekacji.

Istnieją także zaparcia czynnościowe, których przyczyną najczęściej są zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Mogą one wynikać ze złej diety, zbyt małej aktywności fizycznej lub picia niewystarczającej ilości wody.

Sprawdź także: Co to jest perystaltyka jelit i jak można ją usprawnić?

Objawy zaparć

Zaparcia mogą dawać szereg objawów, które na pierwszy rzut oka nie wskazują na tę dolegliwość. W przypadku braku wypróżnienia przez kilka dni warto zastanowić się, czy ostatnio nie doświadczaliśmy:

  • bólu podczas chęci wydalenia kału;

  • bólu brzucha i wzdęć;

  • braku apetytu;

  • uczucia pełności;

  • krwi lub śluzu w kale;

  • gorączki.

Diagnostyka zaparć wiąże się z wizytą u lekarza i przeprowadzeniem dokładnego wywiadu oraz badań.

Przeczytaj również: Zioła na wzdęcia i dobre trawienie

Powiązane produkty

Domowe sposoby na leczenie zaparć

W sytuacji, kiedy pojawiają się zaparcia, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się diecie i trybowi życia. Stres, nieregularne, słabej jakości posiłki i brak ruchu mogą powodować trudności z wypróżnieniem się. Aby uniknąć zaparć, warto zmienić tryb życia i dietę. Włączenie większej ilości błonnika pokarmowego ułatwi oddanie stolca, który będzie bardziej miękki i łatwiejszy do wydalenia. Warto dodać owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo i kasze, aby przywrócić prawidłowy rytm wypróżnień. Bardzo ważne jest picie niegazowanej wody, najlepiej około 2 litrów na dobę, a podczas treningów czy upałów nawet 3 litrów.

Dzień najlepiej rozpocząć od wypicia szklanki przegotowanej wody, kefiru czy soku z suszonych śliwek, które pobudzą jelita do pracy. Można także wypić pół szklanki soku z kiszonej kapusty, która dodatkowo wykazuje działania probiotyczne. Aby pomóc sobie w wypróżnieniu, warto 3 razy dziennie pić łyżeczkę siemienia lnianego.

Istnieją produkty spożywcze, które pomagają w pozbyciu się przykrej dolegliwości. Należą do nich: figi, suszone śliwki, daktyle, nasiona lnu i słonecznika czy rodzynki. Dobrym pomysłem jest przygotowanie kompotu z suszonych owoców i regularne picie go.

Osoby, które borykają się z zaparciami, powinny zmienić dietę na bogatoresztkową, która zawiera większą ilość błonnika. Jego źródłem są: kasze, otręby pszenne, pieczywo razowe lub żytnie, musli, fasola, groch i warzywa oraz owoce. Potrawy powinny być duszone lub gotowane, należy unikać smażenia w tłuszczu. Warto także wyeliminować czekoladę, jajka, ser żółty czy twaróg. Nie powinno się spożywać słodyczy i cukru, a także przetworzonej żywności.

Warto wiedzieć: Zaparcia w ciąży – jak je eliminować i im zapobiegać?

Domowe sposoby na zaparcia u dzieci

Zaparcia są dolegliwością nieprzyjemną dla dzieci. Mogą występować sporadycznie lub długotrwale. Nie zawsze są oznaką jakiejś choroby. Pojawienie się zaparć może być spowodowane złą dietą, niewystarczającą ilością wypijanych płynów lub wstrzymywaniem wypróżnień, które może mieć wiele przyczyn.

Na zaparcia u dzieci jest kilka sposobów. W pierwszej kolejności należy zwiększyć ilość podawanej wody, która zmiękcza masę kałową, ułatwiając wypróżnienie. Można na stałe wprowadzić zwyczaj wypijania szklanki wody zaraz po przebudzeniu, co powinno ułatwić oddawanie stolca. W diecie dziecka nie powinny znajdować się produkty, które powodują zaparcia, czyli słodycze, w szczególności czekolada i cukier. Zamiast słodkich napojów warto wybierać kompot, np. z suszonych śliwek i jabłek.

W dolegliwościach pomogą ciepłe kąpiele, rozluźniające brzuch dziecka, czy termofor kładziony na brzuchu. Można podawać ziołowe herbatki z melisą, miętą lub dziką różą. Bardzo ważna jest również prawidłowa pielęgnacja okolic odbytu, głównie u noworodków. Powinna mieć ona miejsce po każdym wypróżnieniu.

Sprawdź ofertę: Zioła

Bibliografia

  1. K. Janicki, Turystyczny poradnik medyczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.

  2. J. Ryżko, P. Kaliciński, Zaparcia i nietrzymanie stolca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

  3. M. Jarosz, J. Dzieniszewski, Zaparcia: porady lekarzy i dietetyków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij