Spis treści
- Co to jest perystaltyka jelit?
- Zła perystaltyka jelit – przyczyny
- Co pomoże poprawić perystaltykę jelit?
Zaburzenia perystaltyki obciążają bez względu na wiek. Wpływają nie tylko na sferę somatyczną, ale także wywołują dyskomfort psychiczny i niekorzystnie oddziałują na codzienną aktywność w pracy czy w szkole. W zależności od przyczyny perystaltyka jelit charakteryzuje się różnym przebiegiem.
Co to jest perystaltyka jelit?
Perystaltyka jelit jest odruchem mięśniowo-nerwowym, wspieranym przez enzymy trawienne, polegającym na przesuwaniu treści pokarmowej wzdłuż jelit do odbytnicy. To aktywność motoryczna, której mechanizm obejmuje również mieszanie, rozdrabnianie i wchłanianie znajdującej się w ich świetle masy. Przebieg perystaltyki w istotny sposób reguluje układ autonomiczny, co oznacza, że jest ona niezależna od woli.
Kup w aptece: Preparaty wspomagające trawienie
Ruchy perystaltyczne odbywają się w jelicie cienkim i grubym. Ze względu na odmienną anatomię i funkcje tych odcinków charakteryzują się odmiennym przebiegiem. W jelicie cienkim dochodzi przede wszystkim do trawienia i wchłaniania składników pokarmowych. Nadmierna perystaltyka na tym poziomie może powodować skrócenie czasu na kontakt pokarmu z błoną śluzową, co powoduje w konsekwencji zaburzenia przyswajania związków. Zjawisko tego typu sprzyja niedoborom składników odżywczych i pojawieniu się z tego tytułu nieprzyjemnych dolegliwości. Tylko prawidłowa perystaltyka jelit nie przyczynia się do powikłań. W jelicie grubym z kolei aktywność motoryczna jelita ma na celu wchłanianie głównie wody i elektrolitów. Odpowiedzialne jest również ono za formowanie masy kałowej, odprowadzenie jej do odbytnicy i wydalenie. Zarówno przyspieszona perystaltyka jelit, jak i przebiegająca w sposób leniwy stanowi źródło bólu brzucha, biegunki, zaparć, wzdęć czy nudności i osłabienia.
Warto wiedzieć: Poznaj skuteczne domowe sposoby na zaparcia
Zła perystaltyka jelit – przyczyny
Zaburzenia perystaltyki to powszechny problem dotykający ludzi bez względu na wiek. Mogą stać się one nawet przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych. Szczególnie niebezpieczna bywa niedrożność jelit. To stan, w którego przebiegu doszło do zatrzymania pasażu treści pokarmowej i namnażania się bakterii znajdujących się przed przeszkodą oraz wzrostu ciśnienia wewnątrz narządu. Problemy z perystaltyką zwykle związane są z niewłaściwie zbilansowaną dietą, siedzącym, mało aktywnym trybem życia, silnym stresem oraz chorobami o różnej etiologii, nie tylko na tle układu pokarmowego, ale też nerwowego czy metabolicznego. W zależności od przyczyny zła perystaltyka jelit charakteryzuje się odmiennym przebiegiem. Zdarza się też jednak, że niektóre objawy są wspólne dla prawidłowego oraz zaburzonego pasażu. Jednym z nich jest głośna perystaltyka jelit. Jest ona powszechna w niedrożności jelit typu mechanicznego, ale słyszalna zwłaszcza podczas badania przedmiotowego. Może się także pojawić w efekcie gromadzenia i uwalniania gazów trawiennych, świadczących o prawidłowej pracy jelit. Burczenie czy bulgotanie w żołądku jest powszechnym objawem pustki w żołądku.
Przeczytaj również: Czy nadmierne i częste gazy świadczą o chorobie?