produkty bogate w błonnik wspomagające leczenie zaparć
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 479 razy

Zaparcia w ciąży – jak je eliminować i im zapobiegać?

Zaparcia w ciąży to problem wielu przyszłych mam. Pojawiają się na początku ciąży i mogą nasilać. Wynikają z błędów żywieniowych. Duży wpływ na zaburzenia pracy jelit mają również żeńskie hormony płciowe. Jak walczyć z zaparciami? 

Spis treści


  1. Przyczyny zaparć w ciąży
  2. Dieta kobiet w ciąży
  3. Leczenie zaparcia w ciąży

Zaparcia są częstą dolegliwością kobiet w ciąży. Najczęściej ich przyczyną są błędy żywieniowe. Powstawaniu zaparć sprzyjają też hormony ciążowe, które zaburzają pracę jelit i procesy trawienne. Jak sobie radzić z zaparciami? Posiłki spożywaj o regularnych porach, pij duże ilości wody, ruszaj się i sięgaj po produkty wspierające perystaltykę jelit. 

Kup w aptece: Preparaty wspierające układ pokarmowy

Przyczyny zaparć w ciąży 

Główną przyczyną zaparć w ciąży są błędy żywieniowe i brak wiedzy na temat komponowania prawidłowej diety. Większość pacjentek kieruje się zasadą jedzenia za dwoje, która jest mitem i szkodzi zarówno dziecku, jak i matce. Jakie złe nawyki w diecie sprzyjają powstawaniu zaparć? 

  • Spożywanie zbyt obfitych posiłków o nieregularnych porach. 

  • Picie zbyt małej ilości wody. 

  • Przygotowywanie posiłków metodą smażenia na głębokim oleju. 

  • Jedzenie potraw tłustych, dań typu fast food, słodyczy.

  • Stosowanie w nadmiarze soli i cukru.

  • Spożywanie zbyt dużej ilości kawy. 

  • Stosowanie diety wysokobiałkowej. 

Sprawdź również: Ciągła ochota na słodkie? Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić!

Wszystko to prowadzi do rozwoju problemów trawiennych i spadku samopoczucia przyszłej mamy. Błędy żywieniowe mają również odzwierciedlenie w zdrowiu kobiety. Nieprawidłowo skomponowana dieta nie pokrywa zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, co prowadzi do powstawania niedoborów. Duży wpływ na przebieg ciąży i samopoczucie przyszłej mamy ma również aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia prowadzi do zaburzeń perystaltyki jelit i osłabia aktywność mięśni, co w konsekwencji zaburza procesy wydalania. 

Sprawdź ofertę: Leki na wzdęcia oraz zaparcia w ciąży

Dieta kobiet w ciąży 

Prawidłowa dieta kobiety w ciąży powinna być dostosowana do trymestru i zwiększać podaż energetyczną wraz z kolejnymi miesiącami ciąży. W pierwszym trymestrze kobieta powinna przyjmować tę samą ilość kalorii co przed zajściem w ciąże. W drugim trymestrze wartość kaloryczna posiłków powinna wzrosnąć o 360 kcal, a w trzecim trymestrze o 475 kcal, przy całkowitym zapotrzebowaniu około 2300 kcal. Przyrost masy ciała w ciąży prawidłowo odżywiającej się kobiety powinien wynosić około 12,5 kg. To podaż energetyczna, która zapewni zdrowie zarówno dla matki, jak i wesprze prawidłowy rozwój dziecka. Kobieta w ciąży powinna spożywać 5 posiłków dziennie o regularnych godzinach i pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu (zalecane jest wypijanie około 2,5 litra wody). Dania należy przygotowywać metodą duszenia, gotowania lub grillowania. 

Dieta powinna obfitować w produkty pełnoziarniste, suszone owoce, sezonowe i świeże warzywa, które usprawniają perystaltykę jelit np. śliwki, jabłka, gruszki, figi, pomidory, marchew, ryż, kasze gruboziarniste, razowe makarony. 

Przeczytaj również: Co to jest metabolizm i w jaki sposób można go przyspieszyć?

Powiązane produkty

Jak rozkłada się zapotrzebowanie organizmu ciężarnej na poszczególne składniki odżywcze?

 

  • Tłuszcze – powinny stanowić 30% całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Kobieta w ciąży powinna przede wszystkim wybierać tłuszcze nienasycone, które są bogatym źródłem kwasów omega-3. Znajdziemy je m.in. w rybach morskich, nasionach, orzechach, oliwie z oliwek, siemieniu lnianym, oleju lnianym, oleju rzepakowym. 

  • Białko – o zwiększony podaż należy szczególnie zadbać w trzecim trymestrze ciąży. Powinno ono stanowić 25% całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Dobrym źródłem białka są m.in. produkty mleczne, jaja, ryby, rośliny strączkowe. 

  • Węglowodany – powinny stanowić aż 45% całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Najlepszym źródłem węglowodanów są produkty zbożowe, warzywa i owoce. 

Leczenie zaparcia w ciąży 

Przewlekłe zaparcia są podstawą do podjęcia leczenia. Kluczowa jest zmiana nawyków żywieniowych (przede wszystkim spożywanie posiłków o regularnych porach) i podjęcie aktywności fizycznej. Niekiedy niezbędne jest włączenie leczenia farmakologicznego polegającego na podaniu pacjentce środków pobudzających perystaltykę jelit i zmiękczających masy kałowe. Leki dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjentki i stanu zdrowia ciąży. 

W łagodnym przebiegu zaparć ulgę mogą przynieść dostępne bez recepty tabletki ziołowe. Zawierają one kompozycje roślin pobudzających pracę jelit, ułatwiających wypróżnianie i zmiękczających masę kałową. Tego typu preparatów nie powinno się jednak przyjmować długotrwale i bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 


A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. R. Muchacka, M. Kukla, Odżywianie kobiet w ciąży, Prace Naukowe WSZiP, 2017, nr 42 (3), str. 61-72.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij